×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Hermīne, Estere
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
28. aprīlis, 2017
Drukāt

Tīru enerģiju tīrām rokām. Kā bez subsīdijām iegūt lētāku zaļo enerģiju? (13)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis
UZZIŅA

Pakete: "Tīra enerģija visiem Eiropas iedzīvotājiem"
ES apņēmusies līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas vismaz par 40%.
Tīrā enerģija 2015. gadā globālā mērogā piesaistīja vairāk nekā 300 miljardus eiro lielas investīcijas.
Tiesību aktu priekšlikumi aptver energoefektivitāti, atjaunojamos energoresursus, elektroenerģijas tirgus uzbūvi, elektroapgādes drošību un Enerģētikas savienības pārvaldības noteikumus.
No 2021. gada katru gadu mobilizējot līdz pat 177 miljardiem eiro publisko un privāto investīciju, ar šīs paketes palīdzību nākamajā desmitgadē var panākt IKP pieaugumu par 1% un radīt 900 000 darbvietu.

“Varbūt ledusskapju ražotāji var dot iespēju elektroenerģijas maksimālā pieprasījuma laikā par vienu grādu no +6C uz +7C paaugstināt temperatūru kamerā, gan attiecīgi arī saldētavā. Viens ledusskapis daudz neietaupītu, bet, ja tā varētu vadīt miljoniem ledusskapju visā Eiropā, būtu milzīgs elektroenerģijas ietaupījums,” ar šādu futūristisku skatījumu uz elektroenerģijas efektīvāku izmantošanu nācis klajā Krišjānis Kariņš, Eiropas Parlamenta deputāts (“Vienotība”, Eiropas Tautas partiju grupa). Tā nav utopija. Lai tas varētu notikt, būtu vajadzīgs ne tikai viedais skaitītājs, kas ļautu uzskaitīt elektroenerģijas patēriņu dažādos laika posmos un attiecīgi maksāt pēc dažādiem tarifiem. Diemžēl tikai 17 valstīs tos ievieš vai plāno. Vajadzīgas arī gudrās mājas, kurās būtu vadības sistēmas, kas ļautu šādi pārslēgt vai ieprogrammēt minēto ledusskapi. Kursu uz to Eiropa jau pieteikusi, sākušās diskusijas, kā to sasniegt.

Mērķis ir nevis likt iedzīvotājam sagaidīt pusnakti, lai tad ieslēgtu veļasmašīnu par pazeminātu tarifu, bet panākt, lai varam ieprogrammēt, ka veļa pati izmazgāsies pēc visizdevīgākā tarifa, “LA” skaidro Krišjānis Kariņš.

Galvenā enerģija – no atjaunīgiem resursiem

Eiropas Komisija pērn novembra beigās ierosināja pasākumu kopumu, kuru mērķis ir gādāt par Eiropas Savienības konkurētspēju, pārejot uz tīru enerģiju. Tā kā ES ir apņēmusies līdz 2030. gadam CO2 emisijas samazināt vismaz par 40%, jaunie priekšlikumi liek uzsvaru uz energoefektivitāti, uz līderību atjaunojamo energoresursu jomā un uz rūpēm par patērētājiem. Nākotnē patērētāji enerģijas tirgos būs aktīvāki dalībnieki, paredz Eiropas Komisija, ar to domājot ne tikai taupīgāku patēriņu, bet arī iesaistīšanos pašapgādē ar enerģiju, piemēram, uzstādot saules baterijas uz jumta vai vēja ģeneratoru sētā.

Krišjānis Kariņš ir izvirzīts par galveno ziņotāju šīs “Tīrās enerģijas” paketes pieņemšanai Eiropas Parlamentā. Otrdien EP Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejā (ITRE) notika pirmā domu apmaiņa par Eiropas pakāpenisku pāreju uz tīro enerģiju – gan par regulu, kura attieksies uz vairumtirgotājiem, gan par direktīvu, kas attieksies uz patērētājiem. “Mērķis ir modernizēt iekšējo enerģētikas tirgu, lai samazinātu klimata pārmaiņas,” noteica komitejas priekšsēdētājs polis Jeržijs Buzeks.

“Tirgū atjaunīgā enerģija arvien plašāk tiek izmantota, turpretim fosilie resursi tiek izmantoti mazāk vai atsevišķos gadījumos tiek izmantoti rezervē, piemēram, kad nespīd saule un nevar gūt saules enerģiju,” no tribīnes uzsvēra Krišjānis Kariņš. Pašlaik galveno enerģiju iegūst no AES un fosilajiem resursiem, bet atjaunīgā enerģija ir kā papildu avots. Vajadzētu panākt, lai ir otrādi, – tāds ir Kariņa nodoms.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. CENZŪRA ir APZINĀTI PRETLIKUMĪGS NOZIEGUMS Atbildēt

  > šajā pašreizējā MZ SILES “valstī” krampjaini agonējošajos masmēdekļos (t.sk. la-vīzē u.c. taml. necilās w-bedrēs) bezcerīgi truli parazitējošajiem PRETLIKUMĪGU CENZŪRU piekopjošajiem administratīvajiem izpildfunkcionāriem (u.c. taml. nožēlojami juridiski analfabētiskiem “lielākajiem kretīniem”)

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. VALSTS ATZĪST UN AIZSARGĀ CILVĒKA PAMATTIESĪBAS saskaņā ar šo Satversmi, LIKUMIEM un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. IKVIENAM IR TIESĪBAS UZ VĀRDA BRĪVĪBU, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. C.E.N.Z.Ū.R.A ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 2. Tāds prātīgs cilvēks! Ko viņš dara sodomītu un čekas kājslauķu un kremļa pakalpiņu, Savicka stipendiātu varzā?

 3. Tas esot latvietis ar atjaunīgo enerģiju ka jau amerikānis viņam vajadzētu uzlikt aparātu uz personīgo izpūteju un otru galu lai izdalīto ieelpo un pārstrādā tā būtu īstāka zaļā domasana.

 4. Kariņa kungam pilnīga taisnība. Mums politiskajā elitē, tai skaitā ZM ir spēcīgs lobijs, kas izmanto ES
  labi domātās iniciatīvas SAVTĪGIEM mērķiem. Arī par atjaunojamo enerģiju. Veikli vīri, pamatā no ZSA
  lielsaimniekiem, uz labām zemēm un pat bez lopiem, Latvijā par ES naudu uzcēla ap 50 biogāzes ražotnes, jo valsts pasolīja uz ilgiem gadiem dāsnas piemaksas par saražoto elektroenerģiju. Protams,
  shēmu izveidoja tā, ka šīs piemaksas izredzētajiem segs VISA PĀRĒJĀ SABIEDRīBA OIK veidā. Un tā mēs maksājam vēl šodien! Bet ir taču konkrēti cilvēki, kas dalīja šīs LICENCES un veica pārējās darbības? Vai Vinters Zemgalē slauc govis, ka arī viņam ir šāda naudas ādere? Nav! Kur tad ir KNAB un citas uzraugošās iestādes, kas neko ne dzird, ne redz? Jo l/z ir paredzēta pārtikas, nevis dārgas elektrības ražošanai. Toties tur, kur šīs ražotnes tiešām varēja būvēt, kā Latgalē, biogāzes ražotņu tikpat kā nav.

 5. Jāņonkols no laukiem. Atbildēt

  Katrs politiķis atdzīst par vajadzīgu atgādināt, ka zemnieks ar dažiem ha un dažām govīm bagāts nekļūs. Bet pareizi saimniekojot labi dzīvot var gan. Bet ir cilvēki, kuri ar vienu bio raudzētavu, katlu māju vai vēja ģenerātoru gan grib kļūt bagāti, protams uz viņu ražotās produkcijas patērētāju rēķina. Latvija ir bagāta ar viszaļāko enerģiju. Mums ir pat vesela pilsēta, kurā piedzimst vējš. Visu jūrmalu vajadzētu apbūvēt ar vēja ģenerātoriem. Tad būtu tikpat kā viena Daugavas kaskāde vairāk. Enerģiju ievadīt kopējā Latvijas tīklā par vienotu cenu.

 6. Tas jampampiņš, murgojot par utopijām, neņem vērā, ka Latvija nav lielā CO2 ražotāja, jo rūpniecība ir praktiski likvidēta !
  Ja bezjēgā neizcirtīs mežus apaļkoku ekportam, tad tos atlikušos CO2 uzsūks koki bez problēmām.

 7. Par TEC subsidēšanu,kurš ar Rīgas Siltuma palīdzību,iedzīvotājus jau tā izslaucis līdz anēmijai un spēlē uz citu valstu ekonomiku pilnībā piekrītu. Arī par ES savienības finansu atbalstu privātpersonām,kas vēlas pirkt elektrotransportu,bet nepērk to,sakarā ar to,ka tas ir dārgaks par tradicionālo,nevar nepiekrist redzot kā tas notiek citur(Dānija,NorvēģijaZviedrija,Igaunija….).
  Man ir patīkami,ka arī deputatu vidū ir paradijies kāds,kas arī mani un man līdzīgus saprot – Paldies.

 8. Stulbs un vēl stulbāks. Bet ja par to maksā, tad var muldēt tālāk.
  Neba malka pati nāca no mežiņa utsobā.
  Patiesi zaļā enerģija – cirvis zāģis ratos un pats pa virsu kratos.

 9. Jā, jā un būs iemesls atkal visādiem OIK (par krievu gāz – TECi). Pāšlaik par elektrību maksājam labi ja 4 daļu no rēķina (mājsaimniecības) pārējais ir visādi “navaroti” (OIK, PVN, apkalpošana)

 10. Acīmredzot Kariņa kungs nezin,ka padomjlaikā viens, otrs taupot sērkociņus, gribēja no taupītā nopirkt “Žiguli”. Bet kas iznāca, jādomā, zin visi, izņemot Kariņkungu!

 11. Kairiņa kungs ar visu Eiropas enerģētikas komisiju varētu tomēr fizika pamatus apgūt.
  Vienīgā enerģija zaļā ir muskuļu enerģija. ko cilvēki ražo

 12. Suņa murgi, – tehnoloģijas jau sen ļauj pāriet uz tīro elektroenerģiju, bet visa pasaule dedzina naftu, ogles, koku un vēl sazin ko, jo tas ienes naudu un kapitālismā peļņa pāri visam, tas ir kā dzērājam kurš var pārstāt dzert tikai tad, kad viņam ārsts pasaka, ja vēl dzersi rīt mirsi.

 13. Pilnīgi atbalstu domu ka ir jasamazina fosilais kurināmais.

Draugiem Facebook Twitter Google+