Pasaulē
Citur

Tramps uzslavē Orbānu0


ASV prezidents Donalds Tramps (no kreisās) izteica Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam visaugstāko iespējamo uzslavu, salīdzinot viņu ar sevi.
ASV prezidents Donalds Tramps (no kreisās) izteica Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam visaugstāko iespējamo uzslavu, salīdzinot viņu ar sevi.
Foto: SIPA/SCANPIX/LETA

Pirmdien ASV prezidents Donalds Tramps Baltajā namā tikās ar Ungārijas premjerministru Viktoru Orbānu un uzslavēja viņu kā “nedaudz strīdīgu, bet veiksmīgu politiķi, kas paveicis lielisku darbu, gādājis par valsts drošību un ir cienīts visā Eiropā”.

ASV prezidents izteica Ungārijas premjeram visaugstāko iespējamo uzslavu, salīdzinot viņu ar sevi: “Orbāns varbūt ir līdzīgs man.” Orbāns pēdējo reizi pabija Vašingtonā 2001. gadā, kad viņš tikās ar viceprezidentu Diku Čeiniju, bet kopš tā laika nav apmeklējis ASV. Orbāna stingrā nostāja pret imigrāciju un patvēruma meklētājiem ar izpratni uzņemta prezidenta Trampa Baltajā namā, kur Ungārijas līderis uzņemts kā goda viesis. Ungārijas premjers bija vienīgais ES dalībvalsts valdības vadītājs, kurš atbalstīja Trampa vēlēšanu kampaņu 2016. gadā. Taču viņam nācās gaidīt ilgāk nekā divus gadus un Ungārijas valdībai izvērst plašu lobēšanas kampaņu, lai Orbāns saņemtu ielūgumu apmeklēt Balto namu. Ungārijas premjerministrs teica, ka grib izmantot tikšanos ar Trampu, lai “stiprinātu mūsu stratēģisko aliansi”, un “jūtas lepns, kopā ar ASV cīnoties pret nelegālo imigrāciju un terorismu, kā arī palīdzot kristiešu kopienām”.

Lai gan Ungārijas aizsardzības budžets ne tuvu nesasniedz NATO noteiktos divus procentus no iekšzemes kopprodukta, Tramps nosauca Ungāriju kā “ļoti labu NATO locekli”. Jautāts par bažām par demokrātijas lejupslīdi Ungārijā, Tramps atzina, ka Orbāns ir “stingrs, bet cienīts vīrs, kurš, daudzu cilvēku ieskatā, ir rīkojies pareizi imigrācijas jomā”.

Kā atzīmē mediji, Orbāns ir viens no pretrunīgākajiem Eiropas valstu vadītājiem, kura partija “Fidesz” vairākkārt uzvarējusi parlamenta vēlēšanās. Taču Orbāna valdība ir ierobežojusi tiesu varas neatkarību un mediju brīvību, pamudinot Eiropas Parlamenta lielāko politisko grupu – Eiropas Tautas partiju – apturēt “Fidesz” darbību EPP. ASV amatpersonām ir izraisījuši bažas Orbāna centieni ierobežot mediju brīvību un nevalstisko organizāciju darbību, kā arī Ungārijas draudzīgās attiecības ar Krieviju un Ķīnu, atzīmē raidsabiedrība CNN.

Bijušā ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieks Bens Rodss asi kritizējis Trampa tikšanos ar Orbānu. “Tramps nav brīvās pasaules līderis. No ASV prezidenta puses ir neticami kaitējoši un bīstami izmantot sava amata ietekmi, lai atbalstītu autoritārus politiķus,” uzskata Rodss. Viņaprāt, “nav nekāda ieguvuma slavēt Orbānu, ja vien jūsu ārpolitikas mērķis nav pretdarboties demokrātijai”.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
MH17 notriekšanas izmeklētāji publicē telefonsarunas: ko tās atklāj?
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Igaunijas valdība atbalsta izmaiņas pensiju otrajā līmenī
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Bundestāga komiteja atceļ priekšsēdētāju – “AfD” pārstāvi Brandneru
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņem 2020.gada budžetu, tērēs 10 miljardus eiro
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
FOTO: Latvijas basketbolistes Gulbja debijā piedzīvo pamatīgu fiasko
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
ASV apšaude vidusskolā Losandželosas apkaimē
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Lielveikala darbinieks Emīls izglābj kolēģei dzīvību
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Plūdos cietušajā Venēcijā izsludina ārkārtas stāvokli 1
2 stundas