×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
2. jūlijs, 2012
Drukāt

Transporta pavēlniecības ģenerālis raksturo ASV interesi Baltijā

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

“Ziemeļu apgādes tīkla (NDN) kontekstā augsti novērtēju stratēģisko partnerību ar Latviju, jo tā mums palīdz apgādāt mūsu militārās vienības Afganistānā,” uzsver ASV armijas Transporta virspavēlniecības komandieris, gaisa spēku ģenerālis Viljams Freizers. 


Izmantojot iespēju runāt ar augsta ranga ASV armijas pārstāvi, uzdevu viņam arī jautājumu, vai ASV jaunā militārā stratēģija nepavērš muguru Eiropai, kā to atzīmējuši atsevišķi analītiķi. “Nevaru piekrist šādam apgalvojumam, jo ASV Baltijas reģionā īstenojošas būtiskas militārās mācības – kā BALTOPS un “Saber Strike”, kā arī NATO Čikāgas samitā tika pieņemts lēmums par Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas pagarināšanu. Tas viss neliecina par muguras uzgriešanu,” sacīja ģenerālis. Pēc viņa domām, jaunā ASV militārā stratēģija ir pozitīvi vērtējama Ziemeļu apgādes tīkla kontekstā, jo tā ļaus attīstīt sadarbību ar partneriem un izmantot viņu spējas. Pašlaik pa Ziemeļu apgādes tīklu uz Afganistānu tiek transportētas nemilitārās kravas.

Viens no tīkla atzariem sākas Rīgas ostā, kā arī nesen Rīgas lidosta sāka kalpot par tranzītpunktu lielajām ASV kravas lidmašīnām, kas tālāk dodas uz Afganistānu. Ģenerālis uzsver, ka lidostas un Rīgas ostas apmeklējuma laikā redzējis arī to, ka preces dodas ne tikai uz Afganistānu, bet ir arī neliela preču atpakaļplūsma.

 

Jautāts, vai arī ASV armijai piegādājamās preces nevarētu iepirkt Latvijā, V. Freizers atbildēja, ka Latvijas uzņēmēji var piedalīties ASV Aizsardzības loģistikas aģentūras atklātajos konkursos, un dažos no tiem Latvijas uzņēmumi ir uzvarējuši. Tā ir situācija, kad ieguvēji ir gan ASV armija, gan vietējie uzņēmēji.

 

V. Freizers teic, ka jau pašlaik ASV sākusi savu spēku izvešanu un tā nevar gaidīt uz Afganistānas misijas beigām, jo militārais ekipējums ASV armijai Afganistānā esot lielā apmērā. Plānots, ka līdz šā gada septembrim tiks izvesti 23 000 karavīru un arī viņu ekipējums. Iecerēts, ka pa NDN varētu izvest militārās apvidus automašīnas “Humvee”, turklāt NDN var izmantot arī citu NATO valstu bruņotie spēki. “Lielu daļu no militārās tehnikas vedīsim mājās. Būs arī spēkrati un ekipējums, kas paliks Afganistānas bruņoto spēku rīcībā, kad tie būs apmācīti ar tiem rīkoties. Ko vest mājās un ko atstāt uz vietas, nosaka vienības, kas atrodas misijā,” teica ģenerālis.

Jautāts, vai starptautiskā misija Afganistānā pēc 2014. gada beigām būs izpildīta, V. Freizers uzsvēra: “Es redzu progresu arī attiecībā uz afgāņu nacionālajiem spēkiem. Taču mums ejams tāls ceļš.” Viņš uzskata, ka NDN un vēlāk arī uz tā pamata veidotais Jaunais Zīda ceļš uzlabos Afganistānas ekonomisko situāciju, jo vietējie iedzīvotāji var redzēt, kā darbojas eksports un imports, piemēram, jau tagad afgāņu zemnieki eksportē dārzeņus un augļus. “Būtiski ir mācīties, kā eksportēt un importēt, kā nodrošināt preces un pakalpojumus, – tas palīdzēs veidot drošību,” sacīja ģenerālis.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+