×
Mobilā versija
+11.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
13. jūlijs, 2015
Drukāt

Kā novados ierobežo jauniešu ārdīšanos pie stūres. “LA” aptauja (6)

Foto-LETAFoto-LETA
Uzziņa

Kalnciemā, Elejā, Vircavā, Staļģenē, Platonē, Lielplatonē, Sesavā un citās Jelgavas novada vietās iedzīvotājus satrauc jaunieši, kas vakaros ar automašīnām brauc pārgalvīgi un bīstami.

Jelgavas novada pašvaldības policija skaidro, ka gados jaunie satiksmes noteikumu pārkāpēji, kuru vidū ir arī nepilngadīgi jaunieši, aso izjūtu gūšanai galvenokārt izmanto ciemu centrus ar asfaltētu ceļa segumu, bet dažreiz izbraukā pļavas un pat mazdārziņus.

Visā Latvijā izskanējušas ziņas par trakulīgajiem jauniešiem pie stūres Jelgavas novadā. Par to rakstīja arī “Latvijas Avīze” 7. jūlijā rakstā “Jauniešu trakulības ar auto ne visiem patīk“. Vaicāju citu novadu pašvaldību policijas priekšniekiem, kā viņi redz samilzušās problēmas risinājumu.

Rihards Romanovskis, Preiļu novada pašvaldības policijas priekšnieks: “Jā, arī mums gadās tādi trakulīgie brašuļi, bet ne tik lielā skaitā kā Jelgavas novadā. Piemēram, uz asfalta tepat pilsētā pie nakts veikala uz Rīgas pusi griež pārgalvīgus riņķus. Reiz gandrīz uzbrauca cilvēkam. Un aizbēga. Tomēr trakuli pazina un aizturēja. Bija narkotisko vielu ietekmē. Domāju, ka visa nelaimes sakne visas valsts mērogā – pārāk liela visatļautība. Agrāk tādas nebija. Tagad kā mode – vajag uztaisīt dūšu, vajag asas izjūtas. Vienalga, vai dodas uz balli vai arī tāpat patrakot uz ceļa. Pepsikola pudele, it kā nevainīgs dzēriens, bet – kaut kas piejaukts klāt. Kokteilītis! Pats bērns alus reibumā, bet vecāki izbrīnīti – nu i kas? Mums ir vairākas tādas vietas, kur patīk patrakot pie stūres, arī uz Aglonas pusi. Jaunieši sūdzas par dzīvi, par to, ka viņiem neļauj patrakot. Vecāki, protams, pārdzīvo, bet gadās arī, ka aizstāv. Un tad ir tā – sūdzēties prot, bet atbildēt par pārkāpumiem neprot. Cenšamies audzināt. Sodi? Teikšu tā – sodi lieli, bet izpilde maza. Visādi cenšas izgrozīties. Un ko tu no jaunieša paņemsi?”

Valdis Auziņš, Limbažu novada pašvaldības policijas priekšnieks: “Gadās, ka bravūrīgajiem jauniešiem jādzenas pakaļ. Un ne tikai pie mums, arī Cēsīs, Alūksnē, visā Latvijā. Jauniešu pārkāpumi ir ļoti grūti pierādāmi. Mēs zinām, ka viņi ir vainīgi, viņi paši arī zina, vecāki tāpat, taču, kā saka, katrs likums ir apejams. Tā ir tāda kopēja kaite, tas nozīmē, ka visai sabiedrībai jādomā, kā tikt galā. Varbūt tas būs pārspīlēti teikts, tomēr atļaušos – Valsts policija ir iznīcināta. Ja uz bijušo rajona teritoriju ir tikai viena dežurējoša ekipāža, kā tad lai to vērtē? Mums, pašvaldības policijai, galvenais tomēr ir sekot, lai zālīte būtu nopļauta, atkritumi izvesti, tomēr pievēršam uzmanību arī jauniešiem, kam patīk trakulības uz ceļa. Bet aizrādījumus un sodus neņem galvā! Viņi zina – pat ja pārkāpums ir fiksēts videonovērošanā, izglābs gudrs advokāts. Tāpēc vēlreiz uzsveru – ar visatļautību tiksim galā tikai ar visas sabiedrības atbalstu, sākot ar ģimeni un skolu un beidzot ar valsts atbalstu.”

Dace Andersone, Ventspils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieka vietniece: “Man ir tāds sakāmais, kas kalpo gandrīz vai par darba moto – katrs gadījums ir kā matemātikas uzdevums, kas jāatrisina. Ja jaunieši pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus un trako uz ceļa, nekavējoties iesaistām arī Valsts policiju. Ventspilī tas ir kā likums – abas policijas profesionāli sadarbojas. Trakuļiem uz ceļa nav vietas! Tie, kas mīl pārkāpt, labi zina – būs jāatbild. Tāpēc tādu izpausmju asu izjūtu baudīšanai nav daudz. Savukārt Ventspils novadā nav pašvaldības policijas, ja jaunieši sāk rīkot trakulības, piemēram, uz Kolkas ceļa, Valsts policija tiek galā viena pati. Ventspils pusē valda kārtības gars. Ļoti cenšamies uzturēt spēkā formulu – jo lielāka kārtība, jo mazāk iespēju pārkāpumiem.”

Zane Grīnberga, Pļaviņu novada pašvaldības policijas priekšniece: “Iedzīvotāji, protams, sūdzas arī pie mums, bet, paldies Dievam, ar tādām trakulīgām orģijām uz ceļa mums nenākas sastapties bieži. Un parasti pārkāpēji ir vieni un tie paši jaunieši. Paši vien galā netiekam – tikai sadarbībā ar Valsts policiju. Tā ir vienīgā izeja. Kad nekārtības ielaistas, gandrīz vai neiespējami tikt galā. Jaunietis skatās tev acīs un jautā – a kur man citur trenēties? Par to, ka tiek pārkāpti noteikumi un apdraudēti citi cilvēki, netiek domāts. Iestājamies par to, ka līdzēt var tikai apzinīgums, kam pamatus liek bērnudārzā un skolas pirmajās klasēs.”

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Pie mums neviens neko neskatās,lauki taču…

  2. Var taču paņemt piemēru no citām valstīm, piemēram Īrijas! Ir jāmaina apdrošināšanas sistēma un un jāapdrošina nevis automašīna, bet vadītājs! Tur jaunajiem braucējiem, it īpaši , ja tā ir pirmā apdrošināšana , uz gadu maksā € 4 000- 5 000. Un pamēģini bez apdrošināšanas uz ceļa parādīties! Savukārt tiem, kas brauc bez pārkapumiem, un bez avārijām, šī summa katru gadu būtiski samazinās. Protams, ka Latvijā tāda summa ir nepaceļama, taču to pieckāršot un pat desmitkāršot, salīdzinoši ar pierdzējušiem autovadītājiem, ir pilnīgi reāli.

  3. Nekā neierobežo! Vispārēja patvaļa! Visur – uz šosejas, ielas, pludmalē! Bet mūsu ceļa “malu mednieki” no krūmiem uzglūn “laupījumam”….

  4. Jādara kā Caune-tikai pa purnu jādod.

    • tik probleema taada, ka tas varonis, ja iedosi bietee, pirmais pie mammas brunchiem skries un suudzeesies. un siteejs buus ljaundaris jo mazo beerninju nevainiigo apbizhojis.

    • Caune ar savām izdarībām ir vēl lielāks pidars nekā drifteri.

Draugiem Facebook Twitter Google+