×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
29. septembris, 2014
Drukāt

Traģēdija vulkāna izvirdumā Japānā

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ontakes vulkāna negaidītā izvirdumā Japānā vairāk nekā trīsdesmit cilvēku varētu būt zaudējuši dzīvību un apbērti ar pelniem un akmeņiem un vēl vairāki desmiti kalnā kāpēju pazuduši bez vēsts. Japānas varas iestādes vakar apstiprināja četru cilvēku bojā eju, bet upuru skaits varētu pieaugt.

3067 metru augstais Ontakes kalns, kas atrodas valsts vidienē, aptuveni 200 kilometru no Tokijas, ir populārs ceļamērķis aktīvās atpūtas cienītājiem, sevišķi septembrī, kad kokiem sāk krāsoties lapas. Kalna nogāzēs ir daudz viesu namu un taku ceļotājiem. Izvirdums nedēļas nogalē kalna virsotnē pārsteidza aptuveni 250 cilvēku, no kuriem lielākajai daļai izdevās nokāpt ielejā pašu spēkiem. Pārējiem devās palīgā glābēji, taču viņus aizkavēja vulkāna izsviestie pelnu mākoņi un akmeņi, kas krita kā milzu krusa.

Glābšanas darbos iesaistītie armijas helikopteri pacēla no kalna nogāzes septiņus cilvēkus. “Mēs nevarējām paelpot, tāpēc aizklājām muti ar drānām. Arī acis nevarēja atvērt,” teica aculiecinieki, paužot bažas par kalna virsotnē palikušo cilvēku likteni, ziņo raidsabiedrība BBC. Vulkāns izvirda negaidot, izmetot gaisā akmeņus un noklājot apkārtni ar vairākus desmitus centimetru biezu pelnu kārtu. Aculiecinieki salīdzinājuši vulkāna pēkšņo izvirdumu ar “pērkona dārdienu no zilām debesīm”.

“Pelnu kārta uzkrājās tik ātri, ka mēs pat nevarējām atvērt durvis,” ziņu aģentūrai “Reuters” teica kāda viesu nama saimnieks vulkāna virsotnes tuvumā. “Mūsu namā sapulcējās aptuveni 150 cilvēku. Daži bērni raudāja, bet vairākums ļaužu aizsargcepurēs mierīgi gaidīja, līdz glābēji paziņoja, ka ir droši doties lejup no kalna virsotnes.”

Japāna atrodas augstas seismiskās aktivitātes joslā, taču vulkānu izvirdumos nav bijis upuru kopš 1991. gada, kad 43 cilvēki gāja bojā Unzena vulkāna izvirdumā valsts dienvidrietumos. Analītiķi pauž izbrīnu, kāpēc japāņu seismologi nav iepriekš brīdinājuši par Ontakes vulkāna varbūtējo izvirdumu nedēļas nogalē, jo parasti jau pēc niecīgākajām liecībām par vulkāna pamošanos to apkārtne tiek nekavējoties slēgta ceļotājiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+