Latvijā
Rīga

Topošais Rīgas atkritumu monopols varētu nonākt ar Šķēli saistītu uzņēmumu rokās0

Foto: Ieva Lūka/LETA

Rīdzinieki par atkritumu izvešanu, visticamāk, maksās būtiski vairāk, tas izriet no Latvijā līdz šim lielākā publiskās-privātas partnerības konkursa, ko neuzkrītoši organizē pašvaldības uzņēmums “Getliņi EKO”, vēstīja “TV3 Ziņas”.

Atkritumu izvešana nākamos 20 gadus galvaspilsētā būs monopolizēta, un to kritizē Konkurences padome.

Savukārt Rīgas domes opozīcija pauž aizdomas, ka ienesīgais rūpals varētu nonākt ar tā dēvēto oligarhu Andri Šķēli saistītu uzņēmumu rokās.

Publiskās un privātās partnerības konkurss, ko pērn izsludināja pašvaldības SIA “Getliņi eko”, ir grandiozs, norāda raidījums. Tā ietvaros tiek meklēts privātais partneris, kurš kopā ar Rīgas domi nākamos 20 gadus iegūs ekskluzīvas tiesības vākt un šķirot galvaspilsētā atkritumus.

Paredzētā līgumcena jeb uz koncesijas līguma pamata dibinātās akciju sabiedrības ienākumi plānoti 687 miljoni eiro, kas, salīdzinājumam, trīs reizes pārsniedz pasažieru vilcienu iepirkuma summu.

Tomēr atšķirībā no vilcieniem, atkritumu iepirkums notiek lielā klusumā, bez nevienas sūdzības.

Tas skaidrojams ar to, ka pieteikumu spējuši iesniegt tikai divi pretendenti – pilnsabiedrība “CREB Rīga”, ko veido Latvijas lielākais atkritumu apsaimniekotājs “Clean R” un uzņēmums “Eco Baltija”, kā arī uzņēmumu apvienība “Pilsētvides serviss un Lautus”.

Rīgas domes opozīcija uzskata, ka konkursa procedūra un nolikums ir veidoti tā, lai līdz minimumam samazinātu konkurenci.

Pretendentu iesniegtie atkritumu izvešanas tarifi ir ļoti līdzīgi. “CREB Rīga” tas pārsniedz 20 eiro par kubikmetru, bet otram pretendentam – 21 eiro. Tas ir divas reizēs vairāk nekā šobrīd “CREB Rīga” maksā iedzīvotāji, kuru mājas apsaimnieko “Rīgas Namu pārvaldnieks”.

Līdz ar to jau drīzumā var prognozēt būtisku tarifu kāpumu, jo līgums ar monopolistu būs jāslēdz visiem Rīgas iedzīvotājiem un uzņēmumiem, neatkarīgi no tā, cik par atkritumiem tiek maksāts šobrīd.

Pret brīvā tirgus principu likvidēšanu atkritumu jomā iestājas Konkurences padome.

Rīgas dome nepieciešamību veidot monopolu pamato ar vides mērķiem, ko Rīgai izvirza Eiropa Savienības direktīvas. Lai panāktu lielāku atkritumu šķirošanu, esot nepieciešamas ievērojamas investīcijas infrastruktūrā.

Zīmīgi, ka konkurenti uz Rīgas atkritumu savākšanas monopolu – “Clean R” un “Pilsētvides serviss” – savulaik atradās vienā koncernā, līdz Konkurences padome lika biznesu sadalīt, norāda raidījums.

Par kopīgo vēsturi joprojām atgādina “Clean R” autobāze, kur uz atkritumu savācējiem redzamas konkurentu bijušā nosaukuma “Vides pakalpojumu grupa” emblēmas.

Saistītie raksti
Tomēr opozīcija vērš uzmanību, ka abu pretendentu sazarotajā īpašnieku struktūrā var pamanīt ko kopīgu – ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītu cilvēku vār

dus. Tas radot bažas, vai Rīgas domes bijusī vadība ir vienojusies ar oligarhu par atkritumu biznesa atdošanu.

Plašāk pievienotajā video:

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Levits Ņujorkā tiekas ar ANO ģenerālsekretāru
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Būtiski maina satiksmes organizāciju Jūrmalas šosejas remontdarbu posmā
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Jāsāk ar sevi, Petravičas kundze! Mācība, aizdomas un noslēpums. “LA” nedēļas apskats
3 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
No zemnieka sētas – līdz pasaules līmenim. LAD vadītājai – pēdējā darba diena
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Jānis Lūsis cīnās par savu dzīvību, ģimene aicina ziedot
56 minūtes
LE
LETA
Dabā
Rēzeknieši šorīt pārsteigti ar – 2,7 grādiem
43 minūtes
SK
Skaties.lv
Latvijā
Deputāti būs gatavi koriģēt novadu karti. Saruna ar Ināru Mūrnieci 2
1 stunda
LE
LETA
Ekonomika
“Bite” un “Tele2” izveido kopuzņēmumu “Centuria”
1 stunda