×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
24. jūlijs, 2016
Drukāt

Tramps sola panākt, lai NATO valstis maksā par aizsardzību (7)

Foto: AFP/Scanpix/LETAFoto: AFP/Scanpix/LETA

ASV prezidenta amata kandidāts no Republikāņu partijas Donalds Tramps paziņojis, ka gadījumā, ja viņu ievēlēs par prezidentu, viņš panāks, lai NATO dalībvalstis maksā par savu aizsardzību, nevis paļaujas uz to, ka izdevumus segs Savienotās Valstis.

“NATO ir valstis, kuras mūs izmanto. Ja es [būšu prezidents], ticiet man, tās maksās,” sacīja Tramps svētdien pārraidītā intervijā telekanālam NBC.

“Pieņemsim, ka valstī notiek iebrukums. Tā nav samaksājusi. Visi saka – ak, bet mums ir līgums,” klāstīja Tramps. NATO līguma 5.pants noteic, ka uzbrukuma gadījumā vienai alianses dalībvalstij pārējām valstīm tā ir jāaizstāv.

“Ja viņi nemaksā – tas nav kā pirms četrdesmit gadiem. Tas nav kā pirms piecdesmit gadiem. Tas nav kā pirms trīsdesmit gadiem. Šodien mēs esam citāda valsts,” viņš teica.

“Ir valstis, kuras nemaksā, un tas jau ir vairāk nekā NATO, jo mēs rūpējamies par Japānu. Mēs rūpējamies par Vāciju un Dienvidkoreju, un Saūda Arābiju, un mēs zaudējam it visā,” sacīja Tramps.

“Mēs vairs nevaram būt muļķu valsts,” viņš uzsvēra.

Tramps pirms dažām dienām pārsteidza ar paziņojumu, ka gadījumā, ja viņš uzvarēs 8.novembrī paredzētajās prezidenta vēlēšanās, Savienotās Valstis varētu neaizstāvēt tās NATO dalībvalstis, kuras nav izpildījušas savas saistības. Intervijā laikrakstam “The New York Times” uz jautājumu, vai ASV sniegs palīdzību Baltijas valstīm Krievijas uzbrukuma gadījumā, Tramps atbildēja, ka tas būs atkarīgs no tā, vai šīs valstis “ir izpildījušas savas saistības pret mums”. Viņš gan tūlīt piebilda: “Ja tās pilda savas saistības, tad atbilde ir – jā.”

ASV prezidents Baraks Obama paziņojis, ka šie Trampa izteikumi liecina par viņa nesagatavotību ārpolitikas jautājumos.

NATO ir ieteikusi dalībvalstīm atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, taču daļa dalībvalstu, tostarp Latvija un Lietuva, šīs rekomendācijas nav izpildījušas.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. vispar shis pec uzvedibas un runas izskatas ar 7 klashu izgliitibu,ne vairaak.

 2. Arī tā ir taisnība – Kas Latvijā? Pat žogu nevīžo uzbūvēt, bet Saeimai jauni limuzīni…

 3. Maksāt ? Nē labāk jau pietiktu ar riešanu uz kreiva pusi !

 4. Gribētos no Trampa dzirdēt, kāds ir bijis šo “rūpju” rezultāts- kura valsts 50 gados ir tikusi izglābta, aizsargāta, neamerikanizeta vai nenobumbota nepaklausības gadījumā..? miera balodis atradies… (((

 5. Vairāk kā 10 gadus KNAB-ā visādi loskutovi ,vilnīši,streļčonoki,strīķe, saņemdami lielu algu no nodokļu maksātājiem, imitēja darbošanos ekanomisko noziegumu apkarošanā,faktiski veica kaitniecisku darbību pret valsts un tautas interesēm.Kā notikumi rāda nekādas izmaiņas tur nav gaidāmas.
  Tas pats sakāms par VID un citām valsts institūcijām.Pastāvot šādai situācijai nekad 2% aizsardzībai netiks sasniegti,tikai turpināsies cilvēku bēgšana no valsts.

 6. Lai arī cik nepatīkami, zināma patiesība Trampa teiktajā ir. Valsts drošība ir dārgs prieks, gan finansiāli, gan cilvēku un materiālo resursu ziņā. Lai valsti aizsargātu, tas nav tā, kā pastaigāsim pa ielām un
  paprasīsim sev lielākas algas vai aizbrauksim strādāt uz citu valsti, kur augstākas algas un lielāki pabalsti. Valsts aizsardzība prasa reālus valsts militārus ieguldījumus un cilvēku sagatavotību tepat uz vietas, bet vai kāds mums nāks palīgā – tas ir jau pakārtots jautājums. Un tas ir arī saistību jautājums, bet uzņemtās saistības ir JĀPILDA, te Trampam nav ko pārmest! Kā tautā saka, “par vēlu būs suni barot, kad vilks jau aitās!”

 7. Vesture atkartojas, ja bus kars, tad mes atkal esam vieni! ASV mus neaizstaves.
  Varbut TRAMPAM deretu atgadinat uz ka rekina dzivo Sirijas kara begli – ne jau uz amerikanu!
  Lai nem tos beglus un ari uztur – tad zinas ka visur DZIHADU meklet un karot!
  Del amerikaniem tagad visai eiropai ir problemas.

Draugiem Facebook Twitter Google+