×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
22. augusts, 2015
Drukāt

TM izmaksājusi kompensāciju pensionārei par kļūdaini izmeklēto krimināllietu (1)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ilustratīvs foto

Tieslietu ministrija (TM) atbilstoši tiesas spriedumam ir izmaksājusi pensionārei Natālijai Inglai atlīdzību par viņai nodarīto morālo kaitējumu kļūdaini un nesamērīgi ilgi izmeklētas krimināllietas dēļ.

Kā aģentūrai LETA paskaidroja TM preses sekretāre Līva Rancāne, atlīdzību par morālo kaitējumu atbilstoši tiesas spriedumam Ingla saņēma 22.jūlijā 998,66 eiro apmērā un 11. augustā 1216,76 eiro apmērā. Kompensācija tika izmaksāta divās daļās, jo jūlijā ministrijai nebija pietiekama finansējuma.

Rancāne piebilda, ka laikā no 1.janvāra līdz 20.augustam zaudējumu atlīdzība atbilstoši tiesas spriedumiem izmaksāta 42 personām par kopējo summu 68 376 eiro.

LETA jau ziņoja, ka valdība iepriekš nolēma no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķirt 45 688 eiro TM, lai nodrošinātu zaudējumu atlīdzību izmaksu nepamatoti aizturētajām, arestētajām un notiesātajām personām saskaņā ar TM, Ģenerālprokuratūras pieņemtajiem lēmumiem un tiesu spriedumiem. Iepriekš norādīts, ka šogad valsts budžetā zaudējumu atlīdzībai nepamatoti aizturētajām, arestētajām un notiesātajām personām ir paredzēti izdevumi sociālajiem pabalstiem 64 820 eiro apmērā. Pašlaik šie līdzekļi izlietoti 100% apmērā, proti, konta atlikums ir 0 eiro, skaidroja TM.

Pamatojoties uz TM un Ģenerālprokuratūras lēmumiem un tiesu spriedumiem zaudējumu atlīdzināšanas lietās, kā arī saņemtajiem iesniegumiem zaudējumu atlīdzības saņemšanai, vēl šogad fiziskajām personām mantiskie un nemantiskie zaudējumi provizoriski būtu jāatlīdzina 45 688 eiro apmērā. Prasību, kas iesniegtas vispārējās jurisdikcijas tiesā tikai pret TM, kopsumma šā gada 1. jūlijā pārsniedza piecus miljonus eiro. Tāpat ministrijā norādīja, ka pagājušajā gadā izmaksāti 79 923 eiro zaudējumu atlīdzībai, savukārt 2013. gadā tie bija 91 884 eiro.

Kā ziņots, TM naudas trūkuma dēļ iepriekš nebija izdevies izmaksāt kompensāciju 81 gadu vecajai pensionārei Inglai par viņai nodarīto morālo kaitējumu kļūdaini un nesamērīgi ilgi izmeklētas krimināllietas dēļ, iepriekš vēstīja laikraksts “Neatkarīgā”. Astoņus gadus prokuratūra izmeklēja un tiesa tiesāja Inglu par it kā vidēji smagu miesas bojājumu tīšu nodarīšanu citai pensionārei – Dominikai Komarovai. Latgales apgabaltiesa, konstatējot Kriminālprocesa likuma pārkāpumus, notiesājošo spriedumu atcēla un krimināllietu nodeva atpakaļ atkārtotai izskatīšanai Daugavpils tiesai. Vēl bija septiņas tiesas sēdes, līdz 2011.gada janvārī prokurors Dzintars Zaikovskis paziņoja, ka atsakās no apsūdzības, jo “apsūdzība nav apstiprinājusies”, “cietušajai nav konstatēti miesas bojājumi”.

Ingla vērsās tiesā pret valsti, pieprasot morālu kompensāciju. “Lietas iztiesāšanas laikā “cietusī” nomira, sakarā ar ko man nav iespējams pieprasīt no viņas atvainošanos un atlīdzinājumu par man nodarītajām ciešanām, tāpat nav iespējams viņu saukt pie likumā noteiktās atbildības par nepatiesa iesnieguma iesniegšanu nolūkā uzsākt kriminālprocesu. Ja lietas iztiesāšana būtu notikusi saprātīgā termiņā un lieta jau no paša sākuma būtu bijusi izmeklēta un iztiesāta objektīvi, šāda iespēja man būtu bijusi,” civilprasībā pret valsti uzsvēra Ingla.

Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa Inglas prasību apmierināja daļēji, piedzenot no TM atlīdzību par morālo kaitējumu 2073,14 eiro, kā arī valsts nodevu par apelācijas sūdzības iesniegšanu 142,28 eiro (kopā 2215,42 eiro). Tāpat no TM piedzenama nenomaksātā valsts nodeva 168 eiro. Tiesa arī noteica termiņu sprieduma labprātīgai izpildei – desmit dienas no sprieduma spēkā stāšanās dienas.

Spriedums stājās spēkā šā gada jūlijā, tātad tas labprātīgi TM bija jāizpilda līdz 20. jūlijam. Tā vietā ministrija vērsās Rīgas apgabaltiesā, lai sprieduma izpildi atliktu saskaņā ar Civilprocesa likuma 438.pantu – tiesa ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli vai citus svarīgus apstākļus, atlikt sprieduma izpildi vai sadalīt to termiņos, kā arī grozīt izpildes veidu un kārtību. TM, visticamāk, vēršoties tiesā, šeit domājusi “par savu mantisko stāvokli”, jo kā iemeslu, kāpēc sprieduma izpildi lūdz atlikt, minēja valsts budžeta situāciju un konkrēti budžeta programmu “Zaudējumu atlīdzība nepamatoti aizturētajām, arestētajām un notiesātajām personām”, kurā nav līdzekļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai kāds patiesi vēlētos nāvessoda atjaunošanu Latvijā, redzot kādi stulbeņi strādā tiesās un vispār tiesībsargāšanas iestādēs?

Draugiem Facebook Twitter Google+