Pasaulē
Citur

Tramps satrauc pasauli0

Foto – AFP/LETA

ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērešs paudis “lielu satraukumu” par ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu izstāties no Irānas kodolvienošanās un atjaunot sankcijas pret Teherānu. Francija, Vācija un Britānija paudušas nožēlu par Trampa lēmumu. Francijas prezidents Emanuels Makrons pavēstījis, ka Rietumu sabiedrotie “strādās kolektīvi pie jauna plašāka Irānas līguma”. Pēc ASV lēmuma izstāties no Irānas kodollīguma un atjaunot sankcijas pret Teherānu Eiropas valstu amatpersonas darīs visu iespējamo, lai aizsargātu Irānā darbojošos eiropiešu uzņēmumu intereses, paziņojis Francijas prezidenta pārstāvis.

 

Irāna paredz palikt kodollīgumā

Gutērešs raksturoja 2015. gadā panākto Irānas kodolvienošanos kā “lielu sasniegumu kodolieroču neizplatīšanas un diplomātijas jomā, jo, pateicoties tam, sekmēts reģionālais un starptautiskais miers un stabilitāte”. “Bažas raisošie jautājumi par vienošanos ir jārisina šīs vienošanās mehānismu ietvaros, bet jautājumi, kas ar to tieši nav saistīti, ir jārisina, neietekmējot vienošanās un tās sasniegumu saglabāšanu,” skaidroja ANO ģenerālsekretārs. Viņš aicināja JCPOA (Kopējā visaptverošā rīcības plāna) dalībvalstis, kuru skaitā līdz ar ASV ir Britānija, Francija, Vācija, Krievija un Ķīna, pilnā mērā ievērot to saistības. Eiropas Savienība ir “apņēmības pilna saglabāt” Irānas kodolvienošanos, neraugoties uz ASV lēmumu no tā izstāties, otrdien paziņojusi ES augstā ārlietu pārstāve Federika Mogerīni.

Irānas prezidents Hasans Ruhani Trampa lēmumu izstāties no kodollīguma nodēvēja par “psiholoģisku karadarbību” pret Irānu un pavēstīja, ka, neskatoties uz ASV izstāšanos, Irāna paliks kodollīgumā ar pasaules lielvarām. Viņš norādīja, ka vēlētos apspriest Trampa lēmumu ar citām līgumu slēgušajām valstīm. Irāna varētu atsākt urāna rūpniecisko bagātināšanu bez ierobežojumiem, atbildot uz ASV prezidenta Donalda Trampa lēmumu par ASV izstāšanos no Irānas kodollīguma, paziņoja Irānas prezidents Hasans Ruhani. “Mēs nogaidīsim vairākas nedēļas pirms šī lēmuma īstenošanas un apspriedīsimies ar citiem šīs kodolvienošanās locekļiem,” teica Irānas prezidents. Līgumu bez ASV un Irānas parakstījušas arī Krievija, Ķīna, Vācija, Britānija un Francija, kuras apliecinājušas, ka vēlas līgumu saglabāt. Irāna izstāsies no kodolvienošanās ar pasaules lielvarām, ja līgumu parakstījušo valstu pārstāvji nesniegs nopietnas garantijas, ka tirdzniecības sakari turpināsies arī pēc ASV izstāšanās no vienošanās, paziņojis Irānas augstākais reliģiskais līderis ajatolla Ali Hameneji.

 

ASV vēstnieks brīdina Vācijas uzņēmējus

Vācijas uzņēmumiem vajadzētu nekavējoties izbeigt savu darbību Irānā pēc ASV prezidenta Donalda Trampa lēmuma par ASV izstāšanos no Irānas kodollīguma, paziņojis ASV vēstnieks Vācijā Ričards Grenels. “ASV sankcijas tiks vērstas pret svarīgām Irānas ekonomikas nozarēm. Tāpēc Vācijas firmām, kas veic uzņēmējdarbību Irānā, vajadzētu nekavējoties izbeigt operācijas [šajā valstī],” tvītoja jaunieceltais vēstnieks. 51 gadu vecais bijušais politiskais konsultants Grenels, kurš stingri atbalsta Trampu, stājās vēstnieka amatā Berlīnē dažas stundas pirms Trampa paziņojuma par ASV izstāšanos no Irānas kodollīguma. Pirms stāšanās vēstnieka amatā Grenels bija izteicies, ka Vācijai “būtu vajadzējis pievienoties” ASV, Francijas un Britānijas gaisa triecieniem, kas aprīlī tika vērsti pret Sīrijas režīma spēkiem saistībā ar ķīmisko ieroču lietošanu. Analītiķi atzīmē, ka ASV vēstnieka publiskās pamācības sabiedrotajiem nav diplomātijas paraugstunda, lai gan Grenelam ir ievērojama diplomātiskā darba pieredze, jo viņš bijis komunikāciju direktors pie četriem ASV vēstniekiem ANO. Pēc Vācijas Finanšu ministrijas datiem, Vācija ir viena no lielākajām Irānas tirdzniecības partnerēm. Vācijas eksports uz šo valsti 2016. gadā sasniedza 2,6 miljardus eiro.

 

LA.lv