Foto – AFP/LETA

Tramps un Klintone kā suns ar kaķi jeb pussoli no nominācijas 3

Uzvarot otrdien notikušajās priekšvēlēšanās piecos ASV ziemeļaustrumu štatos, republikāņu favorīts Donalds Tramps un demokrātu vadošā pretendente Hilarija Klintone atrodas pussoli no panākuma starpfinišā, par ko var uzskatīt savu kandidatūru oficiālu izvirzīšanu prezidenta amatam partiju konferencēs jūlijā.

Reklāma
Reklāma

Galavārds partiju konferencēs

TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā Trampa sāncenši senators no Teksasas Teds Kruss un Ohaio gubernators Džons Kesičs apspriedās, kā kopīgi mēģināt apturēt Ņujorkas miljardiera uzvaras gājienu. Kesičs piekritis neizvērst kampaņu Indianas štatā, kur priekšvēlēšanas notiks 3. maijā, bet Kruss neaģitēs par savu kandidatūru Ņūmeksikas un Oregonas pavalstīs, ziņo aģentūra AFP. Tramps nodēvējis šo aliansi par “patētisku un neefektīvu”. Pēc uzvarām Delavērā, Konektikutā, Mērilendā, Pensilvānijā un Rodailendā Tramps jau paziņojis, ka kļuvis par Republikāņu partijas “iespējamo nominantu” startam ASV prezidenta vēlēšanās novembrī. “Manuprāt, cīņa ir galā,” pašpārliecināti apgalvoja 69 gadus vecais nekustamo īpašumu magnāts Tramps, kuru otrdienas uzvaras pietuvinājušas mērķim nodrošināt 1237 delegātu balsis, kas nepieciešamas, lai republikāņu konventā jau pirmajā balsojumā viņš tiktu apstiprināts par partijas kandidātu prezidenta vēlēšanās. Analītiķi atzīmē, ka delegātu balsu sadalījumu partijas konferencē var sarežģīt delegātu dažādais statuss, jo daļai ir obligātais balsojums par attiecīgajā štatā uzvarējušo kandidātu, bet citiem, tā dēvētajiem superdelegātiem, ir brīvais balsojums. Kruss un Kesičs turpina cīņu, cerot uz tā dēvēto atvērto konventu, tas ir, iespēju, ka Trampam pietrūks delegātu balsu, lai viņš gūtu uzvaru jau pirmajā balsojumā. Tad nākamajās balsošanas kārtās delegātus vairs nesaistīs priekšvēlēšanu balsojuma rezultāts attiecīgajā štatā un tie varēs balsot arī par kādu citu kandidātu, kas viņu štatā nav uzvarējis. Šobrīd saskaņā ar raidorganizācijas BBC aplēsēm Tramps sev jau nodrošinājis 950 delegātu atbalstu, un viņam atlicis vēl iegūt 287 delegātu balsis. Krusu atbalsta 560 delegāti, bet Kesiču – 153 delegāti.

Tramps un Klintone apmainās dzēlībām

Bijusī valsts sekretāre Hilarija Klintone piekāpās Demokrātu partijas kreisā spārna pārstāvim Vermontas štata senatoram Bērnijam Sendersam vienīgi Rodailendas štatā. Pašpasludinātais “demokrātiskais sociālists” pēc šīs nelielās uzvaras paziņojis, ka nolēmis cīnīties līdz galam, taču viņa izredzes panākt Klintoni ir niecīgas. Bijusī pirmā lēdija jau nodrošinājusi 2141 no demokrātu kongresā nepieciešamajām 2383 delegātu balsīm un viņai atlicis piesaistīt vairs tikai 242 delegātus. Senders pagaidām ieguvis tikai 1321 delegāta atbalstu. 68 gadus vecā Klintone aicināja savus atbalstītājus aktīvi iesaistīties priekšvēlēšanu kampaņā un demokrātu konventā apliecināt partijas vienotību pirms izšķirošās cīņas ar republikāņu pretendentu novembra vēlēšanās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tramps noliedza apgalvojumus, ka viņš būtu piekritis savu padomnieku ieteikumiem mainīt savas kampaņas uzbrūkošo taktiku un personīgās uzvedības agresīvo stilu. “Ja jums ir futbola komanda, kas gūst uzvaras un iekļūst kausa izcīņas finālā, jūs nemaināt spēlētājus,” viņš teica, “tāpēc es nemainos,” ziņo raidsabiedrība NBC. Viņaprāt, Krusam un Kesičam vajadzētu izstāties no cīņas un tad varētu “sadziedēt Republikāņu partiju”.

Jautāts, kā varētu izvērsties viņa sacensība ar Klintoni novembrī, Tramps izteicās, ka viņa varētu izspēlēt “sieviešu kārti”. “Viņai nekā cita nav,” viņš teica. “Atklāti runājot, ja Hilarija Klintone būtu vīrietis, es nedomāju, ka viņa iegūtu piecus procentus balsu,” viņš apgalvoja. Uzrunājot savus atbalstītājus Filadelfijā, kur jūlijā notiks Demokrātu partijas nacionālā konference, Klintone deva pretsparu Trampam: “Ja cīņa par sieviešu veselību, apmaksātu bērna kopšanas atvaļinājumu un vienādu atalgojumu ir sieviešu kārts izspēle, tad es piedalos spēlē.” Analītiķi atzīmē, ka demokrātu kandidāta Sendersa paustā kritika globālo korporāciju un banku alkatībai un saņemtais vēlētāju atbalsts ietekmējis arī Klintones kampaņu. Uzrunā Filadelfijā Klintone uzslavēja Sendersu un miljoniem viņa atbalstītāju par prasību nepieļaut neuzskaitītas naudas izmantošanu politikā un pievērst lielāku uzmanību ienākumu nevienlīdzības mazināšanai. “Kopīgiem spēkiem mēs to panāksim, jo, vai jūs atbalstāt senatoru Sendersu vai mani, ir daudz vairāk mūs vienojoša nekā šķeļoša,” apgalvoja Klintone, uzstājoties kā Demokrātu partijas vienotāja un vēršoties arī pie neatkarīgajiem vēlētājiem un “domājošajiem” republikāņiem.