Praktiski
Mājas

Tīrs un garšīgs ūdens pašu raktā akā. Uzzini, kā pie tādas tikt 0

Foto-Shutterstock

Tīrs dzeramais ūdens ir viena no lielākajām vērtībām ikvienā mājā. Bez tā nevarēs pagatavot rīta kafiju vai tēju, dienišķo maltīti, brūvēt vīnu, paveikt simtiem ikdienā nepieciešamu darbību.

Ne bez pamata tiek apgalvots, ka svaigākais un dzīvākais ūdens ir tieši grodu akā. Vēl svaigāks tas mēdz būt tikai avotiņā, taču to diezin vai izdosies atrast teju katrā pagalmā vai saprātīgā attālumā no mājas, bet ūdensnesošo slāņu krustpunktu – gan.

Jāmeklē rīkstnieks

Grodu akās ūdens uzkrājas no gruntsūdeņu virsējā slāņa. Tajā visbiežāk ir kvalitatīvs dzeramais ūdens, kas izfiltrējies caur māla slāni vai rupju granti. Jo tuvāk virszemei atrodas ūdensnesošais slānis, jo aka būs seklāka. Grodu akas dziļums reti kad pārsniedz desmit metru. Rīkstnieki iesaka aku rakt tur, kur 5–7 m dziļumā krustojas vairākas āderes.

Kā atrast piemērotāko vietu? Protams, var lūgt ģeologu palīdzību un veikt kontrolurbumus, taču nav nekā labāka par pieredzējuša rīkstnieka padomu. Vēl drošāk, ja atrašanās vietu noteiks divi speciālisti, kuri viens par otra vizīti nezina. Tautas novērojumi liecina, ka mierīgos vakaros virs ūdens āderēm var novērot odus dejojam, tomēr mazie lidonīši nebūs drošākā zīme akas atrašanās vietai. Rīkstniekus var meklēt Latvijas Rīkstnieku un zintnieku brālībā.

Vieta jāizvēlas rūpīgi

Lai nebūtu jāuztraucas par ūdens kvalitāti, akai jāatrodas vismaz 10 m attālumā no sauso tualešu bedrēm, kanalizācijas tīkla, citām pamestām akām, bet vēl tālāk no lopkopības objektiem, cilvēku un dzīvnieku apbedīšanas vietām, mēslojuma un ķimikāliju noliktavām.

Paša pieredze liecina, ka svarīgi izvēlēties ne tikai akas vietu, bet arī rakšanas laiku. Teorētiski, protams, var rakt jebkad, kamēr zeme nav sasalusi, tomēr prātīgāk to darīt, kad ilgāku laiku nav lijis. Ja sausā laikā ādere spēj dot pietiekami daudz ūdens, arī ziemas spelgonī un ilgstošā sausumā nevajadzēs uztraukties par ūdens trūkumu.

Triju vīru darbs

Kad vieta izvēlēta un atvesti grodi, laiks ķerties pie rakšanas. Parasti vajag trīs racējus. Viens ar lāpstu īsā kātā rok zemi pašā apakšā, otrs ar trīsi un izturīgu spaini izvelk to virspusē, trešais satver izcelto spaini un zemi aizved tālāk no akas. Tāpat vismaz triju vīru spēks vajadzīgs, lai savā vietā novietotu grodus.

Jāsāk ar bedri, kas diametrā ir mazliet lielāka par akas groda caurmēru un ir groda dziļumā. Būs vajadzīgs arī izturīgs trijkājis, virve, trīsis spaiņa izvilkšanai un bloku sistēma, ar ko pacelt grodu. Jāatgādina, ka standarta grods sver aptuveni 770 kilogramu.

Arī spainim būs jāiztur liels svars, tāpēc vislabāk izmantot celtniecības darbiem paredzēto plastmasas spaini. Tam no biezāka metāla sametina jostu un pietiekami stipru osu. Spainis ir konisks, un, jo smagāka būs krava, jo trauks vairāk ieķīlēsies jostā. Oriģinālās osas šādiem spaiņiem ir pārāk neizturīgas. Pašam racējam noteikti jālieto aizsargķivere, jo pat krītošs māla pikucis no vairāku metru augstuma var radīt nopietnas problēmas.

Uzmaniet līmeni!

Kad bedre izrakta, tajā ielaiž pirmo grodu. Tūlīt uz tā novieto nākamo un turpina rakt no akas iekšpuses, turklāt mazliet platāk, nekā ir groda caurmērs. Grodi pamazām sēžas uz leju, un, kad augšējā mala sasniedz zemes virskārtu, novieto kārtējo grodu. Nevar iztikt arī bez līmeņrāža, jo jāraugās, lai grodi zemē grimtu absolūti vertikāli. Pat nelielas nobīdes dēļ tie var ieķīlēties un akas tālāka rakšana kļūt neiespējama.

