Ekspedīcija “Mana jūra” ilgs visu jūliju un tās maršruts ved 500 kilometru garumā gar Baltijas jūras piekrasti, sākot no Nidas līdz pat Ainažiem. Pa ceļam dalībnieki vāc atkritumus, vērtē piesārņojuma līmeni un piedalās dažādās aktivitātēs. Gājienam kaut uz nelielu gabaliņu aicināts pievienoties ikviens, kam ir tāda vēlme un kāds brīvs brīdis.
Ekspedīcija “Mana jūra” ilgs visu jūliju un tās maršruts ved 500 kilometru garumā gar Baltijas jūras piekrasti, sākot no Nidas līdz pat Ainažiem. Pa ceļam dalībnieki vāc atkritumus, vērtē piesārņojuma līmeni un piedalās dažādās aktivitātēs. Gājienam kaut uz nelielu gabaliņu aicināts pievienoties ikviens, kam ir tāda vēlme un kāds brīvs brīdis.
Foto – Reinis Krastiņš

Tīra jūra vieno! 0

Katram no mums ir atšķirīgs stāsts par jūru. Kādam tā ir maizes devēja, citam – atpūtas vieta. Miera osta vai trakulīgu piedzīvojumu sabiedrotā. Taču neatkarīgi no tā, kādas kuram  mums ir attiecības ar jūru, mums visiem par to jārūpējas un tā jāsaudzē. Vismaz tā uzskata tie cilvēki, kuri šonedēļ devās nu jau tradicionālajā ekspedīcijā gar Baltijas jūras Latvijas daļas piekrasti.

Reklāma
Reklāma
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Lasīt citas ziņas

Vakar Nidā pie pašas Lietuvas robežas startēja ikgadējais Vides izglītības fonda projekts “Mana jūra”, kura mērķis ir aicināt novērtēt un saudzēt unikālās Latvijas piekrastes dabas vērtības un stiprināt mūsu kopīgo atbildību par Baltijas jūru. Projekts izpaužas kā mēnesi gara ekspedīcija gar Latvijas piekrasti visu teju 500 kilometru garumā, startējot Nidā un finišējot Ainažos. Pārgājiena laikā dalībnieki ne tikai baudīs dabas jaukumus, bet arī iespēju robežās savāks krastmalā atrodamos atkritumus, piedaloties “mazajā talkā”.

“Mēs gribam rādīt piemēru, ka labāk ir nevis simtreiz iet garām vienam atkritumam, katru reizi dusmojoties par to, kādi gan cilvēki ir cūkas, bet gan vienreiz to pacelt un izmest, kur pienākas,” ekspedīcijas atklāšanas pasākumā stāstīja projekta “Mana jūra” vadītāja Zane Ruģēna-Bojāre. Tādēļ katrs pārgājiena dalībnieks saņems “Mazās talkas” komplektiņus – cimdus un maisiņus. “Manas jūras” pārstāvji ar gandarījumu secina, ka cilvēku attieksme lēnām, bet stabili mainās. Ikdienā arvien biežāk gadās satikt cilvēkus, kuri, dodoties dabā, ne tikai neatstāj aiz sevis atkritumus, bet nekaunas maisiņā savākt arī iepriekšējo atpūtnieku atstātos. Taču Latvijas piekraste diemžēl joprojām ir tā piegružota, ka vienas šādas ekspedīcijas gājēji visus atkritumus savākt nespēs, kaut arī dalībnieku skaits ar katru gadu pieaug. Tādēļ viņi veiks arī situācijas novērojumu jeb atkritumu monitoringu. Proti – uzskaitīs, kādas vietas pludmalē ir īpaši piesārņotas un ar kādu veidu atkritumiem, pētīs problēmas ar atkritumu apsaimniekošanu. Reizēm atkritumi pludmalē rodas ne tikai tādēļ, ka cilvēki ir nekulturāli, bet gan tādēļ, ka apkārtnē nav neviena konteinera, kur tos civilizēti izmest, vai arī tie ilgi netiek izvesti. Projekta dalībnieku novērojumi tiks apkopoti un iesniegti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā, kā arī piekrastes pašvaldībās. Tāpat tiek noteikta sakoptākā un netīrākā pludmale. Pērn tīrākās pludmales gods tika Kaltenei, bet par netīrāko tika atzīta Daugavgrīvas piekraste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nevar iemīlēt piekrasti, ja to pa īstam nepazīst, uzskata “Manas jūras” organizatori. Tādēļ paralēli pārgājieniem un pludmales sakopšanai ekspedīcijas dalībniekiem iecerēts apmeklēt interesantākās piekrastes vietas un ļaudis. Šonedēļ Pasaules dabas fonda pārstāvis Ints Mednis viņus iepazīstina ar Papes dabas parka savvaļas dzīvniekiem, lietuviešu laikraksta “Lietuvas Rytas” žurnālists Marjus Jančjus stāstīs par to, kādēļ Kurzemes piekrasti par savu mājvietu izvēlas lietuvieši un kā viņi sadzīvo ar vietējiem. Nākamnedēļ Staldzenes stāvkrastā ar saviem atklājumiem dalīsies novadpētnieks Imants Blūms, ekspedīcijas dalībnieki apmeklēs Liepājas Karostu, kāps bākās, ceps sklandraušus un iepazīs tradicionālas līvu sētas un daudz ko citu. Ekspedīcijas maršrutā paredzēti arī koncerti, radošās darbnīcas, zaļās nodarbības, sporta turnīri un stāstu vakari. “Bieži vien tās interesantākās tikšanās notiek neplānoti, kad turpat jūras krastā iepazīstamies ar vietējiem cilvēkiem un tiekam ielūgti ciemos,” stāsta “Manas jūras” pārstāve Ance Krieviņa.

