×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2017
Drukāt

“Tomēr kalpoja Staļina režīmam.” Vai Rīgā jābūt Gustava Kluča ielai? (67)

Foto LETA un no LA arhīvaFoto LETA un no LA arhīva

Rīgā jaunizveidotajā kvartālā Skanstes rajonā izveidos piecas ielas, kuras nosauks pazīstamo rīdzinieku Oskara Stroka, Aleksandra Laimes, Gustava Kluča, Vilhelma Ostvalda un Roberta Hirša vārdā, šondēļ nolēma Rīgas dome.

Dzintra Geka, fonda “Sibīrijas bērni” dibinātāja: “Dodot ielu nosaukumus, jābūt ļoti labam pamatojumam. Jājautā, ko šodien cilvēkiem izsaka vārds Gustavs Klucis? Labi, meklējot un interesējoties, var uzzināt daudz, tomēr jaunajai paaudzei zināšanas par viņu ir minimālas. Vairākumam zināms, kas ir Staļins vai Ļeņins, bet vēsturiskā atmiņa par Kluci pamazām zūd. Tiem, kas zina, kas bija Klucis, sajūtas varētu būt negatīvas. Kaut arī viņš bija izcils mākslinieks, tomēr kalpoja Staļina režīmam, tāpēc man nav skaidrs, kāpēc viņa vārdā būtu jānosauc iela. Turklāt, tā kā lielais vairākums par šādu vīru, visticamāk, neko nezina, tad atkal nav skaidrs, kālab viņa vārdā saucama iela. Vienlaikus ir svarīgi skaidrot jaunajai paaudzei par vēstures personībām, tostarp pretrunīgām.”

Sandra Kalniete, EP deputāte, mākslas vēsturniece: “Gustavs Klucis kā mākslinieks, kurš bija inovators, viens no pirmajiem mākslā izmantoja fotomontāžu, noteikti to ir pelnījis. Galu galā mums Latvijā ir daudz pretrunīgu personību, tostarp, piemēram, Vilis Lācis. Būtu jānošķir tas, ko cilvēki dara radoši, un tas, ko dara savas dzīves pārējā daļā, tomēr katrs gadījums ir ļoti individuāls. Attiecībā uz Gustavu Kluci manas bijušās profesijas dēļ manā sirdī viņam ir kāds mīkstāks laukumiņš atvēlēts.”

Džemma Skulme, māksliniece: “Kluci zina visā pasaulē. Protams, viena daļa domā, ka viņš ir kalpojis komunisma idejām, taču faktiski tā tas nav. Tas laiks mākslai un mākslas attīstībai bija trauksmains un progresīvs un ienesa jaunas vērtības. Klucis ir personība, kas ir iegājusi mākslas vēsturē. Es esmu par to, ka šādai ielai Rīgā jābūt. Klucis vienkārši darīja savu darbu. Viņš nebija tāds kreisais, kurš pauž savu ideoloģiju. Klucis radīja stilu, mākslu, tendenci. Nedomāju vis, ka attēlojamos personāžus viņš, krustus mezdams, iekšēji slavināja. Viņš ar Staļinu konstruēja mākslas iemeslu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (67)

 1. Skulmes kundzei vēl ir kāda pazīšanās Maskavā.Lai ierosina kādu ierosināt nodēvēt Kluča vārdā kādu ieliņu biedra Kluča vārdā.Krievzemē jau ļoti daudziem vēl sirdij tuvs tas režīms,ko tik sirsnīgi dievināja krievu mākslinieks ar latvisku izcelsmi.Manuprāt ir diezgan dīvaini to darīt mūsdienu Rīgā.Ja nu vienīgi ielas nosaukums būs-boļševiku nobendētā mākslinieka G.Kluča iela,kurš dzimis Latvijas teritorijā un mācījies pie V.Purvīša kādu laiku.Laikam man par garu sanāca.Ušakova kompānija nebūs ar mieru tērēt tādu naudu.

 2. Komūnisma smaka Latvijā vēl nav izskausta. Vai citādi mums būtu tādi polītiķi kā Brigmanis, Ušakovs, Urbanovičs, u.c.?

 3. Par Kluci piekrītu Dzintrai Gekai. Bez tam mani interesē, ko tik nepārprotami labu Latvijai ir devis vecais blēdis un avantūrists Aleksandrs Laime, kas ar savu… khm, maigi teikts, žuļicīgo uzvedību nebija nepazīstams arī tā laika Venecuēlas drošibas iestādēm?

 4. kā skulme zin, ko domāja klucis? vai kopā strādāja?

 5. Nepārtraukta idiotisku rezimu izgudrosana ir veids kaa cilveku paradit vainigu par savas eksistences faktu (so marksistu tagad neormarksistu rezimu pirmsakotne ir kristietiba, kura ari izjuut varu paar cilveku ar nepartrauktu turesanu vainiguma stavoklii).
  ___
  Cilveks tiek lauzts,. pazemots, nostadot vienas no 2 izvelem prieksaa. Vai nu tu tiksi represets tagad (nepakljausanaas rezimam) vai veelaak un veesturee ieiesi kaa salauzta neiciiba (pakljausanaas reiziimam.)
  ___
  Sarkanie neatstaj iespeju vispar dzivot ar cienju. Un ari tagad ir marksistu varas laiks. Kad iztopot varai jastasta visadi brinumu murgi. piem. zurnalistiem.
  Tagad vismaz dzivs vari palikt, ja nostajies pret. Bet karjeru nevari taisit un tiksi nokjengaats ar kompromatiem.

 6. Vai Stroks nebija tas, kurš bija Daugavpils ebrejs, kas runāja tikai krieviski, un izpildija dziesmas krieviski? Atbildēt

  Trt

 7. Gustavs Klucis taisīja plakātus komunistiskā terora propagandai, un tas nav gluzi tas pats kas zīmēt klusās dabas un puķītes zaļā pļavā. Nav svarīgi vairs viņa talanti, jo viņš diemžēl izvēlējās tos izmantot asinaina terora atbalstīšanai, un apzināti to darīja. Līdz ar to G.Kluča vārdā nosaukt ielu būtu nirgāšanās par visiem komunistiskā terora upuriem un vinu ģimenēm. Pilnīgi nepieņemami.

 8. Lasu 2017.gada laikrakstu un žurnālu katalogu: Nav pat neviena satīriska žurnāla!

 9. Jautājums Džemmai Skulmei un Sandrai Kalnietei Atbildēt

  Vai drīzāk Rīgā nav jābūt atkal Eduarda Veidenbauma ielai? Viņš taču nekalpoja ne cariskajam,ne staļiniskajam,ne hitleriskajam režīmam!!

 10. Pilnībā piekrītu Dzintrai Gekai! Atbildēt

  Cilvēks un cūka. Ceļot cūkai iznāk pirmai: Viņu pārdod eksportfirmai… Piemērs labs,aiz auss ko liksi: Topi cūka-tālu tiksi!
  RĪGĀ JĀBŪT BEIDZOT JĀŅA DRESLERA IELAI!

 11. Pietiek revidēt un šķirot . Jārunā un jāstāsta tā , kā bija , nevis šodien par to nerunāsim , rīt par to nerunāsim , vakar nevarēja kaut ko citu pieminēt . Tā aī jāstāsta , kas notiek ar talantu un vispār ar cilvēku dažādos režīmos. Visu !

 12. Piekrītu Dzintrai Gekai

 13. popkultūras stilā - ar bļaušanu, Atbildēt

  ko tādi laimes, liedskalniņi u.c. džungļos devuši Latvijai?
  Bet šitiem varnešiem vajaga jo skaļāk, jo labāk !

 14. Rīgā likvidēja viena no izcilāka latviešu dzejnieka Eduarda Veidenbauma ielu, bet atstāja Puškina, Ļermontova, Lomonosova ielas, kuras nosauktas tādu cilvēku vārdos, kuriem vispār nav ne vismazākā sakara ar Latviju. Rīgā ir uzstutēts Pušķina piemineklis, bet nav pieminekļa Ojāram Vācietim Rīgas centrā.
  Un vai jūs zināt kur Rīgā atrodas, un galvenais, kādas izskatās Atmodas (Latvijas tautas Atmodas!!!), Krišjāņa Berķa, Teodora Spādes un Sabiedroto iela?! Es Sabiedroto vietā ļoti pārdomātu, kas te notiek. Pameiģiniet atrast šis ielas Rīgā un novērtējiet rajonu un stāvokli. Latvijas Avīzes žurnālisti varētu uzdot daudz jautājumu Rīgas Domei.

  • bet šaubos,vai ušamerikiem būs vaļas atbildēt uz tādiem jautājumiem.Vai tādi maz zin,kas bija ,piemēram,Berķis.

 15. rigai ielas jabut pec numuriem pirma otra ta talak…. cipari sastada pasauli parejais ir nulle o o o

 16. Kurš gan no latviešu vecākās paaudzes nezina gleznotāju Irbīti? Rīgā noteikti jābūt Voldemāra Irbes ielai,lai arī viņš negleznoja ne Ļeņinu,ne Staļinu!

 17. Valdis Freimantāls atbild - kas statūtos bīstams? Atbildēt

  Jā, Džemmai taisnība!

  Lūdzu Džemmu izlasīt Ervīna Jākobsona :”Bērtuļa nakts Rīgas Latviešu Biedrībā”!

  Skatīsimies uz latviešu kultūras tradīciju atjaunošanu mūsu izpostītajā Dzimtene.

  Galvenais – algoto pretlatvisko N E L I E Š U atmaskošana jāveic ar masu saziņas līdzēkļu palīdzību!

  Rīgā ir jāatjauno Helsinku 86 nodaļa lai mainītu N O Z I E D Z Ī G O valsts poltiku.

  • Pamatā visām likstām ir “B Ī S T A M O”, aizliegto Rīgas Latviešu Biedrības statūtu kriminālā apkarošana viszvērīgākajā veidā, 1993. gada 18. februāra naktī.

   Vai nav paradokss, ka māksliniekam , kurš bija ierauts komunistu elles mašīnā – šodien N E P Ā R Ā R M E T viņa apzināto “UZSPĻAUŠANU” latviskajai kultūrai un latviešu biedrībam ! (Rezultāts – bēdīgs un traģisks).

   It kā latviešu kultūras tradīcijas nebūtu mūsu tautas un valsts P A M A T V Ē R T Ī B A S ?

 18. Dzintra Geka un Sandra Kalniete, abas bijušās komunistes, abas Sorosaa stipendiātes kuras nu uzņēmušās spriest par Cilvēku un lemt pēc viņa nāves par viņu, ne kauna ne goda, nelietes.

 19. Jāņa Dreslera ielu Rīgā! Atbildēt

  Rīgā jābūt Jāņa Dreslera ielai! Lai gan latviešu komiksa vecmeistars Jānis Dreslers (1896.-1971.) savās trāpīgajās četrrindēs ir attēlojis 20.g.s.trīsdesmito gadu Latvijas sabiedrību,tomēr teksti un varoņu prototipi-kā no mūsdienām ņemti!

 20. Arī 2014.gada 4.februārī,Eiropas Parlamenta deputātu balsojumā par rezolūciju,kurā teikts,ka Eiropas Savienībai ir jāizveido “ceļvedis”,kas aizsargātu lesbiešu,geju,biseksuāļu,transpersonu un interseksuāļu (LGBTI) pamattiesības,Sandra Kalniete kopā ar Krišjāni Kariņu un Alfrēdu Rubiku,nobalso “par”.

  • tadjau varam sagaidīt,ka viņu vārdos tiks nosauktas ielas.Ja ne grēkāža Rubika,tad vismaz Kalnietes un Kariņa vārdos.

 21. Kalniete taču iestājās pret progresīvā nodokļa ieviešanu Latvijā(ir tāda intervija Neatkarīgajā Rīta Avīzē 2012.gada 18.jūlijā),bet pret progresīvo ienākuma nnodokli Briselē,Luksemburgā un Strasbūrā nekad nav iebildusi!

