Ekonomika

Tīrs dzeramais ūdens no atejpoda. Kā Valkā, Smiltenē un citviet dārgus filtrus iemānīja 9

Foto – Fotolia

Valkas, Smiltenes, Siguldas un citu pilsētu iedzīvotājus piemānījuši tirgotāji, pierunājot uzstādīt viņu dzīvokļos dārgus un nevajadzīgus ūdens attīrīšanas filtrus.

“Un to jūs dzerat?!”

“Krāpšana ir vienkārša,” skaidro Valkas iedzīvotāja Baiba Goba. “Dzīvoklī vispirms atskan tālruņa zvans. Zvanītājs pat neatklāj, ko viņš īsti pārstāv. Tā vietā rada iespaidu, ka zvana no pašvaldības vai ūdensapgādes uzņēmuma, kuram jāpārbauda dzeramā ūdens kvalitāte.

Kā stāsta Baiba Goba, izraudzītā upura dzīvoklī firmas pārstāvis parasti veic divas pārbaudes: pirmo ar ierīci, kas mēra šķidruma vadītspēju. Šajā pārbaudē parasti atklājas, ka krāna ūdens satur aptuveni 200 līdz 300 miligramus minerālvielu uz vienu litru. Tirgotājs iestāsta, ka ūdeni saturošās minerālvielas ir kaitīgas veselībai un ka to daudzums pārsniedz pieļaujamo.

Otru tā dēvēto pārbaudi fizikas stundās veicis ikviens skolēns. Tā kā ūdens satur minerālvielas, kas ļauj vadīt elektrību, tajā ievietoti elektrodi izraisa tā dēvēto elektrolīzes procesu. Tā gaitā ūdenī esošās minerālvielas nogulsnējas trauka dibenā. Nogulsnes saduļķo ūdeni, un tai brīdī pārdevējs traģiskā balsī jautā: “Un to jūs dzerat?!”

Lai vēl vairāk samulsinātu dzīvokļa īpašnieku, tirgotājs līdzi paņēmis trauku ar ūdens paraugu, kurā elektrolīze nezin kāpēc nerada nogulsnes. Tikai vēlāk noskaidrojas, ka tirgotāja līdzi atnestais ūdens paraugs ir destilēts, ikdienas patēriņam nepiemērots un pat kaitīgs veselībai…

Taču tai brīdī dzīvokļa īpašniekam tiek iestāstīts, ka kaitīgs ir krāna ūdens un ka to var novērst, tikai uzliekot ūdens filtru. Tiklīdz viņš piekrīt, tirgotājs piezvana savam kolēģim, kurš pēc dažām minūtēm ir klāt un veikli uzstāda filtru. Tikmēr dzīvokļa īpašnieka apvārdotājs piedāvā parakstīt līgumus par filtra iegādi un uzstādīšanu. Kādai Valkas iedzīvotājai šāds filtrs kopā ar uzstādīšanu maksājis 891 eiro, kaut arī būvmateriālu tirdzniecības centros šādi filtri maksā ne vairāk kā 100 eiro.

Šī gada sākumā par šādas krāpšanas upuri kļuva Smiltenes iedzīvotāja Vera Plūme. “Kādu dienu pievakarē pie mana dzīvokļa durvīm piezvanīja jauns cilvēks, kurš pieteica sevi kā ūdens kvalitātes pārbaudītāju,” stāsta viņa. “Dokumentus viņam gan neprasīju, jo šķita, ka pārbaudītājs ir kāds apsaimniekošanas vai ūdens apgādes uzņēmuma pārstāvis. Puisis man iestāstīja, ka ūdens ir tik slikts un kaitīgs veselībai, ka steidzami jāuzstāda attīrīšanas filtrs. Pēc tā uzstādīšanas parakstīju, kā tai brīdī šķita, aktu par dzeramā ūdens pārbaudi. Tikai vēlāk atklāju, ka esmu parakstījusi līgumu ar “Eko Filter”, kura vārdā darbojies Ventis Štrombergs, par filtra iegādi un uzstādīšanu 800 eiro apmērā.”

