Foto – Timurs Subhankulovs

Tramīgās vērtīgo olu īpašnieces – Ķīnas paipalas
 0

Ķīnas paipalas, izrādās, ir vismazākie no paipalveidīgajiem putniem. To augumiņš ir tikai nedaudz vairāk kā desmit centimetrus garš. Bet olas ir ļoti vērtīgas – vēl veselīgākas par Latvijā diezgan plaši audzēto Igaunijas paipalu olām. Braucam uz zemnieku saimniecību “Brieži”, kas atrodas gabaliņu aiz Ulbrokas, aplūkot šos putnus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām 137
Lasīt citas ziņas

Diena marta sākumā, kad ierodamies “Briežos”, ir diezgan saulaina, lielākā daļa mini zoodārza putnu jau izlaisti ārā. Bet Ķīnas paipaliņas ne. Šiem sīkajiem putniņiem vēl ir par aukstu, stāsta zemnieku saimniecības “Brieži” īpašniece Signe Utināne. Divi pārīši Ķīnas paipalu – divi puikas un divas meitenes – vēl aizvien uzturas kūtiņā, kur pavadījuši ziemu. Dzimumu šiem putniem var viegli noteikt pēc apspalvojuma. Tēviņi ir tumšāki, krūtis tumši brūnas, bet uz kakla – balts pusaplis, ieskauts melnās spalvās. Mātītes ietērps ir neuzkrītošāks – pelēkbrūns. No savvaļas krāsas paipalām selekcijas rezultātā izaudzētas sudrabotās – to krāsojums abu dzimumu putniem ir vienāds, tikai tēviņiem baltais un melnais apspalvojums uz kakla ir nedaudz spilgtāks nekā mātītēm.

Ķīnas paipaliņas gluži tāpat kā kanārijputniņus un citus eksotiskos putnus var droši turēt krātiņā mājoklī, iesaka Signe, bet būrim noteikti jābūt vismaz pusotru kvadrātmetru lielam. Augstums noteikti nedrīkst būt mazāks par vienu metru vai arī griesti jāizpolsterē ar mīkstu materiālu, jo paipalas ir ļoti tramīgas – stresa situācijās strauji sitas uz augšu ar tādu sparu, ka galva var būt pušu un putniņš pagalam. Ar lidošanu gan paipalas neaizraujas. Spārnos paceļas tikai galējas nepieciešamības gadījumā – ja jūtas apdraudētas. Bet skrien ātri. Ja izsprūk no būra, noķert nav viegli. Paipalām paredzētajā krātiņā jāievieto arī mājiņas, īpaši tad, ja putni ir vairāki, lai ir kur paslēpties, ja sākas savstarpējs kašķis. Vienmēr pieejamam jābūt svaigam ūdenim. Ķīnas paipaliņas būs iepriecinātas, ja viņu mītnē ievietosiet arī kastīti ar sausām smiltīm. Jo pēršanās smiltīs ir to iemīļotākā izklaide.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas paipalas baro ar speciālo paipalu kombinēto barību, kam ir augstāks proteīna saturs, un sīkiem, izsijātiem kviešu graudiem. Signes atvasītes vasarās paipalas palutina ar pašu saķertiem odiem. Gardums paipalām ir arī sasmalcināti miltu tārpi, tie kā olbaltuma avots īpaši noderīgi mazajiem paipalēniem.

“Briežos” no paipalveidīgajiem putniem mīt ne tikai Ķīnas paipalas, bet arī augumā lielākās Virdžīnijas, Mandžūrijas un Igaunijas paipalas. Lai gan visu paipalu olas ir veselīgas, Ķīnas paipalu oliņas ir visvērtīgākās, stāsta “Briežu” saimniece. Aptuveni pirms gada viņa Ķīnas paipalas lielā mērā iegādājās tieši olu dēļ, jo viņas meita cieš no astmas, bet Ķīnas paipalu dējums īpaši ieteicams ļaudīm, kas slimo ar šo un citām līdzīgām kaitēm. Augumā mazā putniņa ola, protams, arī ir maza – mazāka par olīvu. Arī to krāsa ir olīvzaļa. Omlete no Ķīnas paipalu olām nesanāks, bet tās lieliski noder kā veselīga, garda uzkoda. Visveselīgāk gan Ķīnas paipalu olas ir dzert jēlas un to var darīt droši – šiem putniem piemīt dabiska imunitāte pret infekcijas slimībām, tāpēc arī to olas nekad nesatur salmonellas un citus cilvēkam bīstamu slimību ierosinātājus. Jēlu oliņu var, piemēram, iekult apelsīnu sulā un bērns pat nenojautīs, ka baudījis veselīgu kokteili. Vārītas Ķīnas paipalu oliņas ēd ar visu čaumalu, jo tā ir tik plāna, ka mutē gluži vai izkūst. Garša – nedaudz maigāka nekā pārējo paipalu olām.

Lai Ķīnas paipalas dētu, tām vajadzīgs siltums. Tāpēc, tiklīdz pavasaris būs kārtīgi iesilis, “Briežu” Ķīnas paipaliņas pārcelsies uz vasaras mītni – āra aploku, kas no visām pusēm pārklāts ar sīku sietu. Tad arī sāksies lielais olu dēšanas un perēšanas laiks. Paipalu mātīte vispirms smiltīs vai pakaišos izveido bedrīti, tajā iedēj sešas līdz astoņas, retāk – divpadsmit oliņas un cītīgi perē sešpadsmit dienas, līdz no tām izšķiļas cālēni kamenes izmērā. Turklāt tie kamenēm līdzinās ne tikai pēc izmēra, bet arī pēc izskata – ir tikpat strīpaini un pūkaini. Jau pēc pāris stundām mazie paipalēni ņipri skraida mammai līdzi un meklē barību.

Ķīnas paipalas:


dzimtene – Dienvidaustrumāzija

putniņa garums – 11 – 12 cm

ļoti tramīgas

ieteicams turēt pārīšos

olas perē 16 dienas

pieauguša putna krāsojumu jaunie putni iegūst 30 – 40 dienu vecumā

būrim diviem putniem jābūt vismaz 1,5 – 2 m lielam

dzīves ilgums nebrīvē – vismaz 10 gadi

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.