Laukos
Politika

Traktortehnikas vadītāju kategoriju skaitu plānots samazināt līdz četrām0


Traktors apstrādā zemi.
Traktors apstrādā zemi.
Foto-LETA

Lai atvieglotu darbu lauksaimniecības nozares darba devējiem, plānots samazināt tratortehnikas vadītāju apliecību kategorijas no līdzšinējām astoņām līdz četrām, paredz grozījumi Ceļu satiksmes likumā, ko ceturtdien, 4.janvārī skatīs valdības sēdē.

Kā skaidro Zemkopības ministrijā, saskaņā ar Ceļu satiksmes likumu patlaban spēkā ir astoņas traktortehnikas vadītāju apliecību kategorijas. Lai lauksaimniecības nozarē varētu strādāt ar jebkura veida traktortehniku, ir nepieciešamas trīs traktortehnikas vadītāju kategorijas, meža nozarē – divas un ceļu būves nozarē – trīs kategorijas. Lielais kategoriju skaits rada problēmas darba devējiem atrast darbinieku, kam ir tiesības vadīt attiecīgās transportlīdzekļu grupas tehniku, īpaši gadījumos, kad nepieciešama darbinieku aizvietošana slimības vai cita iemesla dēļ.

Turklāt arī nnevalstiskās organizācijas jau gadiem ir norādījušas, ka Latvijā salīdzinājumā ar Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pārāk daudz traktortehnikas vadītāju kategoriju. Eiropas Savienībā atkarībā no dalībvalsts pamatā ir viena vai divas, bet ne vairāk kā četras traktortehnikas vadītāju kategorijas.

Patlaban ir izveidojusies situācija, ka darba devēji neatkarīgi no vadītāja apliecībā norādītajām kategorijām pirms traktortehnikas vadības uzticēšanas kādai personai pārbauda tās prasmes vai, ja tas nepieciešams, apmāca personu vadīt attiecīgo traktortehniku. Tā kā darba devēji neuzticas traktortehnikas vadītāju apliecībai, nav nepieciešamība pēc tik sīka un detalizēta traktortehnikas kategoriju sadalījuma.

Lai risinātu problēmu un atvieglotu darbu attiecīgās nozares darba devējiem, likumprojekts paredz optimizēt un apvienot vairākas traktortehnikas kategorijas vienā kategorijā, tādējādi samazinot pašreizējo traktortehnikas kategoriju skaitu līdz četrām traktortehnikas kategorijām – TR1, TR2, TR3 un TR4.

Tāpat kā līdz šim saglabāsies traktortehnikas masas dalījums traktortehnikas kategorijās un traktortehnikas vadītāju tiesības varēs iegūt no 16 gadiem traktortehnikai ar pilnu masu līdz 7500 kilogrami un no 17 gadiem uz pārējo traktortehniku. Mainot traktortehnikas vadītāju apliecību un iegūstot jauno kategoriju, paplašināsies kategorijas traktortehnikas grupa, tāpēc persona būs tiesīga vadīt plašāku traktortehnikas klāstu.

Līdzšinējā C un H kategorija – ekskavatori, pašgājējiekrāvēji un speciālā pašgājējtehnika – tiks iekļauta visās kategorijās. D kategorija – lauksaimniecības pašgājējmašīnas – tiks iekļauta T1 un T2 kategorijā, jo traktorus un lauksaimniecības pašgājējmašīnas darbā izmanto pamatā vienas nozares pārstāvji – lauksaimnieki, savukārt E kategorijā tiks iekļauta T4 kategorijā, jo tā ir ceļubūves mašīna.

Likumprojektā ietvertais tiesiskais regulējums attiecas uz šādām personām un institūcijām: traktortehnikas vadītāju apliecību īpašniekiem – 91 300; personām, kas gada laikā plāno iegūt un apmainīt traktortehnikas vadītāju apliecību, -10 000; Valsts tehniskās uzraudzības aģentūru; Valsts policiju.

LA.lv