×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
24. maijs, 2017
Drukāt

Pašvaldību vadītāju Top10: algas, ienākumi, auto, īpašumi un uzkrājumi (13)

1. Kas vietvalžiem makā?

1no6
Foto - LETA Foto - LETA

“Latvijas Avīze” pirms pašvaldību vēlēšanām nolēma papētīt naudas makus – gan ne pašvaldību kopējo kasi, bet to vadītāju makus. Arī tāpēc, ka vairākumā gadījumu šajās pašvaldību vēlēšanās kandidēs patlaban pie varas esošie vadītāji. Vai darbs pašvaldībā vairojis vai samazinājis viņu turību? Ar kādu mantu domju vadītāji var lepoties? Kuram visvairāk uzkrājumu, kuram – parādu? Kam visvairāk mašīnu? “LA” apkopoja datus no aizvadītās četrgades mēru amatpersonu deklarācijām. Lūk, kādi secinājumi mums radās, izpētot visu 119 pašvaldību vadītāju deklarācijas par 2014. gadu (jo tas ir pilns nostrādāts gads pašvaldībā, ja mērs stājies amatā pēc 2013. gada vēlēšanām, kas notika gada vidū) un pagājušo – 2016. gadu. Protams, pašvaldību mēru manta nav tikai atkarīga no domes maksātās algas, kas veidojas no nodokļu maksātāju atvēlētajiem eiro. Tomēr savā ziņā par pašvaldību bagātību vai nabadzību var spriest arī pēc to vadītāju turības.

2014. gadā vislielākā alga bija Garkalnes (vidēji mēnesī 3657 eiro; summa iegūta, deklarācijā norādītos gada ienākumus izdalot ar 12), Ikšķiles (vidēji 2899 eiro) un Jelgavas (vidēji 2754 eiro) mēriem, bet 2016. gadā bagātāk atalgotie vietvalži bija Valmieras (vidēji 3210 eiro), Siguldas (vidēji 3185 eiro) un Ādažu (vidēji 3164 eiro) novadā. Lielākajam vairumam mēru algas pieaugušas.

Starp tiem pašvaldību vadītājiem, kas strādājuši pilnu laiku un bez pārtraukumiem, vistreknāk alga pieaugusi Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētājam Leonīdam Salcevičam no vidēji 1914 eiro uz 2740 eiro mēnesī, savukārt Garkalnes novada mēra Mārtiņa Gunāra Bauzes-Krastiņa 2014. gada lielā alga divu gadu laikā viskrasāk sarukusi – par vidēji 929 eiro mēnesī.

Jāpiebilst gan, ka liela daļa priekšsēžu nedzīvo no domes algas vien. Daudziem deklarācijās papildus pašvaldības algai norādīti arī prāvi papildu ienākumi. Piemēram, pērn visbagātākais no pašvaldību priekšstāvjiem bija Ventspilī. No domes priekšsēdētāja amata pienākumiem atstādinātā un dažādos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga kopējie ienākumi 2016. gadā pārsniedz 550 tūkstošus eiro. Tiesa, viņam arī rekordlieli parādi – 15,64 miljoni eiro. Otrs turīgākais bijis Liepājas mērs Uldis Sesks, kurš kopumā pērn saņēmis vairāk nekā 205 tūkstošus eiro. Lieli ienākumi bijuši arī Madonas, Kandavas un Ilūkstes novada priekšsēžiem.

Skaidrības labad arī jāpiebilst, ka deklarācijās amatpersonām jānorāda uz viņu vārda noformētie īpašumi, ienākumi, parādi, uzkrājumi, aizdevumi, taču praksē mēdz būt tā, ka daļu no tiem amatpersonas reģistrē arī uz saviem laulātajiem, bērniem un citiem radiniekiem, līdz ar to informācija deklarācijās ne vienmēr pilnībā norāda uz faktisko situāciju, tomēr zināms rādītājs tas ir.

Salīdzināšanai apkopojām pašvaldību vadītāju sniegtos datus deklarācijās gan par 2014. gadu, gan 2016. gadu. Tādējādi var redzēt, kā vairojusies vai samazinājusies viņu manta divu darba gadu laikā. Piemēram, Ādažu novada mēram Mārim Sprindžukam 2014. gadā bijuši 6 zemes īpašumi, bet 2016. gadā – jau 17 zemes īpašumi.

Latvijā ir 119 pašvaldības, daudzas ļoti mazas, un bieži vien izskan viedoklis, ka šis skaitlis pārāk liels – mazajiem novadiem ir dārgas administratīvās izmaksas, daudzas pašvaldības nespēj pašas sevi uzturēt no iekasētajiem nodokļiem. Tāpēc salīdzinājumam tabulā pie katra novada pievienojām arī informāciju, kādi ir administratīvie izdevumi katrā pašvaldībā vidēji uz vienu novada vai pilsētas iedzīvotāju.

