×
Mobilā versija
Brīdinājums +9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2012
Drukāt

Top akvakultūras pētniecības centrs

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Līdz 2014. gadam pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “Bior” Tomes zivaudzētavā plāno izveidot zivju audzēšanas, pētniecības un izglītības centru (ZPIC). 


 

ZPIC kalpotu gan kā zivju vaislas materiāla banka, gan kā akvakultūras pētniecības un izglītības centrs. Tam būs galvenie trīs darbības virzieni, kas savā starpā ir cieši saistīti – zivju audzēšanas komerciālā, izglītības un pētniecības funkcija, stāsta institūta “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta akvakultūras nodaļas vadītāja Ruta Medne. “Galvenais zivju audzēšanas mērķis būs uzturēt kvalitatīvus zivju vaislas ganāmpulkus atbilstoši standartiem piemērotos apstākļos un no tā izaudzēt kvalitatīvu izejmateriālu – zivju mazuļus tālākai audzēšanai un dabisko resursu atražošanai,” teic R. Medne.

Tas nozīmē, ka tiks veidots ģenētiski spēcīgs vaislas ganāmpulks un iegūstamie mazuļi būs veseli, dzīvotspējīgi un kvalitatīvi. Savukārt eksperimentāla recirkulācijas sistēma un laboratorija kalpotu kā bāze praksē lietojamiem zinātniskiem pētījumiem, kas ļautu novērst aktuālas akvakultūras problēmas – augstas kvalitātes samērīgas cenas zivju mazuļu trūkumu un visu līmeņu izglītības trūkumu akvakultūras jomā. ZPIC dos arī iespēju iegūt teorētiskās un apgūt praktiskās iemaņas akvakultūras dzīvnieku audzēšanā.

“Jau šobrīd ir panākta vienošanās par akvakultūras kursiem un izstrādāta mācību programma, kuras teorētiskās daļas notiks Latvijas Lauksaimniecības universitātē un Latvijas Universitātē, savukārt praktiskās apmācības norisināsies institūtā “Bior”,” piebilst R. Medne.

“Kā atzīst daudzi zivju audzētāji – smagākais posms ir mazuļu iegūšana,” skaidro R. Medne. Ir jāiegulda liels darbs, nepieciešami speciālisti un zināšanas. Šobrīd zivju mazuļi tiek importēti no kaimiņu valstīm. Tāpēc centrs privātos zivju audzētājus nodrošinās ar kvalitatīvu izejmateriālu ikru, kāpuru un mazuļu stadijās par samērīgu cenu, un jau pēc dažiem gadiem mazuļus varēs nopirkt Tomē – pašā Latvijas vidū. Centrā zivju audzētājiem būs pieejamas arī kvalitatīvas speciālistu konsultācijas.

“Bior” pētnieks Mārcis Ziņģis skaidro, ka galvenokārt tiks audzētas tās zivju sugas, ko pieprasīs akvakultūras uzņēmēji. “Ir uzkrāta pieredze lašveidīgo zivju audzēšanā, storu un citu sugu audzēšanā, taču tiek turpināts darbs arī pie dažādu akvakultūrai jaunu sugu audzēšanas metodikas izstrādes,” stāsta M. Ziņģis. Vēl Latvijā tiek sākts Atlantijas stores populācijas atjaunošanas projekts. Šo projektu jau vairākus gadus realizē Vācija, Polija un Lietuva. Kā teic M. Ziņģis, arī Latvija jau nākamgad zivaudzētavām piedāvās pirmos Atlantijas stores mazuļus.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+