Pasaulē

Tramps apsveicis Merkeli ar uzvaru vēlēšanās 16

Foto Reuters/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps ceturtdien apsveicis Vācijas kancleri Angelu Merkeli ar uzvaru Bundestāga vēlēšanās, paziņojis Baltais nams.

Tramps telefonsarunā “uzsvēris mūsu valstu dziļās saites, mūsu kopīgos centienus veicināt mieru un labklājību un Savienoto Valstu saistības pret mūsu ilgo, spēcīgo aliansi ar Vācijas valdību un Vācijas tautu”, pavēstīja Baltais nams.

Tramps un Merkele arī pārrunāja arī kodolvienošanos ar Irānu un “pretošanos Irānas postošajām aktivitātēm Tuvajos Austrumos”, kā arī “kodolieroču likvidēšanas nozīmīgumu Korejas pussalā”, norādīts Baltā nama paziņojumā.

Baltais nams Merkeli uzreiz nebija apsveicis, tādā veidā laužot diplomātisko tradīciju, kas raisīja jautājumus par abu līderu telefonsarunas kavēšanos.

Baltā nama preses sekretāre Sāra Hakabija Sandersa šonedēļ bija paziņojusi, ka Tramps un Merkele plāno telefonsarunu, un abi līderi ir runājuši pagājušajā nedēļā vēl pirms vēlēšanām Vācijā.

Trampa attiecības ar Merkeli ir bijušas saspīlētas, un ASV prezidents ir kritizējis Vācijas valdības vadītāju par migrācijas krīzes risinājumiem, tirdzniecības un citiem jautājumiem, kamēr kanclere ir paudusi vieglu kritiku pret Trampa politiku “Amerika pirmajā vietā”.

Trampa retorika par “Ameriku pirmajā vietā” un atteikšanās no Parīzes klimata vienošanās ir sakaitinājusi Vācijas politisko istablišmentu. Tramps arī norādījis, ka ASV ar Vāciju ir liels tirdzniecības deficīts, bet Merkeles liberālo imigrācijas politiku nosaucis par “katastrofālu kļūdu”.

Tomēr jūlijā viņš slavēja Merkeli par veiksmīgi sarīkotu G20 samitu Hamburgā.

LA.lv