×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
2. decembris, 2015
Drukāt

Toms Jorks salīdzina “Google” un “YouTube” ar nacistiem

Foto - Leta/AFPFoto - Leta/AFP

Britu mūziķis Toms Jorks salīdzinājis tehnoloģiju kompāniju “Google” un video vietni “YouTube” ar nacistiem.

Rokgrupas “Radiohead” solists nopēlis “Google” un “YouTube”, kuri esot “piesavinājušies kontroli” pār mākslu līdzīgi kā nacistiskā Vācija Otrā pasaules kara laikā.

“Es nezinu risinājumu šīm problēmām,” viņš sūkstījās intervijā itāļu žurnālam “La Repubblica”. “Zinu tikai to, ka viņi pelna lērumu naudas ar daudzu mākslinieku darbu, par kuru viņi neko nesaņem.”

“Cilvēki turpina uzskatīt, ka šajā laikmetā mūzika un kino ir par brīvu. Taču tā nav. Pakalpojumu īpašnieki pelna naudu – “Google” un “YouTube”. Viņi, kā zvejojot jūrā, paņem visu, ko var dabūt. (..) Viņi ir piesavinājušies kontroli kā nacisti Otrajā pasaules karā. Tagad notiek tas pats, ko visi darīja kara laikā. Pat angļi zog mākslu no citām valstīm. Kāda gan ir atšķirība?” viņš vaicā.

47 gadus vecais Jorks sacīja, ka “YouTube” vietā lietojot nelielu video lietotni. “[“YouTube”] reklāmas ir svarīgākas par saturu. Viņi nopelna daudz naudas, taču māksliniekiem tik un tā netiek maksāts vai arī tiek atmestas niecīgas summas,” norāda Jorks. “Izskatās, ka viņiem tas šķiet normāli.”

“Smieklīgi, ka “YouTube” uzskata, ka reklāmu bloķētāji nav godīgi,” piebilda Jorks. “Cilvēki, kuri jebkādam saturam pieliek priekšā reklāmas un nopelna kaudzi naudas, kamēr mākslinieki saņem smiekla naudu vai vispār neko. Tas viņiem šķiet pieņemami. Bet, ja “YouTube” nevar nopelnīt, tad tas ir negodīgi.”

Jorks vairākkārt kritizējis mūzikas industrijā pastāvošos biznesa modeļus, no kuriem izpildītājiem esot maz labuma. Senākā intervijā viņš straumēšanas pakalpojumu “Spotify” nosauca par “mirstoša ķermeņa pēdējo izmisīgo pirdienu”.

Jorks 2007. gadā centās sarīkot revolūciju mūzikas industrijā, ļaujot faniem pašiem noteikt, cik tie maksās par “Radiohead” albuma “In Rainbows” lejupielādi. Jorka jaunākais soloalbums “Tomorrow’s Modern Boxes” līdzīgā veidā tika izdots torentu aplikācijā “BitTorrent”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+