×
Mobilā versija
Brīdinājums +24°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. novembris, 2016
Drukāt

Trampa iedvesmotais. Saruna ar Zaļās partijas valdes priekšsēdētāju Edgaru Tavaru (26)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Lembergs ir Lembergs, un Tramps ir Tramps. Nevar tā salīdzināt…” saka Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs EDGARS TAVARS, taču neslēpj, ka viņam simpatizē abi šie politiķi. Tavara vadībā ZZS cer pārplēst Ušakova “krāsaino burbuli” Rīgas domes vēlēšanās, taču nevar vienoties, ko Jūrmalā darīt ar Gati Truksni.

 

Jūs jau dēvē par pirmo Trampa fanu starp Latvijas politiķiem. Tikai retais te atklāti priecājas par viņa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.

Es uz šo notikumu vairāk skatos kopsakarībā. Donalda Trampa uzvara ASV vēlēšanās bija likumsakarīgs turpinājums “Brexit” balsojumam Lielbritānijā, taču es par to runāju vēl pirms abiem šiem notikumiem. Manuprāt, mēs vērojam plašākas politiskās pārmaiņas. Iepriekš pasaulē dominēja globālais liberālisms un kā alternatīva tam mēģināja izvirzīties galēji labējas vai galēji kreisas idejas. Taču tagad arvien nozīmīgāks kļūst virziens, kuru es apzīmētu kā valstiskumu. Režisors Alvis Hermanis to nosauca par moderno konservatīvismu – arī tas ir labs apzīmējums. Būtiskākā ideja te ir nacionālo valstu lomas palielināšanās. Cilvēki vēlas redzēt līderi, kuru interesē tauta, nevis personīgās ambīcijas.

 

Uzskatāt, ka arī Latviju pārņēmis globālais liberālisms?

Diemžēl jā. Mēs pielāgojamies kursam, ko bija uzņēmusi Eiropas Savienība. To parādīja gan ES bēgļu politika, gan nevienlīdzīgie platību maksājumi, gan citas norādes no augšas. Mēs nepārtraukti esam bijuši spiesti piekāpties un atteikties no savām nacionālajām interesēm. Es spriežu pēc savas pieredzes. Savulaik kā Vides un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs braucu pārstāvēt Latviju jautājumā par emisiju samazināšanu trešās pasaules valstīs. Man bija mandāts no valdības, no Saeimas Eiropas lietu komisijas. Pirms sēdes pēkšņi dokumentā tika izdarītas izmaiņas, ka ES dalībvalstis apņemas finansiāli atbalstīt trešās pasaules valstis. Man nebija šāda mandāta un nebija morālu tiesību piekrist šādām izmaiņām, ko es ES kolēģiem godīgi pateicu. Kamēr citu ES dalībvalstu pārstāvji to uzņēma saprotoši, mūsu pašu pastāvīgo pārstāvju reakcija mani pārsteidza – tā bija neizpratne un pārsteigums, ka kāda Latvijas amatpersona Briselē kaut ko atļaujas iebilst pret kopējo ES politiku. Ja par tādu mazu jautājumu ir šāda reakcija, esmu pārliecināts, ka arī agrāk neviena Latvijai neizdevīga pozīcija nav bloķēta. Piemēram, Polija skatās katru komatu – vai tas ir valsts interesēs vai ne. Mums nav jākaunas rīkoties valstiski – pašiem jāpieņem lēmumi gan drošības, gan ekonomikas, gan citos jautājumos.

 

Intervijā “NRA” jūs savulaik izteicāties: “Man šķiet pieņemami Lemberga politiskie uzstādījumi, ka pirmajā vietā ir Latvijas intereses, ka nav jāklanās citu valstu priekšā, ka tad, ja braucam uz Briseli, jācīnās par savas valsts vajadzībām.”

Vai Lembergs ir Latvijas Tramps?

Lembergs ir Lembergs, un Tramps ir Tramps. Nevar tā salīdzināt…

 

Bet Lembergu redzat kā līderi jūsu piesauktajai valstiskuma idejai politikā?

Jā!

