Laukos
Tehnika

Traktoru tiesību kārotājiem būs jākārto tests0

Foto no Pixabay.com

Tiek gatavotas būtiskas izmaiņas traktortehnikas vadītāja apliecības iegūšanas kārtībā. Plānots, ka no šā gada 1. septembra Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā traktortehnikas eksāmenus varēs kārtot arī tad, ja vadīšanas prasmes ir apgūtas pašmācībā.

Ja personai nav neviena no traktortehnikas kategoriju vadītāju apliecībām, tā pašmācībā varēs iegūt TR1 kategoriju. Savukārt TR2, TR3 vai TR4 kategoriju pašmācībā varēs iegūt persona, kurai vismaz 12 mēnešus jau ir kāda no traktortehnikas vadītāju kategorijām. Šobrīd pašmācības ceļā var iegūt tikai A, D un H kategorijas.

Plānots arī atbrīvot no ceļu satiksmes eksāmena kārtošanas tos vadītājus, kuru rīcībā jau ir kāda traktortehnikas kategorijas vadītāju apliecība vai arī C1 vai C vadītāja apliecība. Visu kategoriju pretendentiem būs jākārto teorētiskais eksāmens par ekspluatācijas drošības jautājumiem, un vadīšanas eksāmenā tiks iekļauts jauns pārbaudījums – uzbraukšana uz treilera vai estakādes.

Teorētiskais eksāmens, tostarp uzbūves un ekspluatācijas eksāmens, tiks kārtots elektroniski testa veidā, atbildot uz 10 jautājumiem.

Teorētiskais eksāmens sastāvēs no divām daļām: ceļu satiksmes noteikumu jautājumiem un traktortehnikas ekspluatācijas drošības jautājumiem. Patlaban teorētiskais ekspluatācijas eksāmens ir tikai A un D kategorijām, ja zināšanas ir iegūtas pašmācībā.

Vadīšanas eksāmenu pēc noteikumu projekta pieņemšanas vajadzēs kārtot ar konkrētas kategorijas visplašāk izmantoto traktortehniku, piemēram, TR1 un TR2 kategorijās – ar traktoru un piekabi; TR3 kategorijā – harvesteru vai forvarderu; TR4 kategorijā – ar veltni.

Paredzētas arī papildu prasības praktiskā braukšanas eksāmena kārtošanā. TR3 un TR4 kategoriju eksāmenā būs jāizpilda jauna figūra “treileris vai estakāde”. Precizēta arī esošo figūru izpilde, piemēram, figūra “garāža” ir jāizpilda, iestumjot piekabi “garāžā” atpakaļgaitā no 90 grādu leņķa ar vienasu vai divasu piekabi no labās vai kreisās puses.

Saeimā 2018. gada 1. martā otrajā lasījumā izskatītais likumprojekts “Grozījumi Ceļu satiksmes likumā” paredz, ka no šā gada 1. septembra pašreizējo traktortehnikas vadītāju kategoriju skaits tiks samazināts līdz četrām – TR1, TR2, TR3 un TR4. Jaunie traktortehnikas vadītāja tiesību iegūšanas noteikumi stāsies spēkā pēc to pieņemšanas Ministru kabinetā. Šobrīd tie nodoti saskaņošanai starp ministrijām.

LA.lv