×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
3. oktobris, 2013
Drukāt

Tradeskancijas zied dažādos toņos (1)

tradescantia_leonora2

“Stādu parādē Bulduros iegādājos ziemcieti, kuras nosaukums, ja pareizi atceros, ir “kadaskancija”. Tai ir zili ziedi (pārdošanā biija arī ar baltiem un sārtiem). Lūdzu, sniedziet vairāk informācijas par šā auga audzēšanu un kopšanu!” 
I. Aizupiete Grobiņā

 

Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta spriež, ka vienīgie augi ar daudzmaz līdzīgu nosaukumu ir tradeskancijas. Tās zied ar dažādu toņu ziliem, violetiem, baltiem, kā arī sārtiem ziediem.

Pie komelīnu dzimtas tradeskanciju ģints pieder arī vairāki augi, ko pie mums var audzēt vienīgi telpās. Dārzos visbiežāk stāda Andersona tradeskancijas (Tradescantia x andersoniana). Tie ir sarežģīti starpsugu hibrīdi, starp tiem vairāki ir īpaši krāšņi ziedoši: ’Innocence’ (zied sniegbaltiem ziediem, ceri – 60 cm augsti), ’Zwanenburg Blue’ (tumši zili ziedi, augu augstums – 60 cm), ’Rubra’ (violetsārti ziedi, augstums – aptuveni 50 cm) un citas. Ir radītas šķirnes arī ar sevišķi lieliem ziediem.

Augi veido spēcīgus cerus, taču dzinumi nav īpaši stingri, drīzāk līgani – tos var pieliekt stiprs vējš vai lietavas. Izveidotas arī noturīgākas zemāka auguma (25 – 30 cm) šķirnes.

Ziedkopas izkārtotas stublāju galotnēs un augšējo lapu žāklēs. Saulainā laikā zieds ir atvērts apmēram pusi dienas, bet to pat nepamana, jo cerā ir daudz ziednešu. Tradeskancijas vienmēr izskatās bagātīgi ziedošas, turklāt zied no jūnija līdz pat rudenim. Ziediem nav smaržas, tomēr to nektārs patīk tauriņiem un bitēm, kukaiņi allaž viesosies šo puķu dobē. Atšķirībā no pamatsugas Virdžīnijas tradeskancijas (Tradescantia virginiana) Andersona tradeskancijām lapojums saglabājas zaļš vēl septembrī .
tradescantia_rubra

Šīs puķes ir diezgan pieticīgas un izturīgas. Ja vien augsne ir pietiekami mitra un ar labu drenāžu, tradeskancijas aug gan saulē, gan pusēnā. Piemērotas stādīšanai ziemciešu grupās gar ūdensbaseinu krastiem. Sausā vietā ātri nodzeltē lapas.

Lai gan izskatās nedaudz izspūrušas, tās labi noder dobju apmalēs. Lai novērstu pašizsēju, laikus jānogriež noziedējušie stublāji, tas veicina ilgāku ziedēšanu.

Tradeskancijas pavairo agri pavasarī ar ceru dalīšanu, kad lapas vēl īsas. Stāda 40 – 50 cm attālumā. Ja vien rūpējas par pietiekamu mitrumu augsnē, Andersona tradeskancijas vienuviet var augt vismaz desmit gadu.

Agri pavasarī vai vēlu rudenī, kad nogriezti laksti, augus ieteicams mulčēt ar kompostu vai kūdru, kas kalpos kā organiskais mēslojums.

Tradeskancijas labi sader kopā ar dienziedēm, Sibīrijas īrisiem, sudrabsvecēm, vējmietiņiem un raiblapu hostām.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pavairojas ļoti labi ar pašizsēju.
    Savā starpā krustojas un uzzied dažreiz pat ar neredzētas krāsas ziediem, dažreiz pat pildīto ziedu.

    Augšanas ziņā nav kaprīzas – saulainā mālsmilts augsnē aug un vairojas teicami. Labi pacieš sausuma periodus. Par izsalšanu dārzā nav jābaidās.

Draugiem Facebook Twitter Google+