Kultūra
Māksla

Tradicionālajā Brīvdabas muzeja gadatirgū – arī simtgadniece Emīlija Trankale0

Publicitātes foto

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs nedēļas nogalē – 3. jūnijā no plkst. 9 līdz 18 un 4. jūnijā no plkst. 9 līdz 17 aicina uz tradicionālo Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu gadatirgu, kurš risināsies jau 47. reizi un kurā piedalīsies unikāla meistare, LA.lv uzzināja muzejā.

Reti kura valsts pasaulē var lepoties ar sensāciju – simt gadus veca amata meistara piedalīšanos ļoti īpašā Gadatirgū, uzsver Kristīne Kūla, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktores vietniece: “Vērienīgāki var būt tikai Dziesmu svētki, taču tik spilgts, skatāms, taustāms un izgaršojams pārdzīvojums mums Latvijā ir tikai viens – Latviešu tautas lietišķās mākslas darinājumu Gadatirgus!”

Gadatirgus ilggadējā dalībniece Emīlijai Trankalei šogad palika simt gadi. Viņas vārdā jau daudzus gadus ir nosaukts viens no Gadatirgus sektoriem – Emīlijas lejiņa. Šajā vietā cienījamā piparkūku cepēja kopā ar savu meitu un nu jau arī mazmeitu ir sastopama katru gadu. Tankalīte, kā viņa tiek mīļi dēvēta, ir uzskatāms piemērs, kā kultūras mantojums, amata prasmes tiek nodotas no paaudzes paaudzei. Pēc īpašo Gadatirgus piparkūku receptes tīkojuši daudzi – gan amatnieki, gan ražotāji. Emīlija un viņas dzimtas sievietes arvien vēl neizpaužot ģimenes noslēpumu…

Šogad tirdzniecības metru skaits ir 2271, bet galdu metru skaits: 1003. Dalībniekus un viesus izklaidēs ap 400 kultūras programmas dalībnieku.

Sestdienas, 3.jūnija rītā plkst. 9 gadatirgu ieskandinās pūtēju ansamblis „Eifonija” Edgara Vanaga vadībā. Plašajā kultūras programmā, kas norisināsies uz Rietumu skatuves, pie Rietumu vārtiem no plkst. 9 līdz 17. uzstāsies kolektīvu “Tūdaliņš un Kadiķītis”, “Sidrabi”, “Pasaciņa”, “Kurzeme” dejotāji, folkloras kopas “Oluteņš” un “Lāns”, kā arī postfolka grupa “Daba San”. Usmas baznīcā sestdien dziedās koris no Norvēģijas “Glade Takter”.

Svētdien, 4. jūnijā gadatirgus apmeklētājus uz skatuves priecēs kolektīvu “Čiekurs”, “Tev un man”, “Cīpars”, “Kamolītis”, “Druva” dejotāji, ungāru mūziķu kopa “Musica Historica”, dziedās “Stiprās sievas”, uzstāsies folkloras kopa “Druvas Zenturi”, kā arī notiks Druvas tautas teātra izrāde.

Usmas baznīcā 4.jūnijā notiks Vasarsvētku dievkalpojums un Rīgas Doma meiteņu kora “Tiara” un Alsburgas kora no Vācijas koncerts.

Gadatirgus laikā muzeja izstāžu zālē būs apskatāma Latvijas Nacionālā kultūras centra izstāde “Koks. Pinumi / Darbarīki. Amatniecība. Dizains”, Savukārt Hernhūtiešu saiešanas namā – fotogrāfes Ilonas Vilkas izstādi “Kurzemes jūra 2017”.

Pirmskolas vecuma bērniem ieeja muzejā un arī gadatirgū ir bez maksas, ģimenes biļete (2 pieaugušie + 1-4 bērni līdz 18 gadu vecumam) maksā 8.50 eiro.

LA.lv
VB
Vija Beinerte
Kultūra
Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Vija Beinerte
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Alkohola tirdzniecības vai kultūras valsts?
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Dailes teātrī Rolands Atkočūns iestudē Viripajeva “Nepanesami ilgi apskāvieni”
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Latvijā
Kārlis labprāt uzzinātu to cilvēku vārdus, kas stāvēja līdzās. Varbūt kāds atpazīst?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traktora dēļ no amata jāaiziet amatpersonai Līvānos
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Mazgadīgā Keita izgāja no mājas vakarpusē: pazudusi jelgavniece
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Znaroks “čomojas” ar Krievijas futbola izlases galveno treneri Čerčesovu
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
FOTO: Uzņemti jauni “Titānika” attēli
1 stunda