PAŠVALDĪBU VADĪTĀJU PARĀDI UN AIZDEVUMI

VISU DOMJU PRIEKŠSĒDĒTĀJU DEKLARĀCIJĀS UZRĀDĪTĀS ZIŅAS PAR UZKRĀJUMIEM, ĪPAŠUMIEM UN TRANSPORTLĪDZEKĻIEM!

 1. Kas vietvalžiem makā?
 2. Lielākās mēru algas 2016. gadā
 3. Bagātākie mēri 2016. gadā pēc kopējiem deklarētajiem ienākumiem
 4. Mēri ar lielākajiem uzkrājumiem
 5.  Mēri, kuriem 2016. gadā piederēja visvairāk transportlīdzekļu
 6. Mēri ar vislielāko īpašumu skaitu 2016. gadā (rindoti pēc zemes gabalu skaita)

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Uz barikādēm 1991.gada janvārī-augustā stāvēšanas rezultāts Atbildēt

  paši uz 1991.gada janvārī uz barikādēm cīnījāmies un paši(!!!) izlēmām vēlēšanās, lai Latvijas valsts vara nonāktu korumpantu rokās! Vai tad 2017.gada 3.jūnija vēlēšanās būs kas savādāks? Tautas trulums(!!!) ir vnk neaprakstāms…

 2. Zilupes novads, Oļegs Agafonovs uzkrājumi: 187 050,94 !!! NOPIETNI????!!! kā Latvijas nomalē var uzkrāt tādu naudu? Varbūt var padalīties ar noslēpumu, lai arī citi Latgales iedzīvotāji varētu nopelnīt? Arī Krāslavas mēram liela alga- salīdzinot kā ir citur.

  • Ieva, Latgales – Zilupes Agafonovs tik lielu naudu 187 050 sakrājis esot priekšnieka amatā vairākus(!!!) – 5 sasaulumus.
   Kāpēc nebrīnies, ka Rīgas Ušakovs un Ameriks tādu naudu saņem 3-4 mēnešos?

 3. un nafig man jāskatās uz tiem silikona mūļiem..tāpat jau zināms cik viņi piezaguši..vnk šķebina dūšu

 4. un kur palika Dobeles mērs…,Spridzāns…,9 darbavietās saņem algu…

 5. Līvai. Tu pat nesajēdz lietas būtību. Par ko raksta žurnālisti?

 6. Ādažu darbonītim sprindžukam vēl būtu jāpieskaita uz radiniekiem piespēlētie īpašumi. Visticamāk, ka tas
  viss ies garām latvju ” vatņiku” galviņām, un kā cērpami jēri, tie pildīs savu ”pienākumu”.

 7. 1)Visvairāk zemes gabalu (17) – Ādažu novada vadītājam Mārim Sprindžukam,
  2)visvairāk transportlīdzekļu (15) – Grobiņas novada vadītājam Aivaram Priedolam
  ——————————————
  Pašiem nav neērti tā piegrābties, a? Zārkā līdzi taču visu nepaņemsi!

 8. Tik tāds sīkums Atbildēt

  Tik tāds sīkums –
  pašvaldību vadītājus uztur NODOKĻU maksātāji,
  tāpēc NODOKĻU maksātājiem ir pat tiesības, redzot, ka šis nekaunīgi čakarē tautu un uz nebēdu tērē nodokļu maksātāju naudu, IEBRAUKT šāda pilsētas vai novada mēra RIJĪGAJĀ un TRULAJĀ purnā!

 9. Saku no tīras sirds,ka tie,kuriem skauž liela nauda otra makā,paši nav spējīgi neko lielu paveikt – dažs baidās kaut ko sākt,var nesanākt,citam trūkst prāta,citam vienkārši negribas.Saņem savus eirīšus,ardraugiem pie divlitrenes satiekas un sāk pa žurnālistu pēdām meklēt lielo naudu un – cita par ko runāt praktiski nav.

 10. Ventspils šakālis ir visbagātākais zaglis.

 11. Kur tad Ludza palika,tur arī zemi nesaprotami iegādājušies daži vadošie darbinieki ?!?

  • Ludzas novada domes priekšsēdētājai Alīnai Gendelei amatpersonas deklarācijā nekādi lieli/daudzi zemes īpašumi nav uzrādīti. Uzrādīts tikai: “Zeme, dzīvojamā māja un palīgēkas Ludzā lietošanā”. Šajā rakstā nav analizēti visu novada vadošo darbinieku darījumii, bet gan tikai novada vai pilsētas domes priekšsēdētāju deklarācijas.

Draugiem Facebook Twitter Google+