×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. februāris, 2012
Drukāt

Tomātu audzētājiem izceļas konflikts ar VAAD pārstāvjiem

morisi1_vs_9

Šopēcpusdien izcēlies konflikts starp Rīgas dārzkopības kluba biedriem un Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) pārstāvjiem, jo kluba biedri kategoriski atteikušies atstāt VAAD telpas. Dārzkopības entuziasti šodien ieradās VAAD telpās un aktīvi pieprasīja, lai Elgas Bražūnes lieta tiktu izskatīta publiski.

“Jūs gribat iznīcināt vietējo dārzniecību, ļaujot tirgot importa sēklas. Mēs nekur neiesim, kamēr šīs lietas izskatīšana netiks atļauta publiski,” sacīja sapulcējušies protesta dalībnieki.

Tikmēr VAAD pārstāvji norādīja, ka lietas izskatīšana nav publiska, līdz ar to klātesošajiem jāatstāj telpas.

Turpinoties skaļām debatēm, VAAD Sēklu kontroles departamenta direktore Velta Evelone klātesošajiem mēģina izskaidrot tiesību normas saistībā ar sēklu tirgošanu. Tikmēr viņas stāstīto klātesošie papildina ar emocionāliem komentāriem.

Protesta akcijā pie VAAD pulcējušies apmēram 30 cilvēku, novēroja biznesa portāls “Nozare.lv”.

Kā ziņots, šodien VAAD notiek dārzniecības “Neslinko” īpašnieces Bražūnes lietas izskatīšana, kurā dienesta darbinieki uzklausīs selekcionāres skaidrojumu par tomātu šķirņu sēklu, iespējams, neatļautu tirdzniecību Rīgas dārzkopības kluba pasākumā 28.janvārī. Tikmēr kluba entuziasti Bražūnes aizstāvībai sarīkojuši protesta akciju.

“Visa šī lieta nav izēstas olas vērta. Eiropas regulas ir jāievēro, tomēr šajā gadījumā nekā nelegāla nav. Tikai 1% no, piemēram, gladiolu šķirnēm, ir patentēts, bet audzētājiem šķirnes izplatīšana ir jāsaskaņo ar tās patenta turētāju, nevis akli jāseko pārspīlētiem un, iespējams, aplami tulkotiem regulu norādījumiem,” biznesa portālam “Nozare.lv” atzina Latvijā viens no pazīstamākajiem selekcionāriem Aldonis Vēriņš.

Kā iepriekš “Nozare.lv” sacīja VAAD direktores vietnieks Raivis Grosbārdis, 28.janvārī Rīgas dārzkopības kluba pasākumā konstatēta nepārbaudītu sēklu tirdzniecība, sēklu saiņojuma marķējuma neatbilstība normatīvo aktu prasībām un nereģistrētu šķirņu tirdzniecība. Kā akcentēja Grosbārdis, lielākā daļa šķirņu, ko izplata dārzniecība, ir Krievijas Federācijā izveidotas un aizsargātas šķirnes.

Tikmēr Evelone “Nozare.lv” sacīja, ka konstatētie pārkāpumi vienā sēklu tirdzniecības vietā nebūt nenozīmē to, ka vairs nebūs iespējams iegādāties tomātu sēklas.

“Eiropas Savienības dārzeņu šķirņu katalogā ir vairāk nekā 3000 tomātu šķirņu, pietiekami liels klāsts, no kā izvēlēties. Sēklu veikali, lielveikali, kur šīs sēklas tiek tirgotas, turpina savu darbu un tirgo tomātu sēklas. Ja kāds uzņēmums grib tirgoties ar Krievijas sēklām, jāiziet noteikta procedūra – jāiegūst šķirnes īpašnieka atļauja, jāveic šķirnes reģistrācija un pēc tam jāveic šķirnes uzturēšana Latvijā vai jebkurā citā Eiropas Savienības valstī,” sacīja Evelone.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+