×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Traucēklis tuvībai – maksts sausums

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Intīmajai tuvībai jāsagādā bauda abām pusēm. Ja ir kāds traucēklis un viens vai otrs seksuālā kontakta laikā jūt diskomfortu, tas var veicināt nesaskaņas – līdz pat attiecību izjukšanai. Viens no iemesliem, kas mīlēšanos noteikti ietekmē negatīvi, ir maksts gļotādas sausums. Tad vīrietis nereti noveļ vainu uz partneri, savukārt sieviete sāk meklēt risinājumu. Tomēr iespējams, ka atbildība jāuzņemas vīrietim, kurš nav mācējis partnerei radīt patīkamas emocijas, lai viņa justos pietiekami uzbudināta un maksts kļūtu mikla.

Dabiska mitrināšana

Klīnikas Medeora ginekoloģe Santa Lauska uzsver, ka makstij jābūt mitrai – tā paredzēts, lai sieviete varētu dzīvot dzimumdzīvi. Mitrums ir kā smērviela, lai kustības dzimumakta laikā sievietei neradītu sāpes, bet, tieši otrādi, to pavadītu patīkamas izjūtas. Tiesa, maksts mitrums dažādos dzīves posmos ir atšķirīgs. To regulē tikai sievietēm raksturīgas hormonālās pārmaiņas.

Maksts sausumam var būt vairāki iemesli.

* Fizioloģiski maksts sausums ir meitenēm, kurām vēl nav sākušās mēnešreizes. Šajā vecumposmā dzimumdzīves parasti vēl nav, līdz ar to maksts mitruma trūkums netiek uzskatīts par problēmu.

* Kad sākas mēnešreizes, meitenes maksts stāvoklis mainās atkarībā no menstruālā cikla fāzes. Diskomforts ar nepatīkamu sausumu var izpausties tieši pirms menstruācijām.

* Vēl viens periods, kad maksts sausumu uzskata par normālu, ir grūtniecība, kā arī barošanas laiks ar krūti.

* Visbiežāk maksts sausums sievietes apgrūtina menopauzes periodā. Līdzīgas nepatīkamas izjūtas piemeklē arī tās, kurām veikta ķirurģiska iejaukšanās, piemēram, izoperētas olnīcas un tālab vairs nav menstruāciju.

* Maksts sausumu var veicināt arī saņemtā ķīmijas vai staru terapija.

! Ja maksts sausums traucē ikdienā, ieteicams vērsties pie ginekologa, jo, iespējams, problēmas pamatā ir kāda infekcijas slimība vai cita saslimšana.

“Sausums ļoti bieži ir problēma, tā ietekmē abu partneru seksuālās attiecības un kopdzīvi,” akcentē daktere Lauska. “Tas, ka sievietes maksts pastāvīgi ir sausa un seksa laikā sagādā nepatīkamas izjūtas abiem, nedrīkst palikt bez ievērības!” Pacientes mēdzot gausties, ka esot neveselas, jo maksts svarīgos dzīves brīžos – dzimumakta laikā – ir sausa. Tomēr, ja ginekoloģiski dāma ir vesela, bet dabiskās mitrināšanas mehānisms tuvības laikā neieslēdzas, iespējams, trūkst apzinātas seksuālas stimulācijas, lai maksts mitrums būtu pietiekams un dzimumakts varētu notikt. Vienkāršoti skaidrojot, seksam jāsākas galvā: jābūt centrālās nervu sistēmas impulsam, kas aktivētu dziedzerus makstī un ārējos dzimumorgānos, lai tie savukārt pastiprināti izdalītu sekrētu – gļotaino mitrumu.

Svarīga – kvalitatīva priekšspēle

Ja ikdienā vaginālais sausums, iespējams, nav liels traucēklis, dzimumakta laikā šī parādība var būt ne vien fiziski nepatīkama, bet arī psiholoģiski nomācoša. Bieži vien neveiksmīgi mēģinājumi mīlēties atstāj vērā ņemamu ietekmi uz katru nākamo reizi. Sieviete patur prātā, ka attiecīgajā ķermeņa vietiņā seksa laikā bijis par sausu. Šī doma pastiprina bažas, ka arī nākamajā reizē neizdosies. Veidojas apburtais loks. Seksologs, pārmaiņu treneris Arturs Šulcs skaidro: “Vispirms jāatrod maksts sausuma iemesls. Atkarībā no tā jāmeklē risinājuma varianti. Ja fizioloģisku iemeslu nav (nav izoperētas olnīcas, nav onkoloģisku slimību, nav menopauzes), jādodas pie seksologa.

Es vairāk gribētu pievērst uzmanību tam, ka seksā piedalās divi cilvēki. Vaginālais dzimumakts nesākas ar brīdi, kad vīrietim piebriedis loceklis un viņš jūtas gatavs to ievadīt sievietē. Uz mīlēšanos jāvirzās pakāpeniski, ilgi pirms penetrācijas. Sagatavošanos sauc par priekšspēli. Man šķiet, jau simtiem reižu intervijās runāts un daudzkārt liretatūrā rakstīts – nepieciešama