×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Tomēr informēs par inhalatoru lietošanu

Foto-LETAFoto-LETA

Jau rakstījām, ka iecere no nākamā gada sākuma kompensējamo zāļu sarakstā iekļaut jaunus patentbrīvos inhalējamos medikamentus bronhiālās astmas un HOPS (hroniska obstruktīva plaušu slimība) ārstēšanai izraisīja bažas, ka, pacientiem un ārstiem trūkstot zināšanām un iemaņām jaunā tipa inhalatora lietošanā, tas tiks darīts nepareizi un līdz ar to pacienti nesaņems kvalitatīvu veselības aprūpi (sk. publikāciju “izmaiņas kompensācijas sistēmā”, “LA” 5. dec.).

Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Māra Āboliņa norāda, ka jauno medikamentu terapeitiskā iedarbība ir līdzvērtīga oriģinālajām zālēm, taču tie ir ievērojami lētāki (līdz 26%). “Šīs izmaiņas ļaus samazināt pacientu izdevumus, jo attiecīgo medikamentu valsts kompensē 75% vai 50% apmērā atkarībā no diagnozes. Savukārt valsts budžeta līdzekļu ietaupījums ļaus tos novirzīt citu pacientu vajadzību nodrošināšanai kompensējamo zāļu sistēmā,” uzsver M. Āboliņa. Tomēr NVD ir reaģējis uz iepriekš minētajām bažām un, decembra sākumā tiekoties ar plaušu slimību pacientu, ārstu un zāļu ražotāja pārstāvjiem, panācis vienošanos, ka zāļu ražotājs, saskaņojot konkrētu plānu ar NVD, informēs pacientus, farmaceitus, pulmonologus un ģimenes ārstu prakses par jaunā inhalatora lietošanu. Pirms izmaiņas stāsies spēkā, NVD vērtēs pacientu un ārstu gatavību uzsākt jaunā medikamenta lietošanu.

UZZIŅA

* Nacionālais veselības dienests atgādina, ka valsts kompensē lētākās no zālēm ar līdzvērtīgu efektivitāti (50, 75, 100% apmērā – atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra).

* Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākām un dārgākām jāsedz pašam pacientam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+