Vispirms drošība

Racējam jāņem vērā, ka akā ir diezgan vēss un drēgns, tāpēc kājās jāvelk gumijas zābaki. Tāpat ir visai apgrūtinoši pārvietoties pa mitru mālu, un kājas mēdz iestigt arī mitrā smiltī. Kad akas dibenā sāk parādīties ūdens, notiekošajam līdzi jāseko īpaši uzmanīgi, jo ūdens pēkšņi var pārraut āderi. Šādā situācijā apakšējie grodi ātri piepildīsies ar smiltīm un ūdeni. Racējam ieteicams izmantot alpīnistu aprīkojumu un drošības virvi, kas bīstamā situācijā virszemē esošajiem ļaus apdraudēto ātri izvilkt. Virvi nedrīkst tāpat vien apsiet ap vidu, jo var rasties traumas.

Kad sasniegts vēlamais dziļums, akai ļauj piepildīties ar ūdeni un tad to pilnībā izsūknē. To atkārto vairākas reizes, un ar katru nākamo piegājienu ūdens pamazām kļūs dzidrāks. Grodu iekšpusē ar saru birsti vēlams nomazgāt cementa atliekas, kas varētu būt palikušas grodu ražošanas procesā.

Ievērojiet tīrību!

Kad ūdens izsūknēts pēdējo reizi, akas dibenā ieber apmēram 40 cm biezu tīru oļu slāni. Var izlīdzēties arī ar rupju granti un šķembām. Tas neļaus ūdenim akas apakšā duļķoties. Nevajadzētu izvēlēties dolomīta šķembas, kas ūdeni var padarīt cietāku. Dezinfekcijai tautas līdzekļu klāstā ieteikts virs oļiem uzbērt kilogramu sāls.

Lai akā neiekļūtu virsūdeņi, augšējai groda malai jābūt vismaz 80 cm virs zemes. Apkārt akai 1 m rādiusā un 2 m dziļumā ieklāj māla vai smilšmāla slāni. Ja grodu aka izrakta smilts, smilšgrants vai smilšoļu augsnē ar nelielu mālsmilts vai smilšmāla slāni, ap to 2 m rādiusā uzbetonē aizsargslāni vai izliek betona plātnes.

Lai aku nepiegružotu, tai nepieciešams vāks ar lūku vai jāuzceļ nojume. Pēc pirmās ziemas noteikti jāpārliecinās, vai gar grodiem nav izveidojušies izskalojumi. Ja ir, tos aizpilda ar piemērotu materiālu.

Lai sals nekaitētu

Esam pieraduši pie ērtībām, tāpēc no akas uz māju ierīkojam ūdensvadu. Tas jāierok vismaz 1,2 m dziļumā, lai sals netiek klāt. Ja ūdensvads šķērso celiņus, ko ziemā regulāri tīra, cauruli vēlams ievietot putu polistirola čaulā. Tā neļaus ūdensvadam aizsalt pat bargā ziemā.

Ja grodu aka ziemā var aizsalt vai tajā par seklu ievietots sūknis, virszemes grodu vērts nosiltināt ar mitrumizturīgu siltumizolācijas materiālu. Ūdensvada caurulē visā garumā var ievietot elektrisko apsildīšanas kabeli.

Ūdens kvalitāte jāpārbauda

Sadzīvē dzeramā ūdens kvalitāti nosaka, to pasmaržojot, pagaršojot un atstājot kādu laiku traukā. Ja par to gribas pārliecināties ar zinātniskām metodēm, var veikt analīzes laboratorijā, kas akreditēta dzeramā ūdens testēšanai. Ūdenim var noteikt mikrobioloģisko un ķīmisko piesārņojumu un citus rādītājus. Jāatceras, ka akas ekspluatācijas laikā tās apkārtne jāuztur tīra. Tiešā tuvumā vajadzētu atturēties no automašīnas mazgāšanas un citām darbībām, kad uz zemes var nonākt ķīmiskas vielas un naftas produkti.

UZZIŅA

Grodu akas rakšanai valsts vai pašvaldību iestāžu atļaujas nav nepieciešamas.

PADOMI

• Speciālisti iesaka reizi desmit gados aku izsmelt un nomainīt filtrējošā materiāla virskārtu.

• Akas rakšana ir sarežģīts darbs, kas prasa iemaņas. Ja neesat pārliecināti, ka spēsiet paveikt visus darbus pašu spēkiem, labāk laikus nolīgt pieredzējušu meistaru brigādi. Tad izdosies pasargāt sevi no kļūdām un nevajadzīgiem tēriņiem. Tomēr jārēķinās ar visai prāviem izdevumiem.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv