×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
22. novembris, 2013
Drukāt

“Traģēdija Maxima”: EM jāvērtē būvniecības normu pilnveides iespējas (2)

ekonomikas_ministrija

Saistībā ar ceturtdien notikušo traģēdiju lielveikalā “Maxima”, Zolitūdē, Ekonomikas ministrijai (EM) ir jāizvērtē, vai nepieciešams pilnveidot tiesisko regulējumu saistībā ar būvniecības procesu.

Valdības ārkārtas sēdes protokollēmums paredz, ka EM ir jāizvērtē un nepieciešamības gadījumā jāsagatavo un jāiesniedz priekšlikumus tiesiskā regulējuma pilnveidošanai būvniecības jomā.

Tāpat ministrijai uzdots aicināt arī citas pašvaldības nekavējoties veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu pārbaudes par publisko būvju būvdarbu veikšanu un sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru būvizstrādājumu atbilstības pārbaudi būvlaukumos.

Lai gan izskanējuši aicinājumi atjaunot būvinspekciju, Dombrovskim nešķiet, ka tas dotu kādu labumu – šis jautājums šodien apspriests arī Krīzes vadības padomes sēdē, un EM apgalvoja, ka neredz pamatu šādas inspekcijas atjaunošanai.

“Problēma nav tik daudz būvuzraugu kapacitātē, kā tajā, kādā veidā ir vadīti būvdarbi,” teica valdības vadītājs. Tāpēc viņam nav pārliecības, vai būvinspekcijas atjaunošana būs īstais problēmas risinājums.

Jau ziņots, ka ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts šorīt EM operatīvās sanāksmes laikā par traģēdiju Zolitūdē, iebrūkot lielveikala jumtam, uz kura tika veikti būvdarbi, uzdevis nekavējoties nodrošināt, lai pašvaldību atbildīgās būvvaldes un būvinspektori veic ārkārtas pārbaudes visās sabiedriski nozīmīgajās ēkās par būvnormatīvu ievērošanu, prioritāri veicot pārbaudes ēkās, kur notiek vai ir plānoti būvdarbi, informē EM.

EM šorīt nosūtījusi vēstuli 85 Latvijas būvvaldēm, prasot tām apsekot visus būvlaukumus, kuros tiek būvētas, tostarp rekonstruētas vai renovētas, sabiedriski nozīmīgas publiskas ēkas. Apsekošanas rezultāti EM jāiesniedz līdz šā gada 4.decembrim, ietverot informāciju par sastādītajiem atzinumiem, norādot informāciju par apsekoto būvlaukumu, būvprojektu, ēku, būvniecības dalībniekiem un konstatētajiem pārkāpumiem, ja tādi tika konstatēti.

Vienlaikus ministrija aicina būvvaldes iespēju robežās apsekot sabiedriski nozīmīgas publiskas ēkas, kuras pieņemtas ekspluatācijā pēdējo piecu gadu laikā, un iesniegt pārskatu par apsekošanas rezultātiem, norādot informāciju par apsekoto objektu un pazīmēm, kas liecina, ka būvdarbi varētu būt veikti neatbilstoši normatīvajiem aktiem, piemēram, patvaļīgā būvniecība, plaisas ēkas nesošajās konstrukcijās.

Policija ir izvirzījusi trīs versijas, kas varētu būt cēloņi ēkas daļējai sagrūšanai. Pirmā versija ir saistīta ar objekta projektēšanas un uzraudzības iespējamiem pārkāpumiem. Otrā versija saistīta ar šī būvobjekta pirmās kārtas būvi, bet trešā versija saistīta ar otrās kārtas būves elementiem, proti, jumta seguma papildināšanu ar dažādiem materiāliem, veidojot ziemas dārzu un bērnu rotaļu laukumu.

Jau ziņots, ka Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala “Maxima” drupās atrasti vairāk nekā 30 bojāgājušie. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Kā ziņots, 2007.gada 23.februārī pansionātā “Reģi” notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Mēs zinām cilvēka vārdu, kurš atbildīgs par Rīgas būvvaldi un TRAĢĒDIJU. Biedrs UŠAKOVS. Viņam jāatkāpjas!

  2. Jūrmalā,Kaudzīšu ielā 26 trīsstāvu jaunbūvē jūnijā iegruva fundaments un siena.Celtnieki pa nakti un nākamās dienās centās slēpt pēdas un caurām dienām raujoties to izlaboja.Nav iemesla domāt,ka tas nenptiks atkal.Vēl nav ievākusies iedzīvotāji.Būtu labi pārbaudīt.

Draugiem Facebook Twitter Google+