×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
24. novembris, 2013
Drukāt

Traģēdija Zolitūdē: veikala attīstītāji rezervēti par atbalstu cietušajiem (4)

Foto: LETAFoto: LETA

Lielveikals "Maxima", kur iebrucis jumts un dzīvību zaudējuši vairāki desmiti cilvēku.

Kamēr veikala “Maxima” pārstāvji jau paziņojuši, ka līdz pilngadībai materiāli atbalstīs bērnus, kuri traģēdijā zaudējuši vecākus, projekta attīstītāju – nekustamo īpašumu investīciju, attīstības un pārvaldības uzņēmumu “Homburg” grupas – pārstāvji ar būtiskiem paziņojumiem pie sabiedrības nav vērsušies.

Kā vēsta Latvijas Televīzija, tā sazvanījusies ar “Homburg” pārstāvi Nīderlandē, tomēr viņš joprojām skaidri nevarēja atbildēt, cik lielā mērā uzņēmums uzņemies atbildību no savas puses. “Homburg” grupas uzņēmums Latvijā bija tas, kas izraudzījās būvniekus, arhitektus, projektētājus lielveikala “Maxima” un daudzdzīvokļu nama celtniecībai Zolitūdē.

Uzņēmuma pārstāvji apgalvo, ka vienmēr esot strādājuši ar labākajiem, turklāt materiālu cena neesot bijusi noteicošā viņu projektu realizācijai – neesot izvēlētas pēc iespējas lētākas konstrukcijas.

Viedokli par notikušo piekritis paust “Homburg” nolīgtais zvērinātais advokāts Nīderlandē. Viņš telefonsarunā atzinis, ka pārdzīvojot notikušo Zolitūdē, taču atšķirībā no veikala “Maxima” pārstāvjiem neatklāja to, kā uzņēmums no savas puses palīdzēs nogruvumā cietušajiem un upuru tuviniekiem.

“Mēs esam apdrošināti. Noteikti būs runa par finansiālo aspektu. Mēs nevēlamies no tā norobežoties. Tas nav ienācis mums pat prātā. Tomēr šobrīd es vēlos izteikt visdziļāko līdzjūtību. Tā ir milzu traģēdija,” sacījis advokāts Joss Fruitjērs. Viņš arī norādījis, ka novembra sākumā esot beidzies “Maxima” ēkas garantijas laiks. Esot bijis šoks izdzirdot, ka veikala griestu konstrukcija iebruka.

Tā kā joprojām nav skaidri traģēdijas iemesli, Fruitjērs arī izvairījies norādīt uz iespējamajiem vainīgajiem. “Ja Jūs esat redzējuši šo traģēdiju, tad ir skaidrs, ka kaut kas ir bijis izdarīts nepareizi. Šobrīd mēs nevaram pateikt, vai vaina ir projektā, dizainā, būvniecībā. Mums bija pārliecība, ka esam nolīguši pareizos cilvēkus. Tāda vienmēr ir bijusi kompānijas stratēģija. Taču, ja izrādīsies, ka tas bijis nepareizi, tas ir ļoti skumji,” teicis advokāts.

Šobrīd “Homburg” pārstāvji mēģinot saprast iemeslus traģēdijai, kā arī paralēli tam cenšas pārliecināties, ka drošs ir blakus esošais nepabeigtais daudzdzīvokļu nams. Notiekot aktīvas sarunas ar apdrošinātājiem, būvniekiem un arhitektiem, lai saprastu, kā novērst iespējamās problēmas. Tādēļ esot apturēta arī Zolitūdes projekta otrās kārta būvniecība.

Jau ziņots, ka 2011.gada novembrī nekustamo īpašumu investīciju, attīstības un pārvaldības uzņēmumu “Homburg” grupa un būvuzņēmums “Re&Re” ir pabeiguši investīciju projekta Zolitūdē, Priedaines un Anniņmuižas ielas krustojumā, pirmo kārtu, kurā enkurnomnieks ir pārtikas lielveikals “Maxima XX”.

Pirmās kārtas – 5000 kvadrātmetru plaša tirdzniecības centra – celtniecības darbi tika sākti 2010.gadā. Projekta investīcijas veido “Homburg” grupas aktīvi un “Nordea bankas” līdzfinansējums. Kopējās investīcijas projektā būs 14 miljoni eiro (9,8 miljoni latu), bet pirmajā kārtā tika investēti aptuveni septiņi miljoni eiro (4,9 miljoni latu).

Kompleksa otrās kārtas – 12 stāvu dzīvokļu kompleksa “Urbeto” ar 131 dzīvokli – celtniecība tika sākta 2013.gada maijā, un to plānots pabeigt nākamā gada sākumā.

Kā ziņots, Zolitūdē ceturtdienas vakarā sabrukušā lielveikala “Maxima” drupās atrasti 54 bojāgājušie.

Slimnīcās turpina ārstēties 19 traģēdijā cietušie. Kopumā slimnīcās bija vērsušies 39 cilvēki, no tiem 29 pacientus slimnīcās nogādāja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, bet desmit pēc palīdzības vērsās paši.

Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas. Kā ziņots, 2007.gada 23.februārī pansionātā “Reģi” notika plašs ugunsgrēks, ko izraisīja īssavienojums elektroinstalācijā. Ugunsgrēkā gāja bojā 26 pansionāta klienti.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Es jau 40 gadus dzīvoju nāves ēnā – no paneļiem sakrāmētā hruščovkā, ko būvēja gandrīz vienmēr iedzēruši gadījuma cilvēki – celtnieks bija un joprojām ir ikviens, kurš piesakās. Man ir jātic brīnumam, ka vismaz metinātājs ir kā nebūt sametinājis armatūru, ka mūsu namam vēl nav nolūzis neviens balkons…
    Es dzīvoju starp plānprātīgiem arhitektiem, kuri ir atteikušies no gadu tūkstošu praksē veidotajiem un pārbaudītajiem stāvajiem jumtiem – vienīgajiem, kas īsti piemēroti mūsu lietum un sniegam, un pārņēmuši pustuksnešu zemēm raksturīgos plakanos jumtus. Es dzīvoju starp plānprātīgiem arhitektiem, kuri ir atteikušies no gadu simteņu pārbaudītajiem arkveida pārsegumiem – vienīgajiem drošajiem lielu telpu pārsegumiem. Es dzīvoju starp idiotiem, kuri būvē Semiramīdas gaisa dārzu uz jumta, kad visapkārt daudzi hektāri brīvas zemes, un Rīga – joprojām viena n o zaļākajām pilsētām pasaulē. Tad pasakiet, kā jūs salāpīsiet tādu jumtu, kurš apbērts ar zemi?

  2. pēc lasītā bet labs Atbildēt

    Koļa uz jumta aizmirsa lāpstu un Janka tačku – pārslodz un sabruka… Tikai tie ir tie vainīgie… Pārējiem papīri ar zīmogiem . Koļam un Jankam nav. Visiem skaidrs, kuri vainīgi…

  3. Šis Homburga grupējums mūs uzskata par pamuļķiem, bet politiķus par ietekmējamiem

  4. novembra sākumā esot beidzies “Maxima” ēkas garantijas laiks.

    Ārvalstīs gludeklim ir 2 gadu garantija, lai ari tas kalpu vizmaz 8 gadus. Latvijā būvēm ir 2 gadi garantija (tas vēŗl ir daudz) un tad tās sabrūk.

Draugiem Facebook Twitter Google+