×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.9°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
1. marts, 2017
Drukāt

Top jauns sadarbības memorands starp medniekiem un mežsaimniekiem (2)

Pagājušajā ziemā svaigi ierīkots tornis, kuru būvējot naglas iedzītas augošā bērzā. Turklāt stiprā vējā šāds tornis šūpojas.Pagājušajā ziemā svaigi ierīkots tornis, kuru būvējot naglas iedzītas augošā bērzā. Turklāt stiprā vējā šāds tornis šūpojas.
Barotavas

- Kopš deviņdesmitajiem gadiem arvien populārākas kļuvušas gaides medības pie barotavām no medību torņiem, kā arī medību torņu izmantošana jaunaudzēs un medībās ar dzinējiem. Masveidā sākās torņu celtniecība, barotavu ierīkošana.
- Ir tikai atsevišķi gadījumi, kad, piemēram, barotava tiek ierīkota nesaskaņojot. Taču bieži vien šajos gadījumos iezīmējas iekšējās nesaskaņas attiecīgajā mednieku klubā, jo reizēm atklājas, ka barotava ierīkota, neinformējot arī pārējos kluba biedrus.
- Šobrīd Latvijā valsts mežā ir reģistrēti 300 piebarošanas lauciņi, kuru kopējā platība ir 644 hektāri. Tāpat saskaņotas ir 2035 barotavas.

Pirms četriem gadiem akciju sabiedrība Latvijas valsts meži (LVM) un medniekus pārstāvošās organizācijas noslēdza memorandu Par savstarpējo sadarbību medījamo dzīvnieku postījumu samazināšanā, kurā vienojās par noteiktu medību saimniecības ierīkošanas kārtību. Tika panākts kompromiss starp mednieku vēlmi, lai mežā būtu pēc iespējas vairāk medījamo dzīvnieku, un mežsaimnieku centieniem izaudzēt pēc iespējas kvalitatīvāku mežu. Gan mežsaimnieki, gan mednieki atzīst, ka sadarbība bijusi veiksmīga, un šobrīd top grozījumi memorandā, lai tas atbilstu šīsdienas prasībām.

Mazliet vēstures
LVM struktūrvienības Meža infrastruktūra un medības vadītājs Guntis Ščepaniks iepazīstina ar tā vēsturi. “Pēc neatkarības atgūšanas Latvijā mainījās arī medību saimniecības veidošanas principi. Pirms tam medībām ar dzinējiem vai individuālām medībām medību torņus mežā ierīkoja samērā reti, bet deviņdesmito gadu beigās un divtūkstošo gadu sākumā situācija būtiski mainījās.

Arvien populārākas kļuva gaides medības pie barotavām no medību torņiem, kā arī medību torņu izmantošana jaunaudzēs un medībās ar dzinējiem. Masveidā sākās torņu celtniecība, barotavu ierīkošana. Medību infrastruktūra sāka traucēt meža apsaimniekošanai – mednieki raudzījās tikai no medību saimniecības vajadzību viedokļa. Medību torņi tika būvēti uz stigām, ceļiem, grāvju atbērtnēm un tamlīdzīgās vietās. Tie sāka traucēt ceļu, meliorācijas sistēmu uzturēšanas darbiem, kā arī ugunsdzēsības vajadzībām. Barotavas ierīkoja gan uz nobrauktuvēm, gan tuvu jaunaudzēm, kas veicināja postījumu veidošanos, nevis tos novērsa.

Mēs sākām domāt, kā salāgot mežsaimnieku un mednieku intereses un rezultātā izstrādājām medību infrastruktūras ierīkošanas nosacījumus un saskaņojām tos ar medniekus pārstāvošajām organizācijām. Tā tika parakstīts memorands Par savstarpējo sadarbību medījamo dzīvnieku postījumu samazināšanā, kura pielikums tad arī bija šie medību infrastruktūras ierīkošanas nosacījumi.”

Prasības kopumā ievēro
Sākumā neviens gan ar sajūsmu neuzņēma šīs prasības, taču šobrīd situācija ir ļoti laba. Ir tikai atsevišķi gadījumi, kad, piemēram, barotava tiek ierīkota nesaskaņojot. Taču bieži vien šajos gadījumos iezīmējas iekšējās nesaskaņas attiecīgajā mednieku klubā, jo reizēm atklājas, ka barotava ierīkota, neinformējot arī pārējos kluba biedrus.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kā gan nesamazināsies dzīvnieku barības bāze, ja redzam tādus izcirtumus kā bildē?
    Un apzinoties cērtamos apjomus, tad nav pat jādomā, postījumi palikušajās audzēs ir un arī būs lieli. Tāpat Latviju nevajag salīdzināt ar Zviedriju, tur tik mežonīgi savus mežus necērt, līdz ar to tās ir divas nesalīdzināmas lietas.

    • Aizbrauc uz Zviedriju un apskaties, tur kailcirtes līdz 50ha, mežus apsaimnieko daudz intensīvāk. Un zvēru arī ir daudz.

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +21.9
Alūksne +19.0
Daugavpils +18.8
Saldus +19.6
Liepāja +20.7
Jelgava +19.8
Ventspils +20.6
Limbaži +18
Madona +19.1
Rēzekne +18.4
Draugiem Facebook Twitter Google+