 

Kā jūsu simpātijas pret Trampu iet kopā ar to, ka esat Zaļās partijas priekšsēdētājs? Cik zināms, jaunais ASV prezidents nav zaļo ideju atbalstītājs. Piemēram, viņš apšauba globālās sasilšanas teoriju, tas esot “dārgs mīts”. Vai tam arī piekrītat?

Globālā sasilšana neapšaubāmi ir problēma. Jautājums – cik ļoti cilvēki ar savām darbībām to spēj ietekmēt? Prioritātei jābūt ekoloģijai. Mums jāuzlabo gaisa kvalitāte, jāstrādā ar transporta sistēmas uzlabošanu, jāsamazina CO2 izmeši un jāveicina tālredzīga, cilvēkam un dabai pieņemama tautsaimniecības attīstība.

 

Citi jūsu kolēģi ir piesardzīgi. Piemēram, Norvēģijas Zaļās partijas pārstāvis izteicies, ka Trampa ievēlēšana atstās negatīvu ietekmi uz starptautisko sadarbību ekoloģijas jomā.

Es no Trampa saklausīju, ka viņš kritizēja plānotos klimata pārmaiņu ieviešanas mehānismus, ne pašu problēmu. Un tas ir jautājums, par kuru būtu nepieciešamas diskusijas. Arī Latvijā. Tiem rādītājiem, ko mēs esam iesnieguši ES, pamatā ir situācija, ka mums rūpniecība faktiski nepastāv. Ja mēs gribētu kāpināt savus ražošanas apjomus, tad CO2 emisiju kvotas būtu jāpārskata. Vienlaikus es uzskatu, ka ekoloģiskāk ir ražot uz vietas, nevis importēt, un šādas izmaiņas nebūt nenozīmē, ka Latvija kļūst mazāk zaļa. Ir jomas, kur mēs varam būtiski samazināt CO2 emisijas, piemēram, transports. Es domāju, te ir jābūt saprātīgam līdzsvaram – nevar aizvērt visu ciet, tikai lai parādītu, ka esam zaļākie pasaulē. Ir svarīgi saglabāt gan tautu, gan dabu.

 

Kādas īsti ir pašreizējās partijas attiecības ar Jūrmalas mēru Gati Truksni? No publiskajiem izteikumiem aina ir diezgan miglaina. Esat viņu izslēguši?

Partijai bija liels pārsteigums, kad KNAB veica kratīšanu Jūrmalas domē. Vienlaikus KNAB nav liegusi Truksnim ieņemt domes priekšsēdētāja amatu. Viņam netiek izvirzīta apsūdzība par korupciju Jūrmalas domē, bet lieta ir par nelikumīgu partiju finansēšanu. It kā piesaukta partija “No sirds Latvijai”, taču vienīgā saistība ar šo partiju Truksnim ir tā, ka šīs partijas deputāts Romāns Mežeckis savulaik bija ievēlēts Jūrmalas domē. Man nav nekādas informācijas, ka šī lieta attiektos uz ZZS. Es esmu ticies ar Truksni, un man radās pārliecība, ka tā ir politiska, nevis krimināla situācija. Starp citu, bijušais KNAB vadītājs Streļčenoks, pametot amatu, ir skaidri pateicis – ir bijuši politiskie pasūtījumi.

 

Un kā Truksnis jums izskaidroja savu nakšņošanu Jūlija Krūmiņa ekskluzīvajos dzīvokļos.

Par to mēs nerunājām. Jautājums – vai likums ir pārkāpts vai nav…

 

Ja jums tas nešķiet nepareizi no ētikas viedokļa, lai tā būtu… Bet bija informācija, ka Truksnis tiks izslēgts no partijas. Vai tas ir noticis?

Man šķiet neētiski jebkuru cilvēku sodīt bez tiesas. Runājot par izslēgšanu – Zaļās partijas valdes vairākuma pozīcija bija tāda, ka Truksnis nevar atkārtoti startēt uz Jūrmalas mēra amatu un, ja tas notiek, viņš tiek izslēgts no partijas. Es pats kategoriski atturējos skatīt šo jautājumu, pirms mēs esam uzklausījuši pašu Truksni un arī LZP Jūrmalas nodaļas viedokli. Bet, tiklīdz tas notiks, lēmums tiks pieņemts un tas būs saistošs. Lēmumu var pārsūdzēt partijas domē.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. nav ko cepties , tavars ir vairāk ka ordinārs pļapa -krēslapirdējs, kas par 17,45 eiro pasūta tamlīdzīgus raksteļus portāleļos..

