×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
18. jūnijs, 2017
Drukāt

Trampa klimatiskie triki – pēc manis kaut vai grēku plūdi (6)

Foto - AP/LETAFoto - AP/LETA
Uzziņa

Pasaules valstu nozīmīgākās vienošanās par klimata pārmaiņām
• ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Kioto protokols, lai samazinātu klimatam kaitīgo gāzu izmešus atmosfērā un cīnītos ar globālo sasilšanu. Paredz saistības tikai industriāli attīstītajām valstīm, to ratificēja neliels valstu loks.
• ANO Vispārējās konvencijas par klimata pārmaiņām Parīzes nolīgums.
Apstiprināts ar 195 valstu vienbalsīgu, tai skaitā arī ASV, vienošanos.
Aizstās esošo Kioto protokolu.
Svarīgākais mērķis: pasaules vidējās temperatūras pieaugums jāierobežo zem 1,5 līdz 2 grādu pieauguma robežas, salīdzinot ar pirmsrūpniecības laikmeta vidējo temperatūru.

Varam raudāt, varam smiet, bet Donalds Tramps stūrē ASV kuģi “pa savam”. Vicinot karogu, ka glābj amerikāņus no bezdarba un netaisnības,  viņš paziņojis, ka izstājas no gandrīz 200 pasaules valstu vienošanās par pozitīvām klimata pārmaiņām. Slikti. Taču vienlaikus šādi izgājieni liek padomāt – vai katrs no mums ir ticis galā ar savu pavisam ne zaļo trampeli?

Tramps uzmet un melo

Neba nu pirmo reizi ASV uzmet kolēģus klimata lietās. Pirms 20 gadiem Džordžs Bušs jaunākais nosvītroja Bila Klintona administrācijas laikā atbalstīto Kioto protokolu, tagad Tramps min to pašu taciņu ar Parīzes klimata nolīgumu. Zīmīgi, ka pirms gada 175 valstis šo dokumentu parakstīja ANO galvenajā mītnē Ņujorkā tieši Pasaules Zemes dienā un ASV valsts sekretārs Džons Kerijs to darīja, turot klēpī savu divus gadus veco mazmeitu Izabellu. Savukārt Donalda Trampa paziņojums nāca 1. jūnijā, kas kalendārā atzīmēta kā Starptautiskā bērnu aizsardzības diena.

Politologs Ivars Ījabs par Amerikas prezidenta rīcību nebrīnās: “Tas nav noslēpums, ka ASV ekoloģija nekad nav bijusi nekāda lielā prioritāte, vismaz līdz Baraka Obamas nākšanai pie varas 2008. gadā. Galvenā čempione ekoloģiskajās lietās ir Eiropa.”

Sasolījis vēlēšanu kampaņā, ka “Amerika vispirms” un “uz priekšu industrializācija”, Tramps seko saviem saukļiem, neko daudz nelauzot galvu par sekām, sak, pēc manis kaut vai pasaules plūdi. Un arī melo, apgalvojot, ka Parīzes klimata līgums amerikāņiem ir neizdevīgs, diskriminējošs un tādā garā.

“Liela daļa argumentu nav gluži objektīvi,” diplomātiski ASV prezidenta argumentus vērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Klimata pārmaiņu direktore Ilze Prūse un turpina, “teiktais par nacionālās suverenitātes apdraudējumu nav patiesība, jo Parīzes nolīgums paredz katrai valstij pašai iespēju noteikt, ko tā dara, un to arī darīt. Trampam drīzāk ir bažas, ka valsts nespēs paveikt pirms gada solīto, jo ASV vēlas vairāk attīstīt ogļu ieguvi un izmantošanu. Tāpat līgums neparedz, cik, kurš un kam maksās, jo šādu lēmumu nav iespējams pieņemt – līdz šim finansējuma jautājums ir bijis kā džentlmeņu vienošanās starp valstīm, kas to sniedz.”

Tā saucamajā zaļā klimata fondā amerikāņi ir vieni no lielākajiem finansētājiem, taču tas ir tikai taisnīgi, jo ASV rada turpat piektdaļu no globālajām emisijām un pēc Ķīnas ieņem otro vietu pasaules klimata sildītāju sarakstā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tramps ir malacis ,kāpēc gan Amerikai būtu jāmaksā milzīgas summas ,tai pašā laikā Kīnai un Indijai nākošos 30 gaqdus ir atļauts darīt visu kas ienāk prātā un nekas nav jāmaksā.Kā dzīvnieku fermā(Orvela romāns)visas valstes ir vienādas bet dažas ir vienādākās par citām.Starp citu šodien 24 jūnijs ārā temperatūra +14,pa nakti bija pat +12 un Jūs to saucat par sasilšanu,absurdcs.

 2. pret savtīgumu, tuvredzību un alkatību Atbildēt

  Klimata pārmaiņas iet pāri valstu robežām – ASV un Krievijas valdošo politiķu tuvredzība ietekmē gan savas valsts, gan pasaules klimatu. Tiem, kas šaubās par cilvēka ietekmi uz klimatu tik daži fakti:
  1. CO2 koncentrācija atmosfērā palielinājusies no 290 līdz 400 iedaļām un globālā vidējā temperatūra no 13,7 grādiem uz 14,8 grādiem laika periodā no 1830-tiem gadiem līdz 2015.gadam.
  2. ASV meža ugunsgrēkos cietusī platība palielinājusies divas reizes no 1985 -2015.gadam. Un tas par spīti arvien jaunākām tehnoloģijām ugunsdzēšanā. (meža ugunsgrēku izplatību palielina ilgstošs sausums un karstums).

 3. Kā zeme nes visu labiņo un pūkaino vislielāko
  ienaidnieku – Trampu ???!!! ???

 4. Žonglēšana ar puspatiesībām !
  Viens vulkāna izvirdums “piesārņo” vairāk, kā puse zemes ražošana gada laikā.
  Cik atceros no ķīmijas stundām – ogļskābā gāze ir smagāka par gaisu, tātad nosēžas uz zemes, nevis paliek atmosfērā.
  Latvijai, kuras ražošana ir nulle, uzliktās “kvotas” ir ar nolūku, lai neattīsta ražošanu, nevis “klimata aizsardzība”.
  Kā pavēlēsiet saprast tūkstošiem kvadrātkilometru(!) ugunsgrēku efektus Krievijas taigā, Austrālijā, Okeānijā, Dienvidamerikā ? Amazones mūžamežu izciršanu ?
  Ja klimats paliek siltāks, tad pastiprināti aug augi, kas ekranē Zemi no Saules radiācijas un atkal klimats paliek aukstāks…
  Drīzāk jāapkaro dabas piesārņošana ar plastmasas iesaiņojamajiem izstrādājumiem, nevis jāmurgo par sasilšanu !

 5. Par dabu piedomāju,kur var,lietoju maz vai nemaz ķīmiju,atkritumus šķirojam.ar lielāko prieku dzīvotu vēl zaļāk,bet…viss,kas saistās ar zaļu dzīvošanu ir dārgi un dārgāk- produkti,kokmateriāli,ergo mājas vai vismaz dabai draudzīīgāki varianti,vēja un saules enerģija,auto.būt zaļi var atļauties bagātie,bet tampiņi vnk negrib.nu tā arī aši riposim uz elli,nu tur,kur karstāks.jo runas par dabas saudzēšanu ir runas vien,kamēr nauda būs pirmajā vietā.

Draugiem Facebook Twitter Google+