×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
30. janvāris, 2015
Drukāt

Tīra “Eiropas pelnutrauku”

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Jau 2014. gadā pēc “Tabakas kontroles skalas 2013” publicēšanas Austrija pašmāju medijos tika nodēvēta par “Eiropas pelnutrauku”.

No 34 izpētītajām valstīm Austrija nesmēķētāju aizsardzības jomā ieguva viszemāko vērtējumu un attiecīgi 34. vietu, uzrādot sliktākus rezultātus par, piemēram, Turciju (5. vieta), Rumāniju (19.), Slovēniju (20.) un Latviju (24.). Austrijā smēķē aptuveni 35 procenti iedzīvotāju (ES vidēji 28 procenti), turklāt nevienā citā ES valstī netika konstatēts tik liels smēķētāju skaits jauniešu vidū kā Austrijā.

Pēc vairākkārtējas mērošanās ar politiskajiem spēkiem starp tabakas industrijas, izklaides un gastronomijas iestāžu lobētājiem, kā arī nesmēķētāju un smēķētāju interešu grupu pārstāvjiem 2009. gadā Austrijā tika pieņemts smēķēšanas aizliegums sabiedriskajās iestādēs. Taču aizlieguma efektivitāte tiek asi kritizēta izņēmumu dēļ, proti, daudzās sabiedriskajās iestādēs, piemēram, restorānos, kafejnīcās un bāros, ir atļautas izolētas smēķētāju zonas.

Veselības ministre Sabīne Oberhauzere jau pēc amata ieņemšanas 2014. gadā solīja cīnīties par bezizņēmumu smēķēšanas aizlieguma pieņemšanu sabiedriskajās iestādēs līdz 2018. gada parlamenta apakšpalātas – Nacionālās padomes – vēlēšanām. Viņas politiskais priekštecis ministrs Aloiss Stogers neveiksmīgi centās šo nodomu īstenot, jo Austrijas Tautas partija, kas tiek saistīta ar tabakas industrijas lobēšanu, bloķēja jebkādas reformas.

Jaunu vētru politiskajās aprindās sacēlusi par 2014. gada labāko Austrijas žurnālistu atzītā Kurta Kuha plaušu vēža izraisītā nāve. Žurnālists atzina smēķēšanu par savas dzīves lielāko kļūdu, līdzdibināja iniciatīvu “Don’t smoke” (“Nesmēķē”) un kā savu pēdējo vēlmi publiski pauda pilnīgu smēķēšanas aizliegumu Austrijā. Tagad arī politiskajās aprindās tiek diskutēta pilnīga smēķēšanas aizlieguma iespējamība jau līdz 2015. gada beigām. Dažu interešu grupu lobētāji nesmēķētāju aizsardzības uzlabošanā saskata “no mušas izpūstu ziloni porcelāna veikalā”. Piemēram, Ekonomikas apvienības ģenerālsekretārs Pēteris Haubners sarunā ar avīzi “Kurier” izteicās, ka nesmēķētāju aizsardzības likumam nav ne vainas, jo tas gan smēķētājiem, gan nesmēķētājiem dod izvēles brīvību. Problēmas risinājumu, viņaprāt, nepieciešams rast nevis smēķētāju diskriminēšanā un finansiāla kaitējuma nodarīšanā uzņēmējiem, bet veicot preventīvus pasākumus, lai novērstu interesi par smēķēšanu jau skolas vecumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+