×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
24. augusts, 2015
Drukāt

ASV prezidenta kandidāts Tramps rullē tālāk. Vērtīgākais trumpis — trešā sieva (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Nekustamo īpašumu magnāts Donalds Tramps pēdējās nedēļās atrāvies no 16 konkurentiem, kas pretendē uz ASV prezidenta amatu no Republikāņu partijas, asi kritizējot pašreizējā prezidenta imigrācijas politiku un neskopojoties ar apvainojumiem sāncenšiem.

 

Nepaliek atbildi parādā

Aptaujas liecina, ka gandrīz trešdaļa republikāņu atbalsta Trampu, atzīmē aģentūra “Reuters”. Par viņa tuvāko sāncensi bijušo Floridas gubernatoru Džebu Bušu izteikušies 16% aptaujāto, bet pensionēto neiroķirurgu Benu Kārsonu atbalsta astoņi procenti republikāņu. Aptaujās Trampam izdevies apsteigt Teksasas senatoru Tomu Krūzu, kurš tiek slavēts republikāņu konservatīvajā spārnā. Trīs reizes precējies Tramps ir pārliecinoši izpunktējis Arkanzasas eksgubernatoru Maiku Hakabiju, bijušo evaņģēlistu mācītāju pat baznīcēnu aprindās. “Viņš nesamierinās ar nievām, lai kurš tās būtu izteicis,” jautāts, kāpēc viņš atbalsta Trampu, intervijā “Reuters” izteicies kāds Vašingtonas iedzīvotājs. Viņš atzīst, ka miljardieris Tramps alkst popularitātes un grib būt uzmanības centrā, un piebilst: “Ja jums nav kaut cik smadzeņu, jūs netiksiet pie miljardiem dolāru.” Vēlēšanu kampaņas debatēs Tramps nācis klajā ar imigrācijas ierobežošanas plānu, aicinot izraidīt no valsts imigrantus bez dokumentiem, pieņemt Konstitūcijas labojumu par pilsonības automātisku piešķiršanu visiem ASV dzimušajiem bērniem un žoga celšanu uz robežas ar Meksiku. Trampa skaļie paziņojumi ir pamudinājuši vairāk amerikāņu apmeklēt viņa kampaņas saietus. Nedēļas nogalē plānotā tikšanās ar vēlētājiem Mobailas pilsētā Alabamas štatā no nelielas zāles tika pārcelta uz futbola stadionu ar 40 000 vietām.

Daļa analītiķu uzskata, ka Tramps izrāvies vadībā sabiedriskās domas aptaujās, pateicoties agrāk iegūtajai, nereti skandalozajai publicitātei plašsaziņas līdzekļos, kas, visticamāk, noplaks vēl pirms republikāņu oficiālā kandidāta izraudzīšanas partijas konferencē nākamā gada augustā, raksta avīze “The New York Times”. Taču eksperti atzīst, ka Trampam izdevies izveidot pietiekami plašu, demogrāfiski un ideoloģiski raibu koalīciju, kas būvēta ap viņa personību, apvienojot amerikāņus ar dažādu politisku nostāju. Virknē aptauju Tramps joprojām ir vadībā sieviešu auditorijā, lai gan pazemojis dažas no viņām, lietojot apzīmējumus “resnās cūkas” un “pretīgie dzīvnieki”. Viņš ir vadošais republikāņu kandidāts starp evaņģēliskajiem kristiešiem, lai gan atzinis, ka viņam nekad neesot bijis iemesls lūgt Dievam piedošanu. Viņš ir favorīts mēreno un koledžu beigušo amerikāņu vidū, lai gan viņa populistiskā un pret imigrantiem vērstā retorika drīzāk varētu piesaistīt konservatīvos un mazāk turīgos vēlētājus.

 

Cilvēks, kas panāk rezultātu

Sociologi atzīmē, ka Trampa dīvainā koalīcija nebūt negarantē viņa panākumus priekšvēlēšanu sērijā, kas sāksies nākamā gada janvārī, nemaz nerunājot par tālāko kampaņu. Analītiķi brīdina, ka viņa agrākais atbalsts liberālajai politikai un ziedojumi Demokrātu partijai var iedragāt viņa atbalstu konservatīvo spārnā. Vēlētāju atbalsts Trampam nav saistīts tikai ar vienu tēmu: imigrāciju, bažām par ekonomikas stāvokli vai noskaņojumu pret pie varas esošo ierēdniecību. Šie faktori var būt veicinājuši atbalstu viņa kandidatūrai, ko palīdzējis uzspodrināt viņa kā miljardiera un veiksmīga uzņēmēja tēls. Lūgti atbildēt, kāpēc viņi atbalsta Trampu, dažādas izcelsmes vēlētāji atbildēja līdzīgi, atzīmējot, ka viņš sauc lietas īstajos vārdos un necenšas būt politkorekts, raksta avīze “The New York Times”, Trampa nostājas raksturošanai lietojot apzīmējumu “trampisms”. Trampa raksturotāju kopīgais secinājums: “Viņš ir cilvēks, kas spēj panākt rezultātu, turklāt viņam nav vajadzīga citu nauda.”