Rīdzinieks Didzis Sprūds (30) ekspedīcijā piedalās jau otro gadu. Pērn, sekojot drauga ieteikumam, “Manas jūras” ietvaros nosoļojis divu dienu posmu Vidzemes jūrmalā, šogad viņš ies jau lielāku gabalu gar Kurzemes piekrasti, kas, viņaprāt, ir skaistākais posms: “Bērnībā vasaras pavadīju Pāvil­ostā, kur uz piekrastes tālēm paveras jauks skats. Tolaik man vienmēr gribējās noiet to gabalu. Tagad ir laba iespēja to izdarīt, kopā ar domubiedriem un pa ceļam darot labu darbu. Pēdējo gadu studēju Dānijā, kur cilvēki it kā ir apzinīgāki un zaļāk domājoši, atkritumus aiz sevis neatstāj, bet tur cūku fermas un intensīvā lauksaimniecība nodarījusi ievērojamu postu videi. Tas ļāva labāk saprast, kāds dārgums tomēr ir mūsu piekraste un ka tā jāsaudzē un jāsaglabā.”

Arī Ilze Grunska “Manas jūras” ekspedīcijā piedalās atkārtoti. Pirms diviem gadiem viņa kā daļa no organizatoru komandas jau nogājusi visu 500 kilometru posmu. “Nedomāju, ka būs garlaicīgi. Gluži otrādi, man būs ļoti interesanti redzēt, vai tās vietas, kuras pirms diviem gadiem šokēja ar savu piesārņotību, tagad būs piedzīvojušas kādas pozitīvas pārmaiņas,” stāsta Ilze.

Lielākoties ekspedīcijas dalībnieki ir zaļi domājoši jaunieši, bet par tās dalībnieku var kļūt ikviens. Un nemaz nav jābūt pieredzējušam tūristam teicamā fiziskā formā. “Šīs nav nekādas piedzīvojumu sacensības. Vidēji dienā noejam aptuveni 10 – 20 kilometrus, nakšņojam kempingos, kur pieejamas dažādas ērtības, nometnes mantas nav jānes uz muguras, jo tās uz katru nākamo nakšņošanas vietu aizvedīs mūsu busiņš. Katrs pats var izvēlēties, cik ilgu laiku nāks kopā ar mums. Tādēļ šis pasākums piemērots arī cilvēkiem gados vai ģimenēm ar maziem bērniem,” mierina ekspedīcijas vadītājs Uldis Mors. Pievienoties pārgājienam var projekta mājaslapā manajura.lv. Turpat atrodams arī ekspedīcijas maršruts un ceļā ieplānoto pasākumu programma. Tiesa – jārēķinās ar dalības maksu trīs eiro par diennakti, bet šajā summā ierēķinātas arī telšu vietas kempingos, ēdināšana un mantu transports.

Reklāma
Reklāma

Ja šogad nesanāk pievienoties gājienam klātienē, tad no 11. jūlija katrs varēs līdzdarboties virtuāli – manajura.lv sadarbībā ar “Zilā karoga” programmu rīkos interneta balsojumu par Latvijas labākās peldvietas noteikšanu. Pērn šajā balsojumā uzvarēja Limbažu Lielezera peldvieta, kas balvā saņēma īpaša dizaina soliņu.

Uzziņa


“Manas jūras” muzikālie notikumi. 5. jūlijā Liepājā “Tējas istabā – Mana jūra pārsteidz” radošās un gleznošanas darbnīcas un muzikālās apvienības “Kaktiņš un Stūrītis” noskaņu koncerts. 11. jūlijā Ventspils Rakstnieku un tulkotāju mājā skanēs jūras piedzīvojumu dienasgrāmatas stāsti un mūziķa Arnolda Kārkļa ģitāra. 13. jūlijā Ovīšu bākā arfistes Elizabetas Lāces koncerts performance “Cilvēks pasaules krastā”. Vidzemes jūrmalā 29. jūlija vakarā pie Laučakmens muzicēs Jēkabs Zemzaris un Jānis Līde. Ekspedīcijas noslēgumā 1. augustā Ainažos viesnīcas “Helmi” pagalmā zaļumballe pūtēju orķestra “Enkurs” vadībā.

“Manas jūras” sportiskie notikumi. Sestdien, 26. jūlijā, Rīgā Ķīpsalas pludmalē pie Vanšu tilta notiks volejbola draudzības spēles “Tīra jūra vieno”, ko papildinās ģimenei draudzīgi notikumi – “Mana jūra pārsteidz” radošās darbnīcas, kā arī aizraujoša nodarbība par ūdeni.

“Manas jūras” zaļās nodarbības. Dzintara kolekcijas iepazīšana Akmeņraga bākā, uzrāpšanās Užavas bākā, astronomijas nodarbība pie Miķeļtorņa, autentiskas lībiešu sētas izzināšana Mazirbē, sklandraušu cepšana un rīta jogas nodarbība Kolkā, pludmales bagātību meklēšana Lilastē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.