×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. augusts, 2015
Drukāt

Tomātiem slimības klāt. Kā cīnīties? (3)

Foto - Inita ŠteinbergaFoto - Inita Šteinberga

Maniem tomātiem siltumnīcā uz lapām uzmetušies dzeltenbrūngani plankumi, kuriem apakšpusē ir pelēcīga apsarme. Vēlāk šī vieta kļūst tumši brūna. Laukā stādītajiem tādas nav. Kas tas ir, un ko darīt? Laine Tukumā

– Tā varētu būt sēņu izraisītā slimība – fito­ftora. Šogad laika apstākļi bija labi, un ziņas par slimību sāk pienākt tikai pēdējā laikā, – teic tomātu audzētāja Elga Bražūne. Parasti šī kaite uzliesmo pat jūlija sākumā.

Meklē kļūdas kopšanā

Tas, ka slimība parādījusies siltumnīcā, bet lauka nē, pierāda, ka daļēji vainojams arī saimnieks, jo nav ievērots mitruma režīms. Tomātu audzētāja uzsver, ka līdz augusta sākumam tomātu siltumnīcas durvis tur vaļā arī naktī. – Protams, ja vien kādreiz negadās ekstrēmi zemas temperatūras. Ja no rīta, atverot siltumnīcu, sejā iesitas gaiss kā pirtī un no griestiem pil rasa, gaidiet sēņu slimību uzliesmojumu, – brīdina tomātu audzētāja. Saule sāk karsēt tomātu būdu ar pirmajiem stariem, kamēr dārznieks vēl saldi guļ. Tomātiem siltumnīcā vajag pēc iespējas lielāku telpu, brīvību virs galvas, svaigu gaisu.

Vislabākais variants ir vēdināšanai turēt pavērtas jumta lūkas vai būves galā, korē ierīkot lodziņus, kurus visu laiku turēt pavērtus, lai neveidojas sēņu attīstībai tīkama vide. Sēnes vispirms attīstās uz augsnes, tad nokļūst uz lapām un sāk baroties tur, tā radot redzamas sekas.

Pēc ravēšanas, kad augsne sakustināta, Bražūni mulčai un sēņu izolēšanai uzber komposta slāni, kurā izmantots līdzeklis Baikāls. To savā saimniecībā audzētāji lieto gadiem un atzinuši par iedarbīgu.

Uz šo laiku jau būtu jāveic trīs smidzinājumi ar līdzekli Bordo. To dara ar 7–10 dienu intervālu. Pirmo smidzinājumu veic jūnija beigās, jūlija sākumā. Ķīmijas piekritēji var lietot arī preparātu Ridomils, taču Elga ir bioloģiskās saimniekošanas piekritēja.Turklāt tagad, kad tomāti jau sārtojas, jārēķinās, ka visiem šiem preparātiem ir nogaidīšanas laiks, kad tomātus nedrīkst lietot pārtikā.

Glābj, ko var

Ja slimība siltumnīcā konstatēta, pirmais darbs ir noraut bojātās lapas un nodrošināt labu ventilāciju. Apakšējās lapas norauj pilnībā, ja vidējās bojātas daļēji, apgriežot lapu plātnes.

Neapkurināmā siltumnīcā, lai pasteidzinātu tomātu briešanu, nogriež galotnes ar visiem ziediem un sīkajiem tomātiņiem. Jārēķinās, ka tomātam no apputeknēšanās brīža līdz gatavībai vajag vismaz divus mēnešus, bet Latvijā laika apstākļi tik daudz vairs neatvēl.

Var pagūt nolasīt visus ēšanas gatavību sasniegušos un pussasniegušos bumbuļus un nomiglot ar Bordo, kam īsāks nogaidīšanas laiks. Derēs eksperimenta kārtā arī smidzinājums ar Baikālu, kas atšķaidīts ar ūdeni (1:500).

Laukos siltumnīcas tagad būtu jāsargā no rudens miglām, kuras nu jau sākušās. Pilsētā tās parasti neveidojas. Tādēļ laukos esošajām siltumnīcām durvis jāaizver, bet vēdināšanas lūkas atstāj sprīdi pavērtas, jo migla tik augstu neceļas.

