×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
22. jūlijs, 2014
Drukāt

Traģēdijas vietā ierodas izmeklētāji (2)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Vietā, kur pagājušajā ceturtdienā nokrita notriektās Malaizijas lidsabiedrības “Malaysia Airlines” lidmašīnas atlūzas, ieradušies trīs Nīderlandes tieslietu medicīniskie eksperti, kuriem būs jāveic notikumu vietas apskate. Viņi jau apzīmogojuši Torezas pilsētā esošā vilciena refrižeratora vagonus, kuros atrodas vairāk nekā divi simti šobrīd atrasto cilvēku mirstīgās atliekas. Domājams, ka traģēdijas 298 upuru līķi tiks aizvesti uz Ukrainas austrumu pilsētu Harkovu. Taču vēl vakar prokrieviskie teroristi neļāva līķus aizvest no Torezas. Tiesa, ziņu aģentūras “AFP” korespondents paziņojis, ka no vagoniem nāk spēcīga līķu smaka un nekas neliecina, ka bojāgājušo mirstīgās atliekas patiešām tiek turētas vēsumā.

Lūdz rūpīgu izturēšanos
 pret upuriem


Prokrievisko teroristu ciniskā attieksme pret upuru mirstīgajām atliekām izraisījusi starptautisku sašutumu. Dažās interneta vietnēs parādījušies fotouzņēmumi, kuros redzams, ka traģēdijas vietā pagaidām neidentificēti cilvēki, iespējams, nodarbojas ar marodierismu.

Ukraina paziņojusi, ka tā atļaus Nīderlandei uzņemties traģēdijas izmeklēšanas vadību. Nīderlandes premjerministrs Marks Rute, vakar uzrunājot valsts parlamentu, paziņoja, ka “mēs gribam atgūt mūsu cilvēkus”, un brīdināja Maskavu, ka tai jārēķinās ar “politiskām un ekonomiskām sekām”, ja kriminālistikas ekspertiem tiks apgrūtināta notikušā izmeklēšana. Vairāki Nīderlandes pilsoņi publicējuši atklātu vēstuli Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, kurā lūdz viņu nodrošināt, lai upuru mirstīgās atliekas tiktu aprūpētas un nogādātas Nīderlandē.

Paredzams, ka jau tuvākajā laikā atlūzu nokrišanas vietā ieradīsies starptautisko izmeklētāju grupa, kas sastāv no 31 cilvēka no Nīderlandes, Vācijas, ASV, Apvienotās Karalistes un Austrālijas. Līdz šim notikuma vietu aplūkojuši tikai Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas pārstāvji, taču prokrieviskie teroristi krietni ierobežojuši viņu darbu, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Tiek ziņots, ka atlūzu nokrišanas vietā strādājošajiem Ukrainas glābšanas dienestu darbiniekiem izdevies atrast aptuveni 270 cilvēku mirstīgās atliekas. Savukārt, kā norāda raidsabiedrība BBC, upuru meklēšanā iesaistījušies arī vietējie civiliedzīvotāji. Tādējādi pastāv bažas, ka atlūzas un cilvēku mirstīgās atliekas varētu būt bojātas, kas krietni apgrūtinātu izmeklētāju darbu. Ukrainas bijušais aizsardzības ministrs un kādreizējais Ukrainas Drošības dienesta vadītājs Jevgēņijs Marčuks sociālajā interneta vietnē “Facebook” ierakstījis, ka Krievijas atbalstītajiem teroristiem ir uzdots noslēpt visas pēdas, kas liecinātu par to, ka “Maskava sponsorē terorismu”. “Upuru mirstīgajās atliekās joprojām var atrasties lidmašīnu notriekušās raķetes vai bumbas daļiņas. To ekspertīze var sniegt neapstrīdamus pierādījumus,” skaidro Marčuks. “Ņemot vērā biļešu datus, ļoti viegli var noskaidrot katra pasažiera sēdvietu. Ja viņi atradās savās sēdvietās (un tādu bija daudz), balstoties uz daļiņu koncentrācijas līmeni, ļoti vienkārši izsecināt, kur notika pirmais sprādziens.”

Draud ar sankcijām 
aizsardzības sektoram


Daudzu ārvalstu vadītāji publiski aicinājuši prokrieviskos teroristus atļaut izmeklētājiem pārmeklēt notikuma vietu un atļaut upuru mirstīgo atlieku izvešanu no Torezas pilsētas. “Notikuma vietā atrodas 298 līķi. Ģimenes un tuvinieki grib, lai tie tiktu atgriezti mājās,” paziņojusi Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa. Skarbāks savos izteikumos bija Austrālijas valdības vadītājs Tonijs Ebots. “Situācija ir pilnīgi haotiska. Pašreiz notiekošais izskatās pēc dārza uzkopšanas, nevis izmeklēšanas. Notikumu vietu kontrolē Krievijas atbalstītie nemiernieki. Tas ir tāpat kā nozieguma vietu kontrolētu noziedznieki,” paziņoja Ebots.

Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons paziņojis, ka lūgs Eiropas Savienības amatpersonas apsvērt iespēju noteikt sankcijas arī pret Krievijas aizsardzības sektoru, kā arī pret citām personām un uzņēmumiem, kuri dažādos veidos atbalsta Ukrainas separātistus. Savukārt britu ekonomikas ministrs Filips Hemonds izteicies, ka Londona ir gatava paciest ekonomiskās problēmas, ko varētu radīt sankciju noteikšana pret Krieviju, informē biznesa ziņu interneta vietne “Bloomberg.com”.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins nācis klajā ar videovēstījumu, kurā sola, ka Krievija darīs visu iespējamo, kas tās varā, lai nodrošinātu, ka starptautiskajiem izmeklētājiem tiek nodrošināta brīva pieeja lidmašīnas katastrofas vietai. “Krievija darīs visu, lai konflikts Ukrainas austrumos no karadarbības fāzes pārietu sarunu fāzē ar miermīlīgiem un diplomātiskiem līdzekļiem,” sacīja Kremļa saimnieks. Tiesa, vakar Doņeckā turpinājās Ukrainas spēku izvērstā pretterorisma operācija. Tiek ziņots, ka, kaujām starp Ukrainas armiju un prokrievisko separātistu spēkiem norisinoties arī netālu no dzīvojamajiem rajoniem, dzīvību zaudējuši arī vismaz trīs civiliedzīvotāji.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. pie zelta gredzeniem, auskariem un naudas tika. tāpat katru dienu ļotenes nekrīt šodien tik trīs atkal nobirušas. divām palīdzēja nokrist un viena netika galā ar vadību.

  2. Nozieguma vietu kontrolē noziedznieki.

Draugiem Facebook Twitter Google+