×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
13. maijs, 2015
Drukāt

Topošajam Iekšējās drošības birojam naudu nežēlo (6)

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz šim pārkāpumus policijā izmeklēja Valsts policijas priekšniekam pakļautais Iekšējās drošības birojs, kas būtībā nozīmēja – paši pārbaudīja sevi.

Šoruden Iekšlietu ministrijā darbu sāks jauna institūcija – Iekšējās drošības birojs (IDB), kura galvenais uzdevums būs izmeklēt un novērst likumpārkāpumu policistu, cietumsargu un cituamatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm darbā. Pašlaik sākušies iestādes vadītāja meklējumi.

Ik gadus Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedumos Latvijai tiek uzdots maksāt lielas kompensācijas no policistu vardarbības cietušajiem cilvēkiem vai viņu tuviniekiem. Viens no skaļākajiem gadījumiem bija 2010. gada ECT spriedums lietā “Jasinkis pret Latviju”, saskaņā ar kuru valstij bija jāsamaksā 50 000 eiro liela kompensācija Aleksandram Jasinskim, kura kurlmēmais dēls mira atskurbtuves kamerā. Taču pāris gadu vēlāk, 2012. gada sākumā, Ministru kabineta pārstāvja starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās aktīvajā lietvedībā atradās jau 14 lietas par Cilvēktiesību konvencijas 3. panta (spīdzināšanas aizliegums, pienākums veikt efektīvu izmeklēšanu) iespējamiem pārkāpumiem. No šīm lietām 10 gadījumos sūdzības bija tieši par policistu izdarītiem pārkāpumiem.

“Līdz šim šādus pārkāpumus policijā izmeklēja Valsts policijas priekšniekam pakļautais Iekšējās drošības birojs, bet cietumsargu vidū – Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonas. Būtībā paši pārbaudīja sevi, kas nav īsti pareiza prakse. Turpmāk šos pienākumus veiks iestāde no malas, kas pakļauta tieši ministram,” skaidroja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”). Neatkarīgas izmeklēšanas iestādes veidošana esot bijusi iekšlietu ministra Riharda Kozlovska iniciatīva. Ministrs norāda, ka iemesls IDB pārnešanai ārpus policijas struktūras ir ne tikai ECT spriedumi, bet arī nepieciešamība izveidot efektīvu mehānismu iekšlietu nozares amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm iespējamo pārkāpumu noskaidrošanai un saukšanai pie atbildības. “Birojs strādās arī iespējamo pārkāpumu novēršanas jomā, tāpēc liela nozīme būs biroja preventīvajai un analītiskajai darbībai,” uzsvēra ministrs.

Jaunizveidotais IDB savu darbu sāks novembrī, un pašlaik Iekšlietu ministrija meklē biroja vadītāju. Atklāts konkurss uz šo vakanci gan netikšot izsludināts, viņu no iekšlietu un tieslietu nozares amatpersonu vidus izvēlēsies īpaša komisija un amatā iecels iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Ministrs raidījumā “De Facto” minēja šādus kandidātu izvērtēšanas kritērijus – profesionalitāte, pieredze, politiska neitralitāte un laba reputācija. Noprotams, ka pašreizējo Valsts policijas Iekšējā drošības biroja vadītāju ministrs tomēr nevēlas redzēt jaunās iestādes vadībā. Bez priekšsēdētāja IDB strādās vēl aptuveni simts darbinieku.

