×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. jūnijs, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Krievijas nostāja – jo vairāk attālinās no Putina, jo “fašistiskāks” kļūst (6)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Baltijas valstu okupācijai pasaule pievērsa visai maz uzmanības, jo to aizēnoja fakts, ka 1940. gada 14. jūnijā vērmahts bija iegājis Parīzē. Nacistu sabiedrotā PSRS šajā sakarā silti sveica Vācijas vēstnieku Maskavā grāfu Šulenburgu, tikmēr Rietumu politiķi Londonā un Vašingtonā ar bažām sprieda, kāda būs Otrā pasaules kara tālākā gaita. Pārāk neievērotā Baltijas sagrābšana gan nozīmēja to, ka Hitlera un Staļina brālīgi sadalītajā Eiropā izzūd arvien vairāk valstu. Bet šīs Molotova–Ribentropa pakta simbolizētās gandrīz divu gadu ilgās, mūsdienīgi izsakoties, stratēģiskās partnerības laikā iezīmējās arī abu totalitāro režīmu sava veida saspēle propagandas jomā.

PSRS un Vācijas negaidīti ciešās draudzības demoralizējošajai ietekmei uz Rietumeiropas kreiso aprindām bija pavisam noteikta loma Francijas sakāvē. Pēdējās gadu desmitos ir parādījušies vairāki pētījumi par to, kā Berlīne atrada “noderīgos idiotus” Francijas komunistiskajā partijā un sniedza tiem palīdzīgu roku valsts graušanā. Savukārt Maskava izmantoja Kominternes kanālus darbaļaužu smadzeņu pārskalošanai, iegalvojot, ka viņu ienaidnieks ir nevis Hitlers, bet “starptautiskais kapitālisms”. Vācu lidmašīnas Rietumeiropā kaisīja brošūriņas ar 1939. gada oktobrī PSRS Augstākajā padomē nolasīto Molotova ziņojumu. Viņš tajā izklāstīja vismaz trīs nacistiem ļoti pievilcīgas nostādnes. Pirmkārt, par Poliju, kas esot Versaļas līguma radīts kroplīgs veidojums, kam, īsi sakot, nav tiesību uz eksistenci. Otrkārt, par hitlerismu, kuru apkarot ir “ne vien bezjēdzīgi, bet arī noziedzīgi”. Treškārt, par jēdzieniem “agresors” un “agresija”, kuri jāpiepilda ar jaunu saturu, jo nu tā ir Vācija, kas tīko pēc miera, kamēr angļi un franči esot kara kurinātāji.

Padomju propagandas stāstos agresors bija arī Somija, kas visu Ziemas kara laiku līdz 1940. gada martam iemiesoja vistumšākos spēkus un “fašismu”, no kura nagiem vajadzēja izraut somu proletariātu un darba zemniecību. Līdzīgā veidā “panu Polija” diskriminēja un ekspluatēja plašas baltkrievu un ukraiņu darbaļaužu masas. Tāpat Igaunija, Latvija un Lietuva izturējās ļoti agresīvi. Tomēr ļaunuma sakne, protams, atradās demokrātiskajās lielvalstīs. Vienīgi Vācijas iebrukums PSRS piespieda Staļinu kļūt par šo nīsto demokrātiju pagaidu sabiedroto.

Nesen Krievijas politologs Androniks Migranjans “Izvestija” publicētā rakstā, polemizējot ar Krimas anšlusu nosodījušo filozofu Andreju Zubovu, cita starpā sprieda, ka Hitlers līdz 1939. gadam uztverams par Bismarka lietas turpinātāju “vācu zemju” savākšanā un, ja pie tā arī paliktu, tad ieietu savas valsts vēsturē kā izcils politiķis. Raksta autors īpaši neiedziļinājās Hitlera režīma būtībā, lai gan tas līdz 1939. gadam bija ieguvis ļoti skaidras aprises ar plašu koncentrācijas nometņu tīklu un jau 1935. gadā pieņemtajiem pret ebrejiem vēstajiem t. s. Nirnbergas likumiem. Gandrīz izrietēja secinājums, ka Trešais reihs nemaz nebija tik briesmīgs, iekams neapdraudēja PSRS.

