×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. maijs, 2016
Drukāt

Tramps nokautē Krusu

Foto - Reuters/Scanpix/LETAFoto - Reuters/Scanpix/LETA

Sieva Heidija mierina republikāņu kandidātu Tedu Krusu pēc zaudējuma priekšvēlēšanās Indiānā un izstāšanās no sacensības.

Pēc uzvaras priekšvēlēšanās Indiānas pavalstī Ņujorkas miljardieris Donalds Tramps kļuvis nesasniedzams pārējiem Republikāņu partijas pretendentiem uz prezidenta amatu, piespiežot savu nopietnāko sāncensi, Teksasas senatoru Tedu Krusu izstāties no cīņas. Tramps jau gandrīz ieguvis pietiekamu skaitu partijas konferences delegātu atbalstu, lai tiktu izraudzīts par republikāņu oficiālo kandidātu prezidenta vēlēšanās novembrī, atzīmē izdevums “Politico”, piebilstot, ka skaidrība būs pēc 7. jūnija, kad notiks pēdējā priekšvēlēšanu kārta, tostarp apdzīvotākajā ASV pavalstī Kalifornijā. Republikāņu partijas Nacionālās komitejas priekšsēdis Rens Prībuss jau aicinājis partijas biedrus vienoties par Trampa kandidatūras atbalstīšanu konferencē jūlijā, taču analītiķi atzīmē, ka Trampa kandidatūra sašķeltu ASV sabiedrību.

Kruss bija izteicies, ka esot apņēmības pilns cīnīties par savas kandidatūras izvirzīšanu līdz pat partijas konferencei jūlijā, cerot uz delegātu šķelšanos. Zaudējumu virkne ziemeļaustrumu štatos un īpaši sakāve Indiānā, Vidējo Rietumu pavalstī, kur viņš bija cerējis uz konservatīvi noskaņoto iedzīvotāju vairākuma atbalstu, lika Krusam paziņot par izstāšanos no cīņas. “Jau no sākuma esmu teicis, ka turpināšu cīņu tik ilgi, kamēr vien būs ticams ceļš uz uzvaru. Šovakar man ar nožēlu jāatzīst, ka, šķiet, šis ceļš ir slēgts,” pēc zaudējuma uzrunājot savus atbalstītājus Indianapolisā, atzina Kruss, piebilstot, ka pārtrauc savu kampaņu “ar smagu sirdi, bet ar bezgalīgu optimismu par mūsu valsts ilgtermiņa nākotni”. Sākotnēji Kruss bija paredzējis veidot savu kampaņu, izmantojot amerikāņu neapmierinātību ar Republikāņu partijas vadības izvirzītajiem priekšvēlēšanu noteikumiem. Pirmajās priekšvēlēšanu kārtās viņam tas izdevās, taču Kruss nebija rēķinājies, ka Tramps daudz prasmīgāk spēs izmantot savā labā ierindas amerikāņu neapmierinātību un vilšanos par Amerikas politisko kursu.

Krusam pēdējās 48 stundas pirms priekšvēlēšanām Indiānā bija nožēlojamas, secina “Politico”. Karlija Fiorina, kuru viņš tikko bija izziņojis kā viceprezidenta kandidāti savā kampaņā, nejauši pakrita un noslīdēja no skatuves, šai kļūmei kļūstot par uzjautrināšanās tēmu tīmeklī. Kruss TV tiešraidē iesaistījās vārdu apmaiņā ar kādu Trampa atbalstītāju un paziņoja, ka Tramps “izmanto viņu (atbalstītāju) kā stulbeni”. Un vēl Kruss paguva bargi sabārt kādu jaunekli, kas skaļi centās viņu pārtraukt: “Manā ģimenē, ja bērns šādi uzvedas, viņš dabū pļauku.” Krusa kampaņas bijušais sabiedrisko attiecību vadītājs Riks Tailers uzskata, ka pēc šo triju videoierakstu noskatīšanās Krusa atbalstītāji varēja tikt “psiholoģiski demoralizēti”. Otrdien, kad balsošana jau bija sākusies, Kruss iznīcinoši uzbruka Trampam, nodēvējot viņu par “seriālu laulības pārkāpēju”, “patoloģisku meli” un “narcisistu”, taču tas nevairoja Krusa atbalstītāju skaitu. Līdz ar Krusa izstāšanos no priekšvēlēšanu cīņas par vienīgo Trampa konkurentu uz republikāņu nomināciju palicis Ohaio gubernators Džons Kesičs, kuram atbalsts sabiedriskās domas aptaujās ir visai zems. Tramps priekšvēlēšanās Indiānā ieguva 53% balsu, Kruss – 37%, bet Kesičs tikai 8% balsu.

Demokrātu partijas kandidātu duelī priekšvēlēšanās Indiānā gandarījuma uzvaru guva Vermontas senators Bērnijs Senderss, par pāris popularitātes punktiem apsteidzot bijušo valsts sekretāri Hilariju Klintoni, kura jau praktiski nodrošinājusi savas kandidatūras oficiālu apstiprināšanu partijas nacionālajā konferencē jūlijā. Analītiķi uzskata, ka “demokrātiskā sociālista” Sendersa kampaņas saukļi par lielāku sociālo taisnīgumu un ienākumu nevienlīdzības mazināšanu ir ietekmējuši arī Klintones kampaņas retoriku, kas varētu viņai palīdzēt cīņā ar Trampu novembra vēlēšanās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+