Brūss Ņūmens
Brūss Ņūmens
Publicitātes foto

Tramps var inficēt Eiropu 3

Mans sarunas biedrs – pieredzējušais politiskā mārketinga un biznesa ētikas eksperts, De Pola Universitātes Čikāgā profesors un kādreizējā ASV prezidenta Bila Klintona komunikācijas padomnieks Brūss Ņūmens ir iniciators šomēnes Latvijā notikušajam Politiskā mārketinga forumam*. Nesen profesors veicis pētījumu par pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa zīmolu un savulaik bijis to ekspertu vidū, kuri neticēja Trampa kļūšanai par ASV prezidentu.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Vai prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā bijāt starp tiem analītiķiem, kuri mierināja satrauktos amerikāņus, ka Tramps neuzvarēs?

Nedomāju, ka viņš uzvarēs, jo viņam vajadzēja zaudēt. Tomēr Hilarijas Klintones kampaņu “piebeidza” toreizējā Federālā izmeklēšanas biroja direktora Džeimsa Komeja paziņojumi, ka atklāti jauni fakti par Klintones e–pastu skandālu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Trampa zīmolam tomēr ir dažādas puses – viens ir, kā viņš sevi izspēlē saviem piekritējiem, cits – kā medijiem, kurus pat nosaucis par “ASV tautas ienaidniekiem”…

Abiem šiem tirgiem zīmola būtība ir pretēja. Savu atbalstītāju acīs viņš ir cilvēks, kas izdara darbu, veiksmīgs miljardieris un uzņēmējs. Bet pret medijiem viņš izturas skarbi, jo vēlas panākt, ka tie vai nu bučo viņam pēcpusi, vai pārbiedē medijus tā, ka žurnālisti čurā biksēs. Mediji pašlaik ASV ir Trampa un viņa administrācijas iebiedēti, tādēļ reti kāds žurnālists ASV nāk klajā ar analītisku kritiku par viņa prezidentūru. Viņš pats svēti tic, ka ziņas ir viltojums – tā arī ir daļa no viņa zīmola. Bet kas ir īsts – tas ir viņš pats, viņam nav padomnieka, kas veidotu tēlu un pateiktu priekšā, kā pareizi jākomunicē.

Trampam patīk tikšanās ar diktatoriem, piemēram, Ķīnas līderi Sji Dzinpiņu un citiem līdzīgiem politiķiem. Trampa sapnis ir pašam būt par diktatoru – rūpēties tikai par sevi, uzkakāt medijiem un izvairīties no atbildības.

Mēs nezinām, ko varam sagaidīt no Trampa, tomēr sešu prezidentūras mēnešu laikā viņam ir vairāk neveiksmju nekā izdošanos. Viņa znots Džareds Kušners var tikt sodīts saistībā ar Krievijas iejaukšanos prezidenta vēlēšanās, un viņu var ielikt cietumā. Tajā pašā laikā Putins ir perfekti apmānījis viņa prezidentūru ar iespējamo Krievijas hakeru iejaukšanos vēlēšanās. Tagad sākta izmeklēšana, un ar to nodarbojas īpašais valsts prokurors, kurš savā darbā ir neatkarīgs un ar plašām pilnvarām. Īpašā prokurora iesaiste vienkāršajam amerikānim raisa aizdomas un sajūtu, ka situācija ap Trampa prezidentūru ir nopietna.

Vai domājat, ka iespējams impīčments?

Maz ticams, jo impīčments ir garš process.

Vai trampveidīgai politikai ir pieprasījums arī Eiropā?

Ar to viņš var inficēt citas valstis. Eiropā pastāv lielas problēmas, kas līdzīgas dažiem ASV štatiem – ir grūti ievākt nodokļus pensijām, un tajā pašā laikā šo funkciju nevar veikt uz nākamās paaudzes rēķina. Šajā ziņā Eiropa ir nepatikšanās – šāda situācija paver iespējas darboties neētiskiem un oportūnistiskiem trampveidīgiem politiķiem. Pašlaik Tramps mazāk apdraud mūsu valsti, jo mums ir līdzsvara mehānismi kā Kongress, kurā ir spēcīga opozīcija Trampam. Līdz ar to lielāka viņa politikas negatīvā ietekme var izpausties citur Rietumu pasaulē.

Reklāma
Reklāma

Pilnu interviju ar Brūsu Ņūmenu meklējiet šodienas “Latvijas Avīzes” numurā vai lasiet e-izdevumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.