Foto – LETA

Tomātu cena pārsniegusi piecus latus par kilogramu 0

Aizvadītā gada nogalē Rīgas lielveikalu ķēdēs vislielākais cenu pieaugums – par 192% – bijis vietējiem tomātiem, kuru cena pieaugusi no 1,72 latiem līdz 5,02 latiem par vienu kilogramu, kas skaidrojams ar vienīgā vietējā ražotāja monopolu, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja Ingūna Gulbe.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Lasīt citas ziņas

Kā liecina LTVC rīcībā esošā informācija, decembra beigās, salīdzinot ar septembri, būtisks cenu pieaugums ir bijis arī importa gurķiem – par 80%, importa tomātiem – 70%, “Kellogs” oriģinālajām pārslām – 24%, liellopu gaļai bez kaula – 22%, 82,5% sviestam – 18%, 3,5% pienam – 16%, kviešu miltiem – 14%, olām – 12%, kafijas krējumam – 11%, cukuram – 9%.

Savukārt vislielākais cenu samazinājums gada ceturtajā ceturksnī bijis baltajiem galviņkāpostiem – par 73%, burkāniem – 55%, kartupeļiem – 38%, eļļai – 18%, rudzu rupjmaizei – 13%, sieram “Brie President” – 12%, tostermaizei – 11%, broileriem un stiprajam alkoholam “Trīs graudu degvīns” – 5%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norādīja Gulbe, lielais cenu kāpums tomātiem skaidrojams ar vietējās tomātu sezonas beigšanos un tikai viena atlikušā tirgus dalībnieka – SIA “Getliņi Eko” – produkciju veikalos.

“Tas ir patlaban vienīgais vietējais tirgus spēlētājs, kas attiecīgi nosaka cenu,” sacīja Gulbe.

Savukārt cenu izmaiņas gada pēdējā ceturksnī kopumā noteikušas augļu un dārzeņu sezonālās svārstības un procesi pasaules pārtikas tirgos.

“Sākoties masveida vietējo dārzeņu ražai, septembrī dārzeņu cenas būtiski samazinājās. Gada beigās atkal sāka palielināties piena produktu cenas pasaulē un piena iepirkuma cenas. Tas izraisīja arī nelielu cenu kāpumu Latvijā. Saistībā ar augstajām pasaules graudu cenām ir pieaugušas olu, miltu un graudu pārslu cenas,” sacīja Gulbe.

Tāpat viņa atzina, ka kopumā maize pērn palikusi dārgāka, tomēr ražotāji ir izstrādājuši īpašas receptūras lētas maizes izgatavošanai.

“Tas tāpēc, ka iedzīvotāju dzīves līmenis samazinās un, iestājoties apkures sezonai, līdzekļu kļūst vēl mazāk. Ja iepriekš veikalos tostermaize maksāja apmēram latu par vienu kilogramu, tagad tā ir nopērkama zem lata robežas. Lētākā rupjmaize veikalos ir pat par 0,55 latiem par vienu kilogramu. Protams, šīs maizes garšas īpašības ļoti atšķiras no maizes par 2,50 latiem,” norādīja Gulbe.

Viņasprāt, gada beigās augušās pārtikas cenas kompensējušas Ziemassvētku akcijas.

Reklāma
Reklāma

“Saistībā ar Ziemassvētkiem veikalos bija ļoti daudz cenu akciju teju visām produktu grupām. Tas ļāva iedzīvotājiem svētku galdu uzklāt bez lieliem papildu izdevumiem, kas būtu bijuši, ja veikalos būtu bijušās “īstās cenas”,” rezumēja LTVC vadītāja.

LTVC izveidots 1995.gadā kā Latvijas Valsts agrārās ekonomikas institūta struktūrvienība. LTVC vāc, apkopo un sniedz Eiropas Komisijai informāciju par noteiktu lauksaimniecības produktu cenām un apmēriem. Iegūtā informācija tiek izmantota lauksaimniecības produktu ražošanas un tirgus stāvokļa novērtēšanai, intervences pasākumu pamatošanai un noteiktu lauksaimniecības produktu muitas vērtības noteikšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.