 22. Un kāpēc,runājot par Vili Lāci kā pretrunīgu personību,Jūliju Lāci izvairāmies pat pieminēt? Ar ko tad viņš ir sliktāks par Vili Lāci un Gustavu Kluci?

 23. "Dreslers prāto,Dreslers smej par politiķiem un tautiešu liekulību." Atbildēt

  Kāpēc gan ne Latvijā VISOS LAIKOS plaši pazīstamā mākslinieka Jāņa Dreslera vārdā,kuram pērn apritēja 120 gadskārta kopš dzimšanas? Kurai no trijām cienījamām kundzēm viņš nepatīk un kādēļ?

 24. un vispar,tai kalnietei ar algu 23 tukst.eiro meen. pavisam silts laukuminjsh Brisele…vai ne?

 25. Kas attiecas uz Dzemmas Skulmes Gustava Kluca slavinasanu,tad si persona savas intereses ielidis pat velnam pecpuse.No ta var secinat ka klucveidigie ari sodien sez Latvijas valdiba un ir materiali nodrosinati.

  • Profesionāli varot pazīt pēc valodas – vai tik tu, dohtor, neesi netradicionāli ieinteresēts proktologs?

 26. Dž Skulme: ” Viņš ar Staļinu konstruēja mākslas iemeslu”
  Ko tas nozīmē? Māksla PRINCIPĀ nevar tikt konstruēta, tā ir dievišķa. Baisi, ka izcilā māksliniece ko tādu izsecinājusi garās dzīves – kalpošanas Mākslai laikā.

 27. Divaini G.Kluca attaisnosanas komentari.Latvijas komunists -pagridnieks.1918.gada,kad Latvijas kluva par Neatkarigu Valsti klucis aizbega uz Maskavu.Maskava darbojas ka komunistu propagandists un revolucionars.Oficials komunistiskas partijas biedrs.Precejies ar komunistu plitnieces Valentinas Kulaginas.Neskatoties uz vina uzticigo un dedzigo kalposanu Stalinam ,1938.gada cekisti vinu aresteja.Iemesls arestam gatavosanas New York makslas izstadei.Kad nosauts vai pakarts nav zinams.
  Un nav ari nekada iesmesla par sa komunista un latviesu tautas nodeveja likteni intereseties.
  Vai vel pagaidam ES un NATO Valsti esosie cekisti un komunisti gatavojas vina varda nosaukt kadu ielu?

 28. Kàpéc tiesi uzvàrdot vajag ielas?Vai Latviesu valodà mazums lietvàrdu ,pat darbības vàrdos neslikti skanétu.Gan jau Rígas mùzà mainísies ne viens vien rezīms,dzims vél simtiem talantu.Ielu atklàjot ,kàds màkslas véstures pëtnieks pastàstís par G.K. ,bet ikdienà neviens neaizdomàsiies ko tàds Klucis sadarījis.Protams,Circeñu iela vai Dziedàtàju iela ir panaivi,bet nekàda vaina.Es esmu 27 gadus dzívojis Leñina ielà un zinu,cik tas ir pretígi.

 29. vot tagad butu japiecel stalins tad jus kundzini zinatu kur atrodas sibirija vai ka vajadzetu ar lielako prieku es sitos svolacus sagruztu pusdzivus vagonos

 30. ir G.Kluča nopelni Latvijas labā?Piedzimšana Latvijā un tautība-latvietis?

 31. kakadū-ūūūūūū Atbildēt

  Kalpojis režīmam? Brīvmākslinieks ir rets putns; pārsvarā jebkurš mākslinieks jebkuros laikos “kalpo režīmam”, ja grib būt paēdis un siltumā. Un tikai pēcteči var izvērtēt, cik tobrīd aktuālais režīms bijis ļautiņu vairākumam labvēlīgs. Protams, no malas jau viegli iebilst, ka Klucim bij alternatīva – ar ogli zīmēt ķiņķēziņus uz nārām …

  • te jau pēcteči pašlaik vērtē !

