×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
26. aprīlis, 2017
Drukāt

Top jauns autortiesību regulējums (2)

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 26. aprīlī, trešajā lasījumā atbalstīja jauno Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumu, kas rada tiesiskos priekšnoteikumus autortiesību un blakustiesību kolektīvā pārvaldījuma efektīvai veikšanai, informē Saeimas preses dienests.

Jaunais likums palīdz veidot pārskatāmāku regulējumu kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbībai. Tiek paredzēts, ka tas palīdzēs regulēt Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA), kā arī Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) un citu kolektīvā pārvaldījuma organizāciju darbu.

Tāpat jaunais regulējums ietver kolektīvā pārvaldījuma organizāciju tiesības un pienākumus, tai skaitā pienākumu pārstāvēt tiesību subjektus. Viens no būtiskākajiem jaunumiem šai jomā ir autortiesību īpašnieku tiesības individuāli izsniegt licences savu darbu nekomerciālai izmantošanai arī tad, ja attiecīgās tiesības pārvalda kolektīvā pārvaldījuma organizācija.

Likumprojekts ietver arī vispārīgos noteikumus un mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma pamatnoteikumus, definīcijas, kā arī norāda jomas, kurās kolektīvais pārvaldījums ir obligāts.

Likumprojekts regulē arī muzikālo darbu tiešsaistes tiesību daudzteritoriālo lincencēšanu, kas ir licences izsniegšana attiecībā uz vairāk nekā vienu Eiropas Savienības dalībvalsti.

Tāpat noteikta kolektīvā pārvaldījuma organizāciju uzraudzība un strīdu risināšana. Kā uzraudzības iestāde noteikta Kultūras ministrija, kas atbildīga arī par kolektīvā pārvaldījuma veikšanai paredzētās atļaujas izsniegšanu vai arī tās atcelšanu.

Izglītības komisija trešdienas sēdē atbalstīja arī saistītos grozījumus Autortiesību likumā, kas ietver vairākus redakcionāla rakstura grozījumus, lai nodrošinātu Autortiesību likumā izmantoto terminu un atsauču atbilstību jaunajam Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likumam. No Autortiesību likuma paredzēts arī izslēgt nodaļu par mantisko tiesību kolektīvo pārvaldījumu, jo šo jomu regulēs jaunais Autortiesību kolektīvā pārvaldījuma likums.

Lai grozījumi stātos spēkā, likumprojekti trešajā – galīgajā – lasījumā vēl jāizskata Saeimā, un Izglītības komisija lūgs tos iekļaut 18. maija Saeimas sēdes darba kārtībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Par autoriem un viņu tiesībām neko neizlasīju, stāsts tikai par akakkakām.

Draugiem Facebook Twitter Google+