×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
26. decembris, 2016
Drukāt

Tramps par vēstnieku Izraēlā izvēlējies Palestīnas valstiskuma pretinieku (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Jaunievēlētais ASV prezidents Donalds Tramps par vēstnieku Izraēlā izraudzījies Deividu Frīdmenu, kurš atbalsta Izraēlas apmetnes Palestīnā un iebilst pret Palestīnas neatkarības centieniem.

Tādējādi Tramps apliecina, ka īstenos citādāku politiku Izraēlas jautājumā nekā pēdējos astoņos gados virzīja Baraks Obama.

Trampa bankrotu procesu advokāts un ortodoksāla rabīna dēls Frīdmens dedzīgi atbalsta Izraēlas apmetnes palestīniešu teritorijās, iebilst pret Palestīnas valstiskumu un aizstāv Izraēlas valdības politiku. Frīdmena uzskati satrauc pat Izraēlas atbalstītājus, kas bažījas, ka viņa ietekmē Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu varētu izvēlēties radikālāku politiku, vēl vairāk samazinot miera procesa iespējamu virzību.

Piektdien Obamas administrācija saasināja attiecības ar Izraēlu, Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomē atturoties balsojumā par Izraēlas apmetņu kā nelikumīgas rīcības nosodījumu. Izraēla bija gaidījusi ASV veto, ievērojot iepriekšējo gadu ASV politiku, pasargāt Izraēlu no tādām rezolūcijām.

“Pēc 20.janvāra viss būs citādāk,” Tramps solīja mainīt politiku pēc savas inaugurācijas ASV prezidenta amatā.

ASV prezidenti – gan republikāņi, gan demokrāti – ilgstoši ir aicinājuši Izraēlu un Palestīnu rast divpusēju vienošanos, kā rezultātā beigu beigās Palestīna iegūtu valsts statusu. Tam ir piekritis arī Netanjahu, tomēr Frīdmens to neatbalsta.

Lai gan Obamas prezidentūras laikā ASV ir sadarbojusies ar Izraēlas grupu “J Street”, kas asu kritizē Netanjahu politiku, Frīdmens Obamu apsūdz par “klaju antisemītismu”. ASV gadu desmitiem ir iebildušas pret apmetņu celtniecību, bet Frīdmens vada bezpeļņas organizāciju, kas ir savākusi miljonos eiro mērāmas summas reliģisko nacionālistu apmetnei pie Rāmallas.

Gan Frīdmens, gan Tramps ir pauduši apņēmību ASV vēstniecību pārcelt no Telavivas uz Jeruzalemi, tādējādi izbeidzot gadu desmitiem ilgo ASV politiku, izvairīties atzīt Jeruzalemi kā Izraēlas galvaspilsētu.

Netanjahu publiski nav komentējis Trampa izvēlēto vēstnieku. Izraēlas premjeram pietuvinātas personas atklājušas, ka viņš ir apmierināts ar Trampa izvēli, jo zina, ka Frīdmenam ir tieši sakari ar Trampu.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Interesanti, ka Ukraīna arī nobalsojusi pret apmetnēm un, respektīvi, par palestīnas valsts atzīšanu. Cik sarežģīti var būt tādi jautājumi, proti, simtiem gadu nevar rast risinājumu. Divi prezidenti – diagonāli pretējās pozicijās. Es personīgi domāju ka pareizs risinājums ir Obamam. Jā izraelei trūkst zemes – to jāmēģina nopirkt.

Draugiem Facebook Twitter Google+