Pēc likuma, plānots, ka jaunais birojs savu darbu sāks 1. novembrī, bet, visticamāk, pilnvērtīgai darbības sākšanai būs nepieciešami vēl vairāki mēneši. Ar finansējumu jaunajai institūcijai valdošā koalīcija nav skopojusies. Šogad biroja vajadzībām atvēlēts pusotrs miljons eiro, bet katru nākamo gadu vēl pa četriem miljoniem. Ievērojamais darbinieku skaits un finansējums tiek skaidrots ar to, ka IDB funkcijas būs plašākas – tai būs jākontrolē ne vien Valsts un pašvaldības policija, bet arī cietumsargi, robežsargi, VUGD darbinieki un citas amatpersonas ar speciālām dienesta pakāpēm. Interesanti, ka pašreizējais Valsts policijas Iekšējās drošības birojs ar jaunā IDB izveidi netiks likvidēts, bet tā štats tiks samazināts un pienākumi aprobežosies ar disciplinārlietu izmeklēšanu, kontroles un analīzes pasākumiem.

Izskanējušas bažas, ka jaunās institūcijas veidošana ir mēģinājums vēl vairāk novājināt iekšējo konfliktu plosīto Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). IeM šīs runas kategoriski noraida. Tomēr uz IDB varētu pāriet strādāt vairāki KNAB darbinieki, un kā viena no iespējamām jaunās institūcijas vadītājām minēta Juta Strīķe.

Kaut arī liela daļa iesniegumu par policistu pārkāpumiem nāk no tā sauktajiem štata rakstītājiem, A. Latkovskis atzīst, ka netrūkst arī pamatotu sūdzību. “Diemžēl policista amats nav no kārotākajiem, un daudzi speciālisti izvēlas citas dienesta vai darba vietas. Ja jaunais birojs patiešām strādās efektīvi, tad man ir pat bail, kas var atklāties. Droši vien ne vienam vien darbs policijā būs jāpamet. Sociālās garantijas pēdējos gados uzlabotas, bet profesijas reputācijai, labāko kadru noturēšanai un jaunu piesaistei ļoti būtiski, lai nākamgad tiktu pildīts solījums par algu pielikumu iekšlietu sektorā,” sprieda deputāts. Pašlaik policista vidējā alga ir nedaudz virs 700 eiro. Nākamgad viņiem solīts algu pielikums vidēji 170 eiro apmērā.

Uzziņa

Skaļākie ECT spriedumi par policijas vardarbību Latvijā

2014. gada aprīlis ECT no Latvijas piedzinusi 5000 eiro par labu Ivanam Djundikam, atzīstot, ka noticis cietsirdīgas izturēšanās aizlieguma pārkāpums, aizturot un ievietojot viņu policijas atskurbtuvē, pēc kā konstatēts gūžas locītavas lūzums.

2013. gada maijs ECT pasludināja spriedumu lietā “Sorokins un Sorokina pret Latviju”, liekot Latvijai maksāt 5000 eiro kompensāciju par pienācīgas izmeklēšanas nenodrošināšanu sūdzībai par policijas darbinieku vardarbību.

2012. gada decembris ECT lietā “Vovruško pret Latviju” vienbalsīgi atzīst Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību konvencijas 3. panta pārkāpumu. Iesniedzējs Aleksejs Vovruško apgalvoja, ka viņa sūdzība par vardarbību no policijas darbinieku puses nopratināšanas laikā Latvijā nav pietiekami izmeklēta. Tiesa iesniedzēja prasību par morālā kaitējuma atlīdzību apmierināja daļēji, liekot kompensācijā viņam izmaksāt 4000 eiro.