Līdzīgi kā Molotovs 1939. gadā aicināja piepildīt ar jaunu saturu vārdu “agresija”, mūsdienu Krievijas propagandisti piestumj ar sev vajadzīgo pildījumu jēdzienus “fašisms” un “nacisms”. Jo vairāk kāda valsts pēcpadomju telpā sliecas attālināties no Putina un tuvināties Rietumu demokrātijām, jo tā ir “fašistiskāka”. Teiksim, Ukraina. NATO un ES uzņemtajās Baltijas valstīs, saprotams, notiek “nacisma atdzimšana”. Zaglis atkal sauc – ķeriet zagli, taču tam maz kas vairs palicis pa rokai…

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tas, ko gvelž kaut kādi Krievijas propagandisti, ir domāts vienīgi priekš padomju alkoholiķu radītajiem idiotiem, kuri mokās ar nepilnvērtības kompleksiem.

 2. Rio, vai nu esi krievijas TV nozombēts pajolītis saistībā ar anglosakšiem, jeb apzināts kremļa dziedonis, tas ir ietekmes aģents ! Ja runā par Afganistānu, tad atceries ka karu tur uzsāka PSRS jau 1979. gada decembrī tāpat PSRS ir iniciējusi daudzus karus citur pasaulē, un atškirībā no ASV tā ir palīdzējusi visādām dumpinieku valdībām gan Āfrikā , gan Korejā, Vjetnama un daudz kur citur . ASV ir aistāvējusi vienmēr likumīgās valdības ! Slikti ja vēsturi mācās tikai no krievijas paranoidālās propogandas TV !

 3. … Un sadas iespejas vienmer tiek vienmer pastiprinatas ar ekonomiskiem argumentiem par ‘Demokratiska’ BrivaTirgus ekonomikas parakumu par citam ideologijam – lai gan sada utopija, kura ar paslepto launo kapitalismu nevares pastavet ar tas pasas elites amoralo pieeju un sabiedribas izmantosanas metodikas nekaunigo pielietosanu – ka to pierada pasaules bankieri desmitkart !!!

  … Vieniga pretestiba ir atrodama ka agrak – Nacionalas un Regionalo ekonomiju sistemas ietvaros un etika !!!

 4. … No vestures saprotams ir tikai tas, ka Pasaule pastavot kadai agresivai elitei, tas etikas un morales atbalstam vienmer tiek izdomata jauna ideologijas transformacija no pastavosas kas atrak vai velak pieradas tiraniskas un nepienemamas cilvecei, proti no seno valdnieku ‘Dievisko tiesibu’ variantiem revoluciju cela paradijas un izauga pasauligas tiranijas un ‘Imperialisms’, kurs dzemdeja Marksisma un Komunisma ‘Skiras cinu’ un tai pretstatam rasto nacionalo Fasismu un Nacismu … bet ari to nespejai izturet etikas un morales parbaudijumus paradijas Globalisms …

  … Tacu katras ideologijas paliekas vel megina pastavet pec iespejam … !

 5. Varbūt var vairāk par lietas būtību? Pēc šī raksta it nekas nav saprotams, kas te domāts! Kā zināms šodien tieši Apvienotā karaliste, ASV un Francija ir vieni no lielākajiem Pasaules agresoriem. Vai piemirsušās Lībija, Sudāna, Afganistāna, Irāka, Mali, Tunisija, Ēģipte, Sīrija ikvienam zināms, vai būtu jāzina ka šo valstu valdības un labklājību iznīcināja tieši Amerika, Francija, Lielbritānija.
  Kuru Valsti pēdējo gadu laikā ir iekarojusi iznīcinājusi Krievija? Vai Latviju? Bet Krimu jau sen kā lūkoja pievākt Anglosakši, vai aizmirsušies 1850`to gadu kari Krimā? Vai aizmirsies ka Izraēlu tieši Krimā bija paredzēts izveidot pēc kara?

  • Tev ,RIO, laikam nav zināms, kas 30-tajos gados iztirgoja Krimas zemes un savukārt 50- tajos ,,atdeva ” Ukrainas PSR, lai nebūtu jāatdod parādi.

Draugiem Facebook Twitter Google+