Pasaulē
Eiropa

Tīringenes konservatīvo aicinājums sākt sarunas ar “AfD” satrauc Vācijas politiķus0


“AfD” partijas pārstāvji.
“AfD” partijas pārstāvji.
Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Vairāku Tīringenes zemes kristīgo demokrātu (CDU) nodaļas amatpersonu aicinājums sākt sarunas ar eiroskeptiķu partiju “Alternatīva Vācijai” (AfD), izsaucis vispārēju satraukumu valsts politiskajā istablišmentā.

Kā ziņots, aizpagājušajā nedēļas nogalē notikušajās Tīringenes landtāga vēlēšanās uzvarēja galēji kreisā partija “Die Linke” (“Kreisie”), kamēr CDU cieta nepatīkamu sakāvi, jo konservatīvos apsteidza AfD, izcīnot otru lielāko pārstāvniecību reģionālajā parlamentā.

Tajā pašā laikā līdzšinējā Tīringenes premjerministra un vietējo “kreiso” līdera Bodo Rāmelova vadītā sarkani-sarkani-zaļā koalīcija, kuras sastāvā līdz ar “Die Linke” ietilpst sociāldemokrāti (SPD) un “zaļie”, zaudējusi vairākumu, un sagaidāms, ka jaunu vairākuma valdību izveidot būs ļoti grūti.

Šajā situācijā 17 “konservatīvie” vietējās CDU nodaļas pārstāvji parakstījuši kopīgu vēstuli, kas nonākusi aģentūras DPA rīcībā un kurā aicināts uzsākt sarunas ar “visām Tīringenes parlamentā demokrātiski ievēlētām partijām”.

Vēstules autori gan uzsvēruši, ka koalīcija ar “Die Linke” vai AfD joprojām ir neiespējam, taču “starp demokrātiem jābūt iespējamam diskutēt par jebko citu, kas atrodas starpā,” lai nodrošinātu Tīringenei stabilu valdību.

Ierosinājums jau izpelnījies Vācijas Ebreju centrālās padomes nosodījumu.

“Vietējie CDU politiķi, kas vēlas būt atvērti sarunām ar AfD, rīkojas bezatbildīgi, jo viņi veicina AfD padarīšanu par sociāli pieņemamu,” sarunā ar laikrakstu “Tagesspiegel” norādījis padomes prezidents Jozefs Šusters.

Tikmēr CDU ģenerālsekretārs Pauls Cīmiaks uzsvēris, ka pagājušā gada decembrī pieņemtais lēmums, ar kuru noraidīta koalīcija vai kāda cita līdzīgas sadarbības forma gan ar “Die Linke”, gan ar AfD, joprojām ir saistošs visiem CDU biedriem.

“AfD sēj naidu un cenšas sašķelt mūsu valsti,” norādījis Cīmiaks. “Uzskatu, ka debates par sadarbību ar AfD Tīringenē ir absurdas.”

Viņš piebildis, ka uz spēles liktas “vērtības un principi”, nevis stratēģiski apsvērumi un ka tiem, kas domā citādi, vajadzētu apsvērt, vai viņi ir pareizajā partijā.

Arī Tīringenes CDU nodaļas ģenerālsekretārs Raimonds Valks aģentūrai DPA apstiprinājis, ka Tīringenē nebūs nekādas sadarbības starp CDU un AfD.

Viņš piebildis, ka vietējais CDU līderis Mike Morings vēlas veidot “centristu aliansi”, sadarbojoties ar SPD, “zaļajiem” un liberālo Brīvo demokrātu partiju (FDP).

Taču šādai koalīcijai nebūtu vairākuma, un tai landtāgā tāpat katru reizi būtu jāmeklē vai nu “Die Linke”, vai arī AfD atbalsts.

Tas pats attiecas arī uz iespējamo “Die Linke”, SPD un “zaļo” mazākuma valdību.

Valks pavēstījis, ka vietējā CDU nodaļa turpmāko rīcību apspriedīs trešdien paredzētajā sēdē.

Laikraksts “Ostthueringer Zeitung” vēsta, ka vairums vēstules parakstītāju ir tuvu stāvoši konservatīvajam landtāga loceklim Mihaelam Heimam, kurš, runājot par AfD, pagājušajā nedēļā izteicies, ka demokrātijai nenāks par labu, ja ceturtdaļa vēlētāju tiks ignorēta.

Heims norādījis, ka jāizskata iespēja Tīringenē izveidot CDU, AfD un FDP koalīciju.

Tikmēr SPD ģenerālsekretārs Larss Klingbeils, kura pārstāvētā partija Tīringenē knapi pārvarēja iekļūšanai landtāgā noteikto piecu procentu barjeru, vērsies pie CDU līderes Annegrētas Krampas-Karenbaueres, aicinot iejaukties gadījumā, ja Tīringenē sāktos sarunas starp CDU un AfD.

“CDU aizsargmūrī pret labējiem parādās arvien vairāk plaisu. Pienācis laiks to apturēt,” Krampai-Karenbauerei adresētajā vēstulē raksta Klingbeils.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas atdotie karakuģi nogādāti Ukrainā 1
18 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Tuvojoties samitam, Putins cildina Zelenski kā “simpātisku”
19 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas magnāts Abizovs caur Igaunijas “Swedbank” uz ārzonām pārskaitījis simtiem miljonus eiro
20 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Ieva Ēvalde
Latvijā
“Kurš ir vainīgs, par to lai spriež tiesa.” Kā saslima Siguldas bērni – vai patiesība ir noskaidrota?
Intervija 17 minūtes
LA
LA.LV
Dabā
Brīvdienās tiešām būs auksts. Laika ziņu veidotājs Toms Bricis par ziemu
12 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
Hitlera cilindrs 50 tūkstošu eiro vērts
52 minūtes
LE
LETA
Latvijā
VID avioreisu pasažieriem lidostā “Rīga” konstatē, iespējams, noziedzīgi iegūtu skaidru naudu
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Izskan skaitlis, cik dārgi maksās virzība uz “zaļāku” Latviju 2
2 stundas