2010. gada decembris ECT pasludināja spriedumu lietā “Jasinskis pret Latviju”, vienbalsīgi atzīstot Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību konvencijas 2. panta (tiesības uz dzīvību, pienākums veikt efektīvu personas nāves apstākļu izmeklēšanu) pārkāpumu Latvijā attiecībā uz iesniedzēja Aleksandra Jasinska kurlmēmā dēla nāves apstākļiem 2005. gada 28. februārī, un piesprieda atlīdzināt iesniedzējam nodarīto morālo kaitējumu 50 000 eiro apmērā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Tā kā es jau rakstīju ka nosūtīju pamatotu sūdzību par valsts pollicijas rupjiem pārkāpumiem jaunizceptā iekšlietu ministrijas iekšējais drošības birojs, ar muļķīgu cerību ka tiks konkrēti izskatīta, un sniegs pamatotu atbildi, vēstuli uzrakstīju un nosūtīju 8. martā, bet uz doto momentu ir jau 21. aprīlis un atbildes tā arī nav, meiģināju sazvanīt pašu amatpersonu kurai mans iesniegums tika nodots izskatīšanai, sazvanīju 12.aprīlī kur man paskaidroja ka esot ļoti daudz darba un atbilde tiks sniekta, bet kad norādīju ka tiek pārkāpti iesnieguma un sūdzības termiņi, un netika prasīts papildus laiks nometa klausuli. Kā ir saprotams tad valsts amatpersonas var ielausties privātīpašumā nesastādot ne kādus dokumentus, izsaukt ātros iestūķēt tevi un aizvest tālāk prom, pa to laiku izlaupot visu īpašumu aizdzen mašīnu nozog naudu,dokumentus, pēc kā tiek safabricēta administratīvā lieta pret tevīm par mašīnas vadīšanu dzērumā, par šo visu uzrakstīju iesniegumu valsts policijā, šis iesniegums tika reģistrēts tikai pēc gada kad beidzās manas tiesvedības kurā es tiku atdzīts par vainīgu, un mani pierādījumi netika ņemti vērā jo mans iesniegums netika reģistrēts, bet pēc griešanās prokuratūrā tika reģistrēts iesniegums, jau ar cita notikuma vietu, un iesniegums tika reģistrēts pavisam citā statusā, tad atbildiet, ja velkā policistu formu un ir paziņas aukstāk stāvoši ierēdņi tad var darīt ko grib, un visi noziedzīgie nodarījumi tiks ignorēti, šai valsts policijai nav vērts maksāt, jo cūkas paliek cūkas.

  2. Vai tiešām neviens neredz un nedzird kad saucu pēc palīdzības!!!. Vai var turēt manu bērnu kā ķīlnieku un īstie vainīgie smaida. Ja pat policija nepalīdz kas tad? Mans numurs 29520226

  3. drīz varēšu pārbaudīt cik labi strāda šī jaunizveidotā iekšlietu ministrijas drošības birojs, jo manus iesniegumus gandrīz gadu sūta viens pie otra policija atsaka uzsākt kriminālprocesu rajona prokurors norāda ka pamatots atteikums, apgabala prokurors atsviež lietu atpakaļ un norāda ka ateikums kriminālprosa uzsākšanai nav pamatots, un lietu nosūta resoriskai pārbaudei, policija novelk trīs mēnešus un atsaka uzsākt kriminālprocesu pārsūdzēju atkal rajona prokuratūrā prokurors šoreis jau arī norādīja ka nav pamatots kriminālprocesa uzsākšanas atteikums, bet nenorādīja to ka policija ir pārkāpusi likumu par resoriskās pārbaudes termiņu pārbaudes laiku. Uzrakstīju sūdzību policijas priekšniekam Intam Ķuzim kurš nosūtīja resoriskai pārbaudei, kur atklājās tā das lietas, iesniegums valsts policijā nebija gadu reģistrēts, kad es sāku kratīt ar prokuroru palīdzību tad tik sākās brīnumi kur pēc visa kas noskaidrojās norādīja jaunā biroja adresi un teica lai griežos pie viņiem tad pēc mēneša redzēsim kā strādā jaunā iekšējā izmeklēšanas birojs un cik taisnīgs patiesībā būs vai tik nebūs tā ka vecie krabji jaunā kulītē, tad redzēsim un sniekšu savas atsauksmes par šīs iestādes darbu.

  4. Gočas krāsninjai….

  5. Čekas maisus vaļā ! Atbildēt

    Tas iekšējo drošību pavirzīs uz priekšu.

Draugiem Facebook Twitter Google+