 2. Visa Latvija ir kļuvusi par draugu, kolēģu un biznesa partneru varas projektu.Un “partijas” par sponsoru velmju izpilditajaam.Iedzivotaji nav prioritate,bet tikai lidzeklis iedzivoties.

 3. Nekādi tiesībsargājošo iestāžu ”atzinumi” nav leģitīmi,pirms par to nav lēmusi tiesa.Tiesvedība iet gadiem,tāpēc noteikti līdz nākamām vēlēšanām sprieduma nebūs.Varbūt prokuratūra izbeigs?Kāds taču ir sankcionējis aizturēšanas un kratīšanas,jautājums -vai tiesnesim ir bijis reāls pamatojums.
  Par Truksni-šobrīd nav svarīgi, vai viņš ir vainīgs vai nav.Runa ir par aizdomām,kas normālā Eiropas valstī rosinātu atkāpšanos līdz pilnīgai skaidrībai.
  Pie mums gan var arī radīt šaubas arī pēc pasūtījuma,kas bieži noved arī pie apsūdzības.Pēc tam iestājās ”vainīguma prezumpcija”,nevis otrādi.
  ī

 4. Par Belēviču jau nu labāk būtu paklusējis. Katram cilvēkam ir tiesības neizpaust informāciju par savu veselību, tajā skaitā veselības ministram. ZZS pienāktos atvainoties par nepamatotiem apmelojumiem rindu apiešanā un dienesta stāvokļa izmantošanā. Neatceros, ka ZZS būtu uzspiedis Vējonim visiem klāstīt detaļas par viņa patieso veselības stāvokli.

 5. Diezgan nožēlojami, ka Latvijā nav zaļās partijas civilizētu valstu izpratnē., bet tikai Lemberga pakalpiņi. Tā vietā, lai pievērstu sabiedrības uzmanību vides aizsardzības problēmām, mūsu t.s. dolārzaļie lobē atkritumu apsaimniekotājus un alus ražotājus (Līdaka un &) . Nupat iedabūja likumā normu, ka iedzīvotājiem būs jāmaksā vairāk par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, jo uz mūsu rēķina būšot jāfinansē zinātniskie pētījumi šajā jomā. Acīmredzot ZZS gaida dāsnus ziedojumus partijai. Kauns!
  Šim Tavaram arī nav nekādas sajēgas par valsts ilgtspējīgu attīstību. Vairāk kā nožēlojami, ja tādi cilvēki valstī nosaka vides politiku.

 6. Edgar, tu izskaties par jaunu lai būtu padomizēts un pataisīts par neglābjamu kangaru. Bet varbūt ka tu esi vecāks nekā izskaties fotogrāfijā …

 7. Lembergs. Tas, kurš bijušais komunists Atbildēt

  Tavarēn, naudiņu no manis par novembri nedabūsi, jo tu ar savām nekompetentajām atbildēm esi diskreditējis partiju…tu atbaidi vēlētājus no manas partijas.

 8. Jaunizeptais politikānis no ekoloģijas un ētikas sajēdz tik, cik vista no astronomijas. Būtu tiešām paklusējis un laikus pagājis malā.Kauns.

  • Es domāju,ka jūs lejot samazgas uz Tavara,tikai vairojat viņa atpazīstamību un intresi par šo cilvēku,bet pats to nemaz neapzināties.

 9. Haha, cik atceros, šis pats Tavars Tviterī pēc Parīzes klimata konferences VARAM klimata direktorei Prūsei ierosināja piešķirt 3-zvaigžņu ordeni. Tad kā, Tavar, ir tās klimata pārmaiņas vai tomēr nē? Vai tomēr reālas sajēgas nav, arī par Trampu?

  • Tavars jums neatbildēs….,bet es jums pateikšu “”briesmīgu””noslēpumu ……-klimata pārmaiņas notiek visu laiku,kopš pastāv planēta Zeme!

 10. ….,ja runā par Trampu,tad visi ir izbrīnīti – ko viņš atļaujās? Izlasiet Trampa interviju žurnālam Play Boy pirms daudziem gadiem-tur ir visa viņa programma un pat paredzējums,ka PSRS sabruks!

 11. Tavars var stāstīt apasaciņas, bet visi redz, ka ZZS iet kopā ar Saskaņu…

 12. Ja jau viņš simpatizē Lembergam, tad jautājumu nav – kārtējais pakalpiņš valsts apzadzējiem! Par kādu valsti tad Lembergs cīnās? Cik zinu, tiesājas par saviem apķīlātajiem miljoniem un tas esot Tavara politiķa ideāls! Tāds tādu atrod!

 13. un man pirmā vietā ir valsts intereses!
  Laikam kāds būs iespļāvis vēlēšanu urnā …

 14. ja tā īsi, tā ir antirevolūcija, kuras laikā pie varas nāca pabiras

 15. Šis politiķis ar prātu diemžēl neizceļas. Kāda jēga viņu intervēt?

 16. Es no Trampa saklausīju, ka viņš kritizēja plānotos klimata pārmaiņu ieviešanas mehānismus, ne pašu problēmu.
  ++++++++++++++++++++++++++
  Tramps pirms vēlēšanām teica, ka klimata pārmaiņu problēmas esot muļķības un to esot izdomājuši ķīnieši. Pat to šis dolārzaļais Tavars nav dzirdējis. Tādi tavari, stāstīdami, ka ir zaļi, muļķo tautu, jo no zaļuma viņiem nav ne smakas, tik vien kā nosaukums. Tavarkundziņš onservatīvs esot? Zaļie visā pasaulē ir kreisi noskaņoti, to ar’šis nejēdz.

 17. Piedodiet, bet Latvijā NAV ZAĻĀS PARTIJAS KĀ TĀDAS, tik vien kā Lemberga pakalpiņi.
  NAV! Vai kāds no jums ir dzirdējis, ka viņi iestātos pret dabas aizsardzības postītājiemun piesārņotājiem? Vai kāds ir dzirdējis, ka viņi būtu pret nelikumīgu būvniecību un dabas piesārņošanu, ko dara lielzemnieki?
  Nevar vadīt pašvaldību cilvēks, par kuru krīt pamatota aizdomu ēna. Šis Tavars ir politiķu t.s. jaunā paaudze, bet nesajēdz, ka Truksnis bija jāpadzen no partijas par to vien, ka pastāv aizdomas par krimināli sodāmu nodarījumu. Acīmredzot Truksnis bija apsolījis kādam piešķirt pašvaldības pasūtījumu vai nelikumīgu būvatļauju un naudu jau saņēmis. Tāpēc bija jānāk atpakaļ un savs melnais darbs jāizdara.

 18. Man vienadi rada,zalais vai zilais,abi labi ,baz tik maisa.

 19. Kur sāls intervijā?

 20. ES un NATO Valsts Latvijas karoga krasas nepiestav pie “zala” cekista zila uzvalcina.Kas attiecas uz vina simpatijam pret Trump,tas ir logiski,jo Trump ir sizofrena kremla cekistu pundura kandidats.Ko “zalie” nezina vai nevelas zinat ir :
  Notiek ASV velesanu rezultatu parbaude Wisconsin´a.Nakosajas dienas velesanu parbaude notiks ari Michgan´a un Pennsylvania -ja.Ta ka pilnigi iespejams,ka kremla cekistu hakeru “darbins” nenesis panakumus.Vieniga problema ir ,ka Pennsylvania ´ja velesanas notika tikai elektroniski,bez papira izdrukam.

 21. Gribule. Apjāju tautu un tiku Eiropas Parlamentā Atbildēt

  Mīļā, skaistā un gudrā latviešu tauta! Izdari pareizo izvēli un balso par ZZS! Bučas Jums no manis.

 22. Glābēji nāk !

Draugiem Facebook Twitter Google+