   • Pamanīju nepārvaramu vēlmi sakrustot mākslinieka talantu ar režīma asinskāri.
    Manuprāt, ļautiņu vārdos ielas labāk nesaukt: atkritīs pārdēvēšanas izdevumi, “režīmiem” mainoties …

 32. Nu dzīvoja TAJĀ režīmā! KUR likties!? NOŠAUTIES? Jāstrādā, lai ir no kā iztikt! ĻOTI SLIKTI, ka bija iestājies komunistiskajā partijā!!!!!! TO NEVAJADZĒJA! Pats esmu šīs partijas dēļ NEBIJIS VIDUSSKOLAS DIREKTORS… VISU APZINĪGO MŪŽU esmu bijis skolotājs un ļoti labi, ka bija galva uz pleciem! Pēc slavas netiecos, to man dod mani skolēni, kuri atceras un atnāk ciemos. VAI VAIRĀK VARU VĒLĒTIES? SKOLĒNU VĒRTĒJUMS IR AUGSTĀKĀ UN STABILĀKĀ BALVA PAR VISĀM BALVĀM! Visos novados ir manējie, izņemot Latgali, jo pārāk tālu no mājām. Par Gustavu Kluci esmu dzirdējis. Vai vajag ielu nosaukt viņa vārdā, NEZINU! PERSONĪGI NEPRIECĀJOS PAR LATVIEŠU NOŠAUŠANU KRIEVIJĀ UN REPRESIJĀM LATVIJĀ – NOŠĀVA MANUS TAUTIEŠUS, KAS NAV VIENNOZĪMIGI…. PIEDOT ir viena medaļas puse, bet AIZMIRST NEDOMĀJU, LAI ARĪ TAS LAIKS PILNĪGI SVEŠS…

  • skolotājam jau jāzina savs priekšmets bet ne politoloģija…
   Runa nav par to, kā kurš savā laikā maizi pelnījis, bet ka tādus veiklus zeļļus ŠODIEN taisās celt uz
   pjedestāla !
   Baumo, ka Musolīni un Hitleram arī bijis ķēriens uz mākslām. Tad stutēsim šos arī uz pjedestāla ??

 33. Taisnību sakot, ja kāds nekalpoja Staļinaa režīmam, tad vienkārši viņu nošāva.

 34. Kur ir ģenerāļu Jāņa Kureļa,Kārļa Goppera,Ludviga Bolšteina ielas?

  • Tie nebija Pavļiks Morozovs, Aleksandrs Matrosovs, Aleksejs Stahanovs…
   Ideoloģiju joprojām nosaka kremļa dresūru izgājušie “kadri”.

 35. viens tāds “talants” ir bīstamāks par tūkstoti netalantīgu rīkļurāvēju !

 36. Nu nekalpoja viņš klasiskajam Staļina režīmam, viņš, tāpat kā vairums veco komunistu kas savu dzīvi beidza trīsdesmitajos, ir no zaudējušās frakcijas kuri kļūdaini iedomājās, ka viņiem kaut kas pienākas un viņi kaut kas ir.

 37. Kā varēja dzīvot tajā laikā un nekalpot tam laikam? Tas ir tik vienpusīgi. Cilvēkam jādzīvo jebkuros laikos un ir ļoti netaisnīgi par to nosodīt . Tā jau mums visi senči jānoraksta ar visiem viņu darbiem , paliksim pliki un nabagi bez jebkāda mantojums vispār. Varbūt , ka tautasdziesmas sacerētāja pargulēja ar baronu? Negodāsim tādēļ tautasdziesmas?

 38. Klucis ir viens no 17 000 nošautajiem paŗliecinātajiem komunistiem latviešiem PSRS.
  Paldies tētiņam Staļinam, ka nošava = ja šie 17 000 pārliecināto komunistu būtu jau 1940. gadā drāzušies uz Latviju – šiet taisīt komunismu – cik latviešu ciestu jau pirmajā piegājienā un tas nebūtu ”Baigais gads” tas būtu ”Nāves gads” Krievijas latviešu komunistu izpildē…
  Bīstams jau nav tam ticīgais, bet tas, kurš šo ticību mainījis – tam ir jāizceļas ar jauno,iegūto ticību ( šeit domāts komunisms).