Trampa pieredzes trūkumu valdības darbā daudzi viņa atbalstītāji neuzskata par trūkumu, bet drīzāk kā vienu no galvenajiem iemesliem, kāpēc viņi grib redzēt Trampu Vašingtonā. “Mums nevajag politiķi prezidenta amatā, bet gan uzņēmēju, kas izvilktu mūs no ķezas, kurā esam iekļuvuši,” intervijā “NYT” izteicies 66 gadus vecais frizieris Toms Kržiminskis no Beisitijas Mičiganā.

 

Trampa trumpis – sieva Melānija

Donalds Tramps karjeru veidojis nekustamo īpašumu jomā, taču pazīstams arī kā televīzijas šovu zvaigzne, vairāku grāmatu autors un politiķis. Viņa biznesa darījumi, raibā personiskā dzīve un skandalozie izteikumi par dažādām tēmām nemitīgi piesaistījuši sabiedrības uzmanību.

Vēl studenta gados darbu sācis tēva nekustamo īpašumu uzņēmumā, 1971. gadā viņš pārņēma kontroli pār ģimenes firmu un nosauca to “The Trump Organization”, ar laiku kļūstot par vienu no ietekmīgākajiem darboņiem ASV nekustamā īpašuma jomā, kā arī neiztrūkstošu personāžu plašsaziņas līdzekļu skandālu hronikās gan saistībā ar profesionālo karjeru, gan personisko dzīvi. 1973. gadā Tieslietu ministrija apsūdzēja Trampa firmu likuma pārkāpumos par dzīvokļu piešķiršanu mazturīgajiem. 1975. gadā Tramps panāca izlīgumu ar varas iestādēm šajā lietā.

Deviņdesmito gadu sākumā bijis iesaistīts vairākos nepārdomātos biznesa darījumos, kas gandrīz noveda viņu līdz personiskam bankrotam, taču Tramps prata izkļūt no finanšu ķezas, pēc mantojuma saņemšanas uzceļot Ņujorkā 72 stāvu dzīvokļu kompleksu “Trump World Tower”. Viņš īstenojis būvprojektus Honolulu, Čikāgā, Toronto, Floridā, Atlantā. Apstrīdot žurnāla “Forbes” minēto sava īpašuma novērtējumu par četriem miljardiem dolāru, Tramps paziņojis, ka esot 8,7 miljardus dolāru vērts.

 

Uzziņa

Donalds Tramps dzimis Ņujorkā 1946. gadā

Studējis Fordhemas universitātē un Pensilvānijas universitātē

Valdes priekšsēdētājs vairākās nekustamā īpašuma firmās

Īpašumu vērtība – 4 miljardi dolāru

Republikāņu partija (pirms 1999. gada; no 2009. līdz 2011. g.); no 2012. gada līdz šodienai

Reliģija – presbiteriānis

Sieva Ivana Zelničkova (1977 – 1992); Marla Meipla (1993 – 1999); Melanija Knausa (no 2005. gada līdz šodienai)

Bērni – Donalds jaunākais, Ivanka, Ēriks, Tiffanija, Berons.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Mission Impossible Atbildēt

  Cienījamā LA, Kalifornijai varbūt bija gubernators Arnolds Švarcenegers, bet Teksasai tomēr ir TEDS Krūzs. Lai gan Tomijam un Tedijam abiem nav pilni simts.

 2. Valsts ko radīja imigranti, tagad cīnīsies pret imigrantiem… apšaubāma platforma

  Trampam nav izredžu, bet nu cerams, ka republikāņi izvirzīs Trumpu un pēc tam sēdēs pie ratiem nākamos 10 gados

 3. Ko tad Tramps rullē ? Savu sievu?

 4. Trumpis ir trumpis, kauč letiņu to saukā par “tramp”. Nekāds klaidonis, bet biljonārs.
  Droši vien nopirks to prezidenturu, aizsūtīs bimBamu uz Šitonēziju un uz kādu brīdi
  apklusinās Amerikas šitleristus (sHITLERistas). (= Crooks, creeps, criminals, cowards and communists.)

  MAKE AMERICA STRONG AGAIN. Padumija jau vēstures mēslainē, Maskavas upe deg un Krivulijā
  drīz nobankrotēs ar visu djadju VOVU. Kas trumpā? Ercens voi piķis. Kreicers voi Kāravs. Vau=vau!

Draugiem Facebook Twitter Google+