Trampa runai īpašs krieviskais “tulkojums” 18

Sensacionāls paziņojums, ka Amerikas prezidents atzinis Krimas un Donbasa atdalīšanos no Ukrainas septembra nogalē un oktobra sākumā cirkulēja dažos Krievijas un Ukrainas medijos. Kā pamatojums izmantoti visai īpatnēji traktēti ASV prezidenta Donalda Trampa ANO runas fragmenti.

Reklāma
Reklāma

Izcelsme un izplatība 

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Ziņa parādījās nākamā dienā pēc Donalda Trampa 20. septembrī teiktās runas ANO Ģenerālās asamblejas 72. sesijā. Vispirms to ievietoja portāls “Russkaja vesna” (rusnext.ru), tad naski pārtvēra “Rossijskaja gazeta” un pēc tam jau arī vairāki citi mediji.

Šāda rakstura ziņas Krievijas masu medijos parādās visai regulāri, vienīgi politiķi, kuri it kā atzinuši Krimas pievienošanu Krievijai, ir krietni sīkāka “kalibra” salīdzinājumā ar ASV prezidentu. Tiek ziņots, ka Krimu apmeklējuši dažu valstu parlamentārieši, pašvaldību delegācijas, uzņēmēji, pat karaļnamu pārstāvji, ka bērni no visas pasaules atpūšas “Artekā” un tamlīdzīgi. Katra šāda ziņa tiek uzpūsta līdz milzu nozīmības apmēriem, tā teikt, vēl mazliet, mazliet un Krima tiks atzīta par neatņemamu Krievijas sastāvdaļu. Bet patiesība ir tāda, ka neviena oficiāla Rietumu valdību amatpersona nav viesojusies Krimā, nemaz nerunājot par oficiālu aneksijas atzīšanu. Pussalas okupāciju un aneksiju pagaidām oficiāli atzinušas vien Afganistāna, Bolīvija, Kirgizstāna, Kuba, Nikaragva, Sīrija, Sudāna, Venecuēla, Ziemeļkoreja un Zimbabve. Arī četras valstis, kas nav ANO locekles, – Abhāzija, Kalnu Karabaha, Piedņestra un Ziemeļosetija. Interesanta kompānija, kas runā jau pati par sevi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cik nozīmīga un tālredzīga ir šāda nostāja, liecina Latvijas un pārējo Baltijas valstu gadījums. Konsekventi realizētā Rietumu (vispirms jau ASV un Lielbritānijas) Baltijas valstu aneksijas neatzīšanas politika vainagojās panākumiem pēc 50 gadus ilgas okupācijas, Latvijai, Lietuvai un Igaunijai atgūstot neatkarību.

Atmaskojums 

Krieviem ir trāpīgs teiciens – “gribēt jau nav kaitīgi”. To parasti lieto ironiskā nozīmē, lai raksturotu kādas mazliet dīvainas un nepiepildāmas ilgas. Izskatās, ka šoreiz tā būs atgadījies ar Trampa runas interpretāciju. Viltus ziņu nav grūti atmaskot. Ilustrācijai ielūkosimies vienā no avotiem – “Rossij-skaja gazeta”. Tā atsaucas uz Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova vārdiem, ka “no Trampa runas izriet, ka ASV turpmāk nemēģinās piespiest sekot vienam vai otram ceļam, ka tā cienīs tautu izdarītās izvēles”, tāpat “Tramps esot ļoti spēcīgi formulējis suverenitātes principu starptautiskajās attiecībās”. Citējusi Lavrovu, “Rossijskaja gazeta” secina: “Tas nozīmē, ka Baltais nams atzīst Krimas iedzīvotāju izvēli pievienoties Krievijai un Donbasa lēmumu izveidot Doņeckas un Luhanskas tautas republikas.”

Tramps patiešām runājis par tautu tiesībām, taču Krima šeit ir pievilkta “aiz matiem”. Jābūt ļoti lielai iztēlei, lai šajos vārdos saskatītu Krimas atzīšanu. Tas, ko savā runā esot vēlējies pateikt Tramps, – ASV turpmāk necentīsies mainīt politiskos režīmus tālās pasaules malās. Bet “suverenitātes principa ievērošana starptautiskajās attiecībās”, ko piemin Sergejs Lavrovs, patiesībā nozīmē Krimas aneksijas neatzīšanu!