×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
24. aprīlis, 2012
Drukāt

Top Likteņdārza sirds – amfiteātris

koknese_10

Viena no Kokneses spilgtākajām mūsdienu vizītkartēm ir topošais Likteņdārzs – piemiņas vieta visiem Latvijai zudušajiem tautiešiem. To plānots izveidot līdz Latvijas Republikas 100. gadu jubilejai 2018. gada 18. novembrī. “LA” dienā Koknesē noskaidrojām arī, cik tālu pavirzījies šis unikālais projekts, kura pirmie darbi sākās 2008. gadā.

 

Šeit iespējams apskatīt un lejupielādēt foto no “LA” dienas Koknesē.

Kokneses fonda valdes loceklis Bruno Cīrulis stāsta, ka pašlaik galvenie darbi ir amfiteātra izbūve un ābeļu ceļa bruģēšana. 200 metru garais ābeļu ceļš ved uz topošo amfiteātri, kura aprises iezīmē dziļš apļveida kanāls – “asaru strauts”. “Amfiteātra viduspunkts novietots tieši pretī 18. novembra saulrietam. Amfiteātris ir galvenā Likteņdārza daļa,” saka Bruno. “Patlaban dabā jau izveidots amfiteātra reljefs – norakta zeme, izrakta un izveidota kanāla pamatdaļa. Apļa iekšpusē izveidota pamatne piemiņas akmeņu krāvumam. Tos saved cilvēki no visām Latvijas malām par piemiņu saviem izsūtījumā un represijās zaudētajiem tuviniekiem.”

Amfiteātra būvētājs ir Kokneses novada SIA “Roplainis”, ko vada Aivars Dambītis. Apjomīgos amfiteātra zemes un būvniecības darbus uzņēmums veic ar lielu precizitāti un pret projektu izturas ar īpašu izpratni, daudzkārt izpalīdzot Likteņdārza talkās ar savu tehniku.

“Aprīļa beigās pie mums ieradīsies Pedvāles saimnieks tēlnieks Ojārs Feldbergs, viņš vienā no dārza zonām novietos lielos akmeņus, Aivars savukārt palīdzēs ar tehniku, lai akmeņus pārvietotu,” Bruno iepazīstina ar saviem palīgiem.

 

“Akmeņus mēs meklējam visā Latvijā, cenšamies gan vispirms atrast tuvākajā apkārtnē, jo lielo akmeņu pārvadāšana ir dārga. Meklējam galvenokārt tumšpelēkos akmeņus, jo tādi ir paredzēti Likteņdārza dizainā.”

Cilvēki iesaistās Likteņdārza veidošanā ik dienu un, ja atsaucība nemazināsies, daudzas ieceres dārzā varēšot īstenot krietni ātrāk, nekā plānots.

Alejai varēs ziedot katrs
Ābeļu ceļu paredzēts nobruģēt ar pelēku, no Latvijas laukakmeņa ražotu bruģi. Pavisam būs nepieciešami apmēram simt tūkstoš bruģakmeņu. Bruno dara zināmu Likteņdārza veidotāju jaunāko ideju: “Mums padomā akcija – vēlamies aicināt ikvienu cilvēku iegādāties bruģakmeni kā ziedojumu, uz akmens, ja projekta atbalstītājs to vēlēsies, tiks iegravēts viņa vārds. Tādā veidā ar Likteņdārza atbalstītāju vārdiem izveidosim ceļu uz amfiteātri. Ceram, ka akcija varētu sākties jau tuvāko mēnešu laikā.”

No šogad iecerētajiem darbiem jāmin tehniskie projekti autostāvvietai un piemiņas ēkai, kuri top, pateicoties brīvprātīgam vairāku Latvijas arhitektu kopdarbam. Ar Japānas vēstniecības starpniecību piešķirtie 26 000 eiro šogad ļaus sākt skatu terases būvniecību. Likteņdārza ainavas arhitekta Šunmio Masuno nākamā viesošanās Koknesē ir paredzēta nākamgad, kad amfiteātra centrā dārza autors novietos desmit lielos Latvijas laukakmeņus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+