Uncategorized

TOP 10 pirkumi veterinārajās aptiekās – kuri tie ir? 16

Foto – Anda Krauze

Pagājušajā gadā bezrecepšu veterinārās zāles pēc pārdoto vienību skaita ieņēma 24% no visiem izplatītajiem veterinārajiem medikamentiem, kas ir ievērojams rādītājs. Portāls la.lv vērsās Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD), lai uzzinātu, kuras ir populārākās bezrecepšu zāles un noskaidroja sekojošo.

TOP 10 pirkumi veterinārajās aptiekās 2016.gadā:
1. Pretblusu siksnas kaķiem;
2. Homeopātiskās veterinārās zāles – tesmens injektori slaucamajām govīm;
3. Tabletes pret endoparazītiem (cērmes, lenteņi u.c.) parazītiem kaķiem;
4.- 7. Ārīgi aplicējamas zāles (pilieni) pret eksoparazītiem (ērces, blusas) suņiem un kaķiem;
8. Ārīgi lietojama ziede ādas, mīksto audu, cīpslu un locītavu iekaisumu ārstēšanai liellopiem, zirgiem, suņiem un kaķiem;
9. Ārīgi aplicējamas zāles (pilieni) pret eksoparazītiem (ērces, blusas) suņiem un kaķiem;
10. Tabletes pret endoparazītiem kaķiem, suņiem.

PVD arī strikti norāda – lai būtu drošs, ka sunim, kaķim, papagailim vai citam mājinieku mīlulim veselības problēmu gadījumā nodrošināta labākā aprūpe, nevajadzētu riskēt un mazākas cenas dēļ pirkt šādas zāles apšaubāmās internetaptiekās. Latvijā legāli izplatīt tīmekļa vietnēs drīkst tikai reģistrētas bezrecepšu veterinārās zāles, turklāt tas atļauts tikai tajās interneta veterinārajās aptiekās, kam ir PVD vai Zāļu valsts aģentūras licence.

Patlaban Latvijā bezrecepšu veterinārās zāles internetā izplata trīs veterinārās aptiekas un viena vispārējā tipa aptieka. Savukārt kopumā oficiāla atļauja tirgot šīs zāles ir 205 aptiekām, liecina PVD reģistrs. Bezrecepšu veterināro zāļu izplatīšana ar tīmekļa starpniecību tika atļauta, sākot no 2016. gada jūnija, un kopš šī laika veiktas pārbaudes visās trijās veterinārajās aptiekās un vienā vispārējā tipa aptiekā, kas izplata bezrecepšu veterinārās zāles internetā.

Būtiski pārkāpumi gan netika konstatēti , stāsta PVD Veterināro objektu uzraudzības daļas vecākā eksperte Andra Sargūna. Visām šīm aptiekām bija normatīvo aktu prasībām ne gluži atbilstošas mājaslapas – visas aptiekas tur bija ievietojušas tikai daļu no nepieciešamās informācijas. Visām aptiekām tika uzdots noteiktā laikā neatbilstības novērst.

Gan pagājušajā gadā, gan šogad PVD saņēma informāciju par iespējami nelikumīgu tirdzniecību internetā – tika izskatīti pieci iesniegumi, no kuriem trīs bija pamatoti. Vienā no gadījumiem, kur gan mājaslapa, gan uzņēmums ir reģistrēts un darbojas Latvijā, PVD konstatēja, ka zooveikals savā mājaslapā bija ievietojis dažas veterinārās zāles ar nolūku tās pārdot. Šim zooveikalam tika piemērots administratīvais sods. Pārējie divi gadījumi attiecas uz uzņēmumiem, kuri reģistrēti un darbojas ārpus Latvijas, bet atvēruši mājaslapu (domēnu, kas beidzas ar “.lv”) Latvijā, kur piedāvā iegādāties veterinārās zāles.

“Šajās mājaslapās ievietotā informācija ir sliktā, dažbrīd pavisam nesaprotamā, latviešu valodā, turklāt šī informācija nesakrīt ar konkrēto zāļu lietošanas instrukcijā norādīto. Tas rada risku nepareizai zāļu lietošanai, kas var novest pie dzīvnieku veselībai bīstamām situācijām. Patlaban PVD sadarbībā ar Valsts policiju risina šo situāciju, lai izbeigtu nelegālu veterināro zāļu izplatīšanu,” stāsta PVD pārstāve.

Viņa arī akcentē – iegādājoties veterinārās zāles internetā, iedzīvotājiem jāpārliecinās, vai šī ir legāla aptieka un drīkst izplatīt vet/zāles internetā – to iespējams pārbaudīt PVD mājaslapā https://registri.pvd.gov.lv/cr Licencētās veterinārās aptiekas. Aptiekas mājaslapā jābūt ievietotam licences grafiskam attēlam, kā arī konsultējošā veterinārārsta sertifikāta attēlam. Aptiekas mājaslapā jābūt norādēm, kā iespējams sazināties ar aptieku un saņemt bezmaksas konsultāciju par konkrēto zāļu lietošanu. Aptiekai jānodrošina atbilde uz klienta pieprasīto informāciju vienas darba dienas laikā. Ja visa iepriekšminētā mājaslapā nav, turklāt nav iespējams aptiekai piezvanīt vai saņemt atbildes rakstveidā latviešu valodā, tādā vietnē veterinārās zāles labāk neiegādāties.

LA.lv