Tagad ir īstais laiks sākt uztraukties arī par lauka tomātiem, jo pēc šā augusta sākumam raksturīgā karstuma viļņa sāksies tā sauktie skābie lieti, kad tomāti vienā naktī kļūst melni. Lai tas nenotiktu, steigšus uz lauka novāc visus sarkanos un piebriedušos, baltus kļuvušos tomātus un liek nogatavoties. Pārējiem tomātiem vēlams uzlikt jumtiņu (mēnesi noturēsies arī pavisam improvizēta konstrukcija), tad var cerēt sagaidīt ienākamies arī tos tomātiņus, kas patlaban vēl zaļi un mazi.

Sāk profilakses darbus

Lapas un augu atliekas Elga izmanto augsnes ielabošanai nākamā gada ķir­bjiem. Sadedzināt tās grūti un kompostā likt nedrīkst, īpaši slimās. Ķirbjiem paredzētajā vietā izrok grāvīti, tajā samet noņemtās tomātlapas, aizber, lai infekcija, ja tāda būtu, neizplatās tālāk. Tā rīkojas ikreiz, kad ir tomātu atliekas.

Siltumnīcu segumam ieteicams izmantot tā saukto EVA plēvi, uz kuras izveidojies kondensāts nevis pil uz lapām, bet notek gar plēvi. Arī tas samazina saslimšanas draudus.

Tukšajā sezonā koka un plastmasas kon­strukcijas siltumnīcas izkvēpina ar sēru. To nedrīkst darīt metāla konstrukcijām. Visām siltumnīcām slimību profilaksei lieliski iedarbojas izkvēpināšana ar kadiķu slotiņu. Virsmas (arī plēvi) rudenī ieteicams nomazgāt ar ūdeni, kam pievienots kāds bioloģiski nekaitīgs trauku mazgāšanas līdzeklis.

Pliko augsni var apsmidzināt ar vara vitri­olu, minerālu kompleksam nedaudz uzkaisīt pelnus.

IDEJA

Slikto sēņu ienaidnieki ir rudzi, tos Bražūni sēj augusta vidū, zem tomātiem. Lapu ap zemajiem ķekariem nav, gaismas netrūks, zaļa sedziņa izaugs 4–5 dienās. Izaugušos rudzus vēlu rudenī ierok augsnē, un līdz pavasarim tie jau būs sadalījušies. Pa ziemu rudzus augot neatstāj, jo tie saveldrējas un pašiem sākas dažādas kaites. Lauka tomātu vietā rudzus var sēt vēlāk un iestrādāt augsnē pavasarī.

Dārzniece iesaka

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Vecās šķirnes izturīgākas

Elga Bražūne atgādina, ka slimībām, tāpat kā cilvēkiem, vislabāk garšo tie tomāti, kuriem ir gardi, miltaini, izcilas kvalitātes augļi. Vislabākā izturība ir vecajām labajām genofonda šķirnēm, kā ‘Dindoņa’, ‘Mičurina’, ‘Sibīrijas Agrais’, ‘Rīgas Lielais’, ‘Kondīne’, ‘Tīraine’, ‘Vidzemes karalis’ u. c. No jaunākām šķirnēm viņas kolekcijā teicami aug ‘Curato’, ‘Juniors’. Viegli kopjams un veselīgs ir arī ‘Sliņķa Sapnis’.

No hibrīdiem Elga iesaka ‘Rally’, ‘Tolstoi’.

Bīstamie kaimiņi

Vēl populāra kļūda mazdārziņos – tomātus audzēt tuvu kartupeļiem. Tomāti un kartupeļi ir radi un slimo ar vienām kaitēm. Ja kartupeļos parādījusies lakstu puve, tā drīz vien parādīsies arī uz blakus augošajiem tomātiem. Ja slimība atkārtojas gadu no gada un dārziņš mazs, Elga Bražūne iesaka tomēr izvēlēties, ko audzēt.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pirmā rindkopa liek tev justies vainīgam, ka neesi kaut ko zinājis! Jau tā jūtos nelaimīga, skatoties uz saviem 60 slimajiem tomātu stādiem! un kuru vainot? tanti, kas piezvanījusi no rīta papļāpāt uz stundiņu, jo viņai sarunas par brīvu uz visu atlikušo mūžu! un , kad laimīgi esmu atvadījusies, attopos, ka siltumnīcā ir jau kā pirtī! vai kaimiņu, kurš savu dārzu aizaudzējis ar gārsu un kārkliem? Tāpēc arī meklēju pieredzējušu dārzkopju padomu. Lai viesiem laba diena.

  2. Ir tāds = vara vitriols = augs pilnība izveseļojas un vairs nepieņem nevienu slimību

Draugiem Facebook Twitter Google+