Latvijā
Politika

Tramps: Jums ir stabila valdība un brīnišķīgi cilvēki7

Latvijas valsts prezidenta kancelejas foto

“Patiešām nozīmīgi, 100 gadi. Mēs esam šeit, lai atzīmētu šo vēsturisko notikumu, laipni sagaidot jūs mūsu valstī. Tas ir kas īpašs, un mēs tiešām priecājamies jūs uzņemt,” teica ASV prezidents Donalds Tramps, otrdien uzņemot trīs Baltijas valstu prezidentus pusdienās Baltā nama Kabineta zālē. Pie pusdienu galda sēdās arī valsts sekretāra vietnieks Džons Salivans, komercdepartamenta sekretārs Vilburs Ross, aizsardzības sekretārs Džims Matiss, enerģētikas sekretārs Riks Perijs, kā arī citi augsta līmeņa ASV administrācijas pārstāvji.

Žurnālistiem bija iespēja vērot pusdienu sākumu, kura laikā D. Tramps piedāvāja apspriest vairākas tēmas – apsveica Baltijas valstis ar NATO saistību pildīšanu, apliecināja turpmāku ASV atbalstu Baltijas valstīm, uzsvēra, cik svarīgi veidot attiecības ar tādām valstīm kā Krievija un Ķīna, neskatoties uz izaicinājumiem, ko tas rada. Jo, Trampa vārdiem, “ar Krieviju vēlas nesatikt tikai muļķi”, bet tajā pašā laikā “neviens nav bijis stingrāks pret Krieviju kā es”. ASV prezidents runāja arī par vairākām ar Baltijas valstīm tieši nesaistītām tēmām, piemēram, brīvās tirdzniecības līgumu ar Meksiku, imigrācijas problēmām un citām ar ASV iekšpolitiku un robežkontroli saistītām tēmām.

“Uzskatu, ka labākie sabiedrotie NATO jums Eiropā ir Baltijas valstis,” tā pusdienu laikā izteicās Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Pēc pusdienām prezidenti devās uz Baltā nama vidusdaļu, kur Austrumu zālē notika preses konference. Tur Baltijas valstu žurnālistiem bija atvēlētas vietas vistuvāk prezidentiem, uzreiz aiz oficiālajām delegācijām. Prezidenti vēlreiz apliecināja nepieciešamību turpināt ciešu sadarbību aizsardzībā, ņemot vērā draudus, kas nāk no Krievijas, kā arī veidot ciešāku sadarbību uzņēmējdarbībā. Latvijas prezidents Raimonds Vējonis sevišķi uzsvēra, ka investīcijām nepieciešams nākt gan no ASV, gan Latvijas.

Tā kā Baltā nama noteikumi prasa stingru to izpildi un turēšanos pie protokola, jau iepriekš bija norunāts, ka no katras Baltijas valsts jautājumu uzdos tikai viens žurnālists. Kad preses konference tuvojās beigām, D. Tramps aicināja prezidentu R. Vējoni “izsaukt vēl kādu baltiešu žurnālistu”. Pēc amerikāņu žurnālistu izsaucieniem, ka nepieciešams dot vārdu arī vietējiem žurnālistiem, ASV prezidents piemetināja “īstas ziņas, nevis viltus ziņas”, tādējādi dodot mājienu, ka jautājumi no ASV preses netiek gaidīti. Preses konferences beigās ASV prezidents apliecināja, ka Baltijas valstis ir laba vieta investīcijām, jo ”jums ir stabila valdība un brīnišķīgi cilvēki”.

Arī biznesa samitā, kas sekoja pēc tikšanās Baltajā namā, ASV oficiālie pārstāvji norādīja, ka “Baltijas valstis ir laba vieta investīcijām”. Bet Baltijas valstu vadītāji centās reklamēt savas valstis kā iespēju zemes. Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida uzsvēra Igaunijas sasniegumus tehnoloģijās: “Jau vesela paaudze ir uzaugusi digitālajā Igaunijā.” Latvijas prezidents R. Vējonis pieminēja, ka pagājušajā gadā “Microsoft” atvēra lielāko reģionālo biroju tieši Latvijā, “par ko esam ļoti lepni”. Prezidents arī norādīja, ka arvien vairāk latviešu kompāniju investē un sāk uzņēmējdarbību ASV. “Latvijas kompānijas nodrošinājušas vairāk nekā 2000 darba vietu ASV (..) Esam ļoti efektīvi investīciju ziņā,” sacīja R. Vējonis. Lietuvas prezidente D. Grībauskaite savā runā minēja, ka ASV investoru pieredze Lietuvā ir bijusi ļoti pozitīva un ka Lietuvas ekonomika ir viena no straujāk augošajām Eiropā. “Mums ir viss nepieciešamais, vide, kurā attīstīt biznesu un investēt,” teica D. Grībauskaite. “Mēs jums varam piedāvāt savu draudzību, politisko stabilitāti un drošību,” apgalvoja Lietuvas prezidente, īpaši atzīmējot: “Baltijas valstīs esam piemērs, ka varam diversificēt enerģijas avotus un kļūt neatkarīgāki.”

Lietuvas prezidentei piekrita komercdepartamenta sekretārs V. Ross, apliecinot, ka sašķidrinātā gāze ir īpaši svarīga ASV un Baltijas valstu sadarbībā.

Dienas noslēgumā prezidenti apmeklēja domnīcas “Atlantic Council” rīkotās vakariņas, kur piedalījās augsta līmeņa dažādu nozaru pārstāvji. “Baltijas valstis ir izcietušas Otrā pasaules kara briesmas, desmitiem gadu zem padomju okupācijas, bet šodien tās ir kļuvušas lepnas, stipras, suverēnas, brīvas, pārtikušas. Tās ir trīs radošākās un inovatīvākās nācijas uz zemes,” vakariņu laikā uzsvēra bijušais Nacionālās aizsardzības padomnieks Herberts Makmāsters, kam šī bija pēdējā publiskā runa šajā amatā.

Latvijas prezidents vairākkārt izteica bažas par Krievijas agresiju reģionā, kā piemēru minot “Zapad” militārās mācības. “ASV militārā klātesamība reģionā ir ļoti svarīga,” vēlreiz uzsvēra R. Vējonis. Viņam piekrita arī Igaunijas prezidente, pieminot, ka, “lai arī Krievija nav ekonomiski spēcīga valsts, tā cīnās citos līmeņos”. Pēc viņas teiktā, Baltijas valstu drošība “ir problēma, kas naktīs neliek miera”.

LA.lv