×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
13. februāris, 2014
Drukāt

Top “Latvijas failu” filma “Melnā stārķa dzīvības lidojums”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

LNT projekts “Latvijas faili” jau marta vidū piedāvās vairākas jaunas dokumentālas filmas, no kurām pirmā būs par unikālu zinātnisku projektu “Melnais stārķis. Dzīvības lidojums”. Pie tās šobrīd intensīvi strādā LNT žurnālisti Kristīne Garklāva un Kristaps Tālbergs. Filma LNT skatītājiem atklās zinātniskā pētījuma gaitā iegūtus faktus, dokumentālus kadrus un zinātnieku secinājumus par astoņiem Latvijas melnajiem stārķiem, kas aizvadītajā gadā vasarā uzsāka savu tālo un bīstamo ceļu no Latvijas uz ziemošanas vietām.

Pirms LNT skatītāji ieraudzīs dokumentālo filmu par melno stārķu lidojumu uz ziemošanas vietām, iespējams uzzināt, kā LNT žurnālisti iesaistījās šajā projektā. K. Garklāva stāsta vairāk: „Jau kopš bērnības melnais stārķis man šķita kaut kas neaizsniedzams, ļoti skaists un mītisks. Putnu redzēt klātienē ir reta iespēja, jo melnie stārķi izvēlas ligzdot tālu no cilvēku acīm. Biju dzirdējusi nostāstus, ka arī kaut kur pie mūsu lauku māju mežiem tie redzēti. Saistībā ar melno stārķu manīšanu mūsu lauku apkārtnē es iepazinos ar ornitologu Māri Strazdu. Pagāja kāds laiks un Māris deva ziņu, ka saistībā ar melno stārķu izpēti priekšā ir liels notikums un varbūt, ka tas var interesēt arī televīziju.”

Tā radās kopīgs projekts “Melnais stārķis. Dzīvības lidojums”, kas ir unikāla iespēja Latvijas iedzīvotājiem iepazīties ar vienu no noslēpumainākajiem putniem, kas mīt Latvijas mežos. Projektā līdzdarbojas arī LNT žurnālists K. Tālbergs: „Uzzinot ornitologu iegūtos datus par melno stārķu populācijas straujo samazināšanos, sapratu, ka šis vairs nav stāsts tikai melnajiem stārķiem klusos Latvijas mežos, bet tas ir stāsts par mums pašiem, par Latvijas mežiem, par mūsu dabu un to kā un vai pienācīgi to saudzējam. Tāpēc vēlējos būt šī projekta daļa un nodot mūsu skatītājiem visas pētījuma gaitā iegūtās ziņas.”

Kristīne Garklāva arī piebilst: „Tas ir televīzijas ziņām netradicionāls projekts, kurā ar lielu interesi iesaistījāmies, jo ticējām šī Latvijā nebijuša pētījuma vērtībai. Mums ir liels gandarījums par sabiedrības atsaucību, ko saņemam jau no pirmās projekta dienas. Projekta gaitā esam saskārušies ar ne vienu vien sarežģītu situāciju un pārsteidzošiem atklājumiem.”

Pētījums apkopots dokumentālā filmā
Latvijas failu dokumentālā filmā “Melnais stārķis dzīvības lidojums” atklās, kā projekts aizsākās un attīstījās, ļaus ielūkoties komandas gaitās, uzzināt vairāk par melnajiem stārķiem, to ikdienu, migrēšanu, kā arī uzzināt Latvijas un Eiropas ornitologu un pētnieku viedokļus par to izmiršanas iespējamajiem iemesliem. Par komandas gaitām, dodoties uz melno stārķu ligzdošanas vietām, vairāk atklāj K. Tālbergs: „Kopā ar ornitologiem devāmies cauri brikšņiem melno stārķu ligzdu apgaitās un viņu apgredzenošanas ekspedīcijās. Ar Vācijas Maksa Planka ornitoloģijas institūta atbalstu astoņu melno stārķu meitenes Tince, Oga, Mellene, Agnese, Dora, Guste, Dace un Santa 2013. gada vasarā tika aprīkotas ar raidītājiem, lai, tās izsekojot, ornitologi varētu meklēt likumsakarības un iemeslus populācijas skaita kritumam. Vienā no raidītāja aprīkošanas reizēm man lūdza asistēt, pieturot melnā stārķa spārnu. Tas bija unikāls piedzīvojums, turēt rokās kaut ko tik trauslu un apdraudētu un reizē tika mežonīgu un brīvu! To brīdi noteikti neaizmirsīšu.”

Par sajūtām, sastopoties ar melno stārķi, dalās arī K. Garklāva: „Dienā, kad pirmo reizi tā pa īstam ieraudzīju melno stārķi, aprīkojot tos ar raidītājiem, sapratu, ka jādara viss, lai par šo skaisto, unikālo un noslēpumaino putnu mums Latvijā nebūtu jārunā pagātnes formā.” Ar pētnieku iesaisti no dažādām pasaules valstīm, piemēram, Igaunijas, Vācijas, Baltkrievijas, Ukrainas un cilvēku palīdzību pat no tālās Sudānas un Etiopijas ir paveikts liels darbs. Un ne tikai pētnieku, ļoti palīdzējuši arī dažādu valstu iedzīvotāji. LNT skatītāji varēs uzzināt gan pētnieku atklājumus, gan interesantus stāstus par putniem, kuri lidojuši ar raidītājiem. K. Garklāva turpina: „Zinātnieki gan Latvijā, gan Maksa Planka institūtā atzīst, ka melnais stārķis ir kā indikators tam, kas notiek apkārtējā vidē. Tāpēc šis pētījums jau iegūst globālu jēgu, jo man ir svarīgi, kādā vidē dzīvojam un dzīvosim mēs paši un tie, kas nāks pēc mums.”

Tince nolidojusi jau 10 000 km!
Līdz šim diemžēl seši no stārķiem ir gājuši bojā gan cilvēcisku, gan vides faktoru dēļ. No astoņiem melnajiem stārķiem ir izdzīvojušas un Āfriku sasniegušas Tince un Mellene. Tinces rādītāji, iespējams, liks mainīt ierakstus dabas grāmatās. Kā brašajai ceļotājai izdevās pievārēt tik pārsteidzošu attālumu? Vairāk būs iespējams uzzināt jau drīzumā Latvijas failu filmā “Melnais stārķis dzīvības lidojums”.

 

 

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.5
Alūksne +14.9
Daugavpils +15.6
Saldus +14.2
Liepāja +14.0
Jelgava +13.7
Ventspils +16.3
Limbaži +17
Madona +13.9
Rēzekne +13.2
+19
+16
+17
Draugiem Facebook Twitter Google+