Līdzīgi iekritusi arī Siguldas iedzīvotāja Ieva Grobiņa.

“Manā dzīvoklī bija ieradies tirgotājs no SIA “Ahs” un ar kaut kādas ierīces palīdzību izrādīja, cik netīrs ir no krāna tekošais ūdens,” atklāj viņa. “Noticēju un parakstīju līgumu par ūdens attīrīšanas filtra iegādi un uzstādīšanu par 1200 eiro. Tā kā man, pensionārei, tādas summas nebija, tirgotājam līdzi jau bija kāda kredītuzņēmuma aizdevuma līgums. Par laimi, to gan neparakstīju. No vēl lielākām nepatikšanām paglāba vedekla, kas zināja, kur vērsties, lai atteiktos no jau uzstādītā ūdens filtra.”

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Par kļūdām jāmaksā

Kā stāsta Ieva Grobiņa un citi piemānītie iedzīvotāji, arī pēc atteikšanās no filtra tirgotāji vēl labu laiku nav likušies mierā, par līguma laušanu mēģinot izspiest kompensāciju par atkāpšanos no līguma saistībām 300 līdz 400 eiro apmērā.

Iedzīvotājiem jautāju, kāpēc vieglprātīgi ielaiduši dzīvokļos nepazīstamus cilvēkus, ļāvušies sevi pierunāt. Kāpēc neapdomīgi parakstījuši līgumus gan par nevajadzīgu un dārgu ūdens attīrīšanas filtru iegādi un uzstādīšanu, gan par aizdevumiem?

Viņi atbild, ka visi veiklie piedāvātāji uzvedušies ļoti pieklājīgi un bijuši apveltīti ar labām runas dāvanām. Pārliecinošas likušās viņu nodemonstrētās pārbaudes, kuru laikā krāna ūdens piepeši kļuvis duļķains. “Diemžēl es naivi noticēju gan šiem stāstiem, gan pārbaudēm, ko tagad ļoti nožēloju,” saka smilteniete Vera Plūme. “Par kļūdām vienmēr jāmaksā,” piebilst siguldiete Ieva Grobiņa.

No sarunām ar piemānītajiem cilvēkiem Valkā, Smiltenē, Siguldā un citur atklājas, ka nav pat pajautājuši tirgotāju vārdus un viņu pārstāvēto firmu nosaukumus. Tāpat līgumus iedzīvotāji parakstījuši, tos pat neizlasot. Baiba Goba stāsta, ka Valkā filtrus iedzīvotājiem piedāvājusi SIA “Euraqua Latvia”, Smiltenē – “Eko Filter”, taču abām adrese ir viena un tā pati: Rīgā, Čaka ielā 83/85 – 9.

Ar varu it kā neko neuzspiež

SIA “Euraqua Latvia” 
līdzīpašnieks Jegors Gulbis stāsta, ka dzeramā ūdens attīrīšanu mājsaimniecībām un birojiem uzņēmums piedāvā jau trešo gadu. Bet ar varu jau nevienam nekas netiekot uzspiests. Viņš gan nenoliedz, ka no iedzīvotājiem saņemtas arī dažas sūdzības, tostarp no smiltenietes Veras Plūmes. Bet pēc publikācijām laikrakstā “Ziemeļlatvija” un TV raidījumā “Bez tabu” filtrs viņas dzīvoklī esot noņemts. Tomēr apmierināto klientu esot ievērojami vairāk.

Uzņēmuma pārstāvim jautāju, kāpēc iedzīvotājiem, kuri atsakās no uzstādītajiem filtriem, uzņēmums pieprasa kompensāciju vairāku simtu eiro apmērā, ja zināms, ka klients var atteikties no preces vai pakalpojuma 14 dienu laikā pēc tā iegādes vai saņemšanas. Jegors Gulbis atbild, ka ikviens uzstādītais filtrs un tam nepieciešamais aprīkojums esot pielāgots konkrētā dzīvokļa vajadzībām, tāpēc Patērētāju tiesību aizsardzības likumā noteiktās tiesības atteikties to neskarot.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) vadītāja Baiba Vītoliņa saka, ka firmas pārstāvis pūš miglu acīs, mēģinot iestāstīt, ka viņu uzņēmējdarbību likums neskar.

Ventis Štrombergs, kurš firmā “Eko Filter” vairs nestrādā, man atzīst, ka Smiltenē ar piedāvājumiem pārbaudīt ūdens kvalitāti un uzstādīt ūdens attīrīšanas filtrus esot izstaigājis vairākus dzīvokļus. Cik īsti dzīvokļu Smiltenē apstaigāti, to neatklāj, jo tas, lūk, esot komercnoslēpums.

Viņš atceras, ka ar piedāvājumu bijis arī Plūmes kundzes dzīvoklī, tāpat apstiprina, ka ūdens kvalitātes pārbaudes veiktas ar paņēmieniem, par kuriem stāsta valcēniete Baiba Goba. Bet, kā viņš apgalvo, Plūmes kundze pati esot piekritusi piedāvājumam. Pēc viņa teiktā – ko pati gribējusi, to arī saņēmusi.

Pirmie iekrīt laucinieki un pensionāri

Baiba Vītoliņa atzīst, ka cilvēki, sevišķi mazpilsētu un lauku novadu iedzīvotāji, ir tie, kuri visbiežāk iekrīt pa dzīvokļiem sirojošu tirgotāju nagos, par lielu naudu iegādājoties nevajadzīgus ūdens filtrus, kosmētiku un matračus, turklāt iekrīt kredītu parādos.

“Diemžēl negodīgajiem tirgotājiem uzliktie sodi bieži netiek samaksāti. Tā kā firmu konti jau ir tukši, naudu vairs nav no kā piedzīt,” teic viņa.

Pēc PTAC datiem, pērn par SIA “Ahs” no iedzīvotājiem saņemtas divas sūdzības, kā arī sniegtas 15 konsultācijas. Šogad sūdzību neesot, vien sniegtas 12 konsultācijas. Par “Euraqua Latvia” 2016. gadā sniegtas trīs konsultācijas, bet šogad saņemta viena sūdzība.

Kāpēc sūdzību bijis maz, ja signāli no iedzīvotājiem nāk no dažādām pusēm, valcēniete Baiba Goba izskaidro ar cilvēku nevēlēšanos atklāt, ka tik viegli iekrituši krāpnieku nagos. Viņa pieļauj, ka ir ļaudis, kuri pat vēl nenojauš, ka ir piemānīti un ka turpmāk dzers veselībai kaitīgu ūdeni.

“Nauda no iedzīvotājiem saņemta šķietami likumīgi, jo paši it kā bija labprātīgi piekrituši ūdens attīrīšanas filtru uzstādīšanai, ar varu nevienu nepiespieda, piebilst laikraksta “Ziemeļlatvija” galvenā redaktore Ingūna Johansone. “Taču biznesmeņu lietotie paņēmieni ir apšaubāmi. Vidzemes pusē par krāpniecības upuriem kļuvuši lielākoties vientuļi dzīvojoši pensionāri, kurus, iespējams, veiklajiem tirgotājiem bijis vieglāk apvārdot. Smiltenē ūdens attīrīšanas filtru biznesmeņi nav varējuši uzstādīt kāda dzīvokļa virtuvē, pēc tam nav kautrējušies to uzstādīt starp vannu un tualetes podu…”

Medī jaunus upurus

Ka ūdens kvalitātes pārbaudītāji un, iespējams, filtru piedāvātāji nerimstas un medī klientus citur, liecina šajās dienās no Ventspils saņemtā ziņa. Pilsētā aizturēti krāpnieki, kas uzdevušies par Valsts vides dienesta darbiniekiem, pieprasot iedzīvotājiem noteiktā laikā būt mājās, lai paņemtu dzeramā ūdens paraugus analīžu veikšanai. Kā ziņo pašvaldības policijā, aizturētie ir kādas kompānijas produkcijas izplatītāji, kas šādi iedzīvotājiem mēģina pārdot dārgus ūdens attīrīšanas filtrus.

LA.lv