  • Bet 19 gada sākumā praktiski visi latvieši bija sarkani, sarkanbalti tie palika tikai pēc Stučkas valdības saimnieciski pamatotiem, bet politiski nepareiziem lēmumiem. Ja tie 17 000 būtu atgriezušies valsts būtu latviskāka, tieši tāpēc arī viņi neatgriezās, jo Staļins sāka veidot impēriju.

 39. Tas režīms varbūt bija tāds, ka strādnieki gribēja labākus dzīves apstākļus? Tieši strādnieki, tādi paši, kas tagad no šī mazproduktīvā režīma bēg peļņā uz ārzemēm.

 40. Ja Gustavs Klucis bija viens no pirmajiem,kas mākslā izmantoja fotomontāžu,tad Islande bija pati pirmā,kas 1991.gadā atzina Latvijas neatkarības atjaunošanu! Kur ir Reikjavīkas iela?! Kur ir ģenerāļu Jāņa Kureļa,Kārļa Goppera,Ludviga Bolšteina ielas?

 41. Un vai bildē rādītās meitenes nekalpoja Staļina režīmam? Vai tagad mēs daudzi neklapojam Staļina režīmam, savu tautu visādi pazemojot ar algu nemaksāšanu, ar apkrāpšanu un oligarhiju utt.? Un kā ar latviešu personību nomelnošanu. Visus pareizos atzīst gandrīz par tautas noziedzniekiem.

  Arī bijušajiem stukačiem jābūt savā vietā – viņi kalpoja Staļina režīmam, domājot nevis it kā kaitēt, bet gādājot par savu tautu. Kā tas sanāca, cita lieta.

  Ja gribi izprast, visa tauta okupācija strādāja un kalpoja Staļina režīmam! Bet kur lai liekas – cilvēkam gribas dzīvot un to dara kā māk. Un kā dažus savervēja ? Ar Sibīrijas draudiem. Nebija izvēles. Svarīgi, vai stukačs bija vai nebija provokators, melu intrigants un izdomātājs.

  Jāievēro, lai bijušos stukačus neizmantotu sodien.. Tas ir daudzreiz bīstamāk, nekā kad stukačs stučīja okupācijas režīmam.

 42. Nē, nav – viņš nebūt nav tik labi zināms un arī pieminēts tiek kā padomju, nevis Latvijas mākslinieks, jo viņa darbi jau principā bija tā režīma propaganda un tieši tāpēc arī jav jābūt – viens ir, kad cilvēkam nekas cits neatliek kā piemēroties varai, otrs, kad viņa galvenā nodarbošanās ir bijusi to slavināt, tā tomēr ir izvēle. Bet ko tad no Rīgas domes var gribēt…

 43. Klucis ir un paliek klucis. Kas tas par mākslinieku? Es tādu nezinu, kaut arī jau mazbērni skolā sāk iet…

  • Ar nezināšanu nelielās Atbildēt

   Pēdējais laiks paņemt mazbērnus un aiziet uz LNMM ! Vismaz vecuma galā ….

   • boļševiku aģitātors neatlaidīgs ! Atbildēt

    ” … Vismaz vecuma galā… ” paskatīt komunisma propagandu, ja visu mūžu to neesi darījis ? ??

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   NY Modernās mākslas muzejā pamanīju tikai 2 latviešu māksliniekus- Celmiņu un Kluci. Abi nedzīvo(ja) Latvijā.
   Personīgi neatbalstu ideju pat Kluča ielu!

 44. Daudzi maķsliniekim dzejnieki, rakstnieki ir kalpojuši svešai – naidīgai varai, arī cienījami dzejnieki apdziedājuši pieminekli Rīgas centrā. Var kalpot mēkslai, zīmējot vadoņu portretu, bet nevrr to darīt naidīgos nolūkos , zemiski pielienot varai

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+