×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.0°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
30. janvāris, 2018
Drukāt

Tipisks Latvijas emigrants – jauns vīrietis no Latgales (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Analizējot datus par emigrantiem Centrālā statistikas pārvalde (CSP) izveidojusi 2014.–2016. gada emigranta portretu, secinot, ka visbiežāk emigrācijā dodas 25-29 gadus vecs, neprecējies, latviešu tautības vīrietis no Latgales, kurš ieguvis vismaz vidējo izglītību.

CSP uzsver, ka pēdējo trīs gadu migrācijas rādītāji Latvijā ir stabilizējušies. Laika posmā no 2014.–2016. gadam migrācijas saldo svārstījās no 8 000 līdz 12 000. Krīzes laikā (2009.–2010. gads) migrācijas dēļ iedzīvotāju skaits samazinājās par 35 000 cilvēku gadā.

No 2014.- 2016. gadam vidēji dienā emigrācijā devās 55 Latvijas iedzīvotāji – 25 vīrieši, 22 sievietes un 8 bērni. Visvairāk emigrēja darbspējas vecuma iedzīvotāji – gan vīrieši, gan sievietes, jo īpaši vecuma grupā no 25 līdz 29 gadiem (2014. gadā – 18,2 %, 2015. gadā – 18 % un 2016. gadā 17 % no visiem emigrantiem).

Latviešu īpatsvars emigrantu vidū, salīdzinot ar iepriekšējiem diviem gadiem, samazinājies līdz 50,4%. Emigrantu skaita ziņā, pēdējos trīs gados, visvairāk iedzīvotāju izbraukuši no Latgales reģiona.

Analizējot 2014.–2016. gada emigrantu ģimenes stāvokli, CSP novērojusi, ka no visiem pilngadīgajiem emigrantiem vairāk nekā 46 % ir neprecēto. Šķirto personu īpatsvars 40–65 gadus vecu emigrantu vidū gandrīz divas reizes pārsniedz šādu personu īpatsvaru visu Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju skaitā, līdz ar to CSP secina, ka šķiršanās palielina emigrācijas iespēju personām, kas pārsniegušas 40 gadu slieksni.

CSP secina, ka lielākajai daļai emigrantu ir pamata vai vidējā izglītība. Vīriešiem sasniegtā izglītības līmeņa ietekme uz emigrāciju ir lielāka – jo zemāks izglītības līmenis, jo lielāka iespējamība emigrēt, secināts pētījumā.

Migrācijas galvenais virzošais faktors ir darba iespējas un attiecīgi augstāks labklājības līmenis. Mūsdienu Latvijas emigranti lielākoties dodas uz Eiropas Savienības valstīm (visvairāk uz Lielbritāniju, Īriju, Vāciju), kā arī uz Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas (EBTA) valstīm (galvenokārt uz Norvēģiju). Joprojām turpinās emigrācija uz Neatkarīgo Valstu Savienības (NVS) valstīm – trīs gadu laikā emigrantu īpatsvars ir pieaudzis par gandrīz 5 procentpunktiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Sieviete ap 50. Jo latvija darba tirgū tādas nevajag. Ja nu par minimalo algu, maksimalo darbu. Tiko dakteriem ar lielu pompu pielika algas uz papira 1100-1200. Apsveicu. Bet ar to visu, man seit ir lielaka alga uz rokas. Mani Latvijai nevajadzeja – ar 2 augst tehniskajam, jo nozare valda politika, ne saprats. Un tehniskie risinajumi , ka izdevigak ilgtermina pateretajam un valstij, nav aktuali. Ir politisks uzstadijums – nauda jaapgust, projekta – jo dRGAK, JO LABAK – no ta attiecinamo izmaksu procents projekta rakstitajiem. Rezultata dargs – moderni inovativs – risinajums, kas padara nabagakus pateretajus un rezultejas nabadziga valsti. Mazi cinisi un lieli vezumi. Un radas ka es ir daudzas – satieku seit arzemes. Bet valstij mes neesam vajadzigas – pat statistika nepiemin.

  2. Sieviete ap 50. Jo latvija darba tirgū tādas nevajag. Ja nu par minimalo algu, maksimalo darbu. Tiko dakteriem ar lielu pompu pielika algas uz papira 1100-1200. Apsveicu. Bet ar to visu, man seit ir lielaka alga uz rokas. Mani Latvijai nevajadzeja – ar 2 augst tehniskajam, jo nozare valda politika, ne saprats. Un tehniskie risinajumi , ka izdevigak ilgtermina pateretajam un valstij, nav aktuali. Ir politisks uzstadijums – nauda jaapgust, projekta – jo dRGAK, JO LABAK – no ta attiecinamo izmaksu procents projekta rakstitajiem. Rezultata dargs – moderni inovativs – risinajums, kas padara nabagakus pateretajus un rezultejas nabadziga valsti. Mazi cinisi un lieli vezumi.

    • Piekrītu Jums. Arī es esmu emigrante pirmspensijas vecumā. Un labi, ka ir tāda Īrija (manā gadījumā), kur mēs vēl noderam, esam vajadzīgas, spējam pelnīt un izbaudīt priekus no dzīves ceļojot, ērti dzīvojot. palīdzot tuviniekiem u.c, ko nevarējām Latvijā.
      Nē, es nestrādāju sēņu fermā. Es strādāju pansionātā.
      ps. Tā jaunatne no Latgales ir prom jau sen. Tur jau vairs nav vidusskolu beigušo vīriešu ap 28 gadiem. Ja nu vienīgi kas paspējuši nodzerties vai invalīdi.

Draugiem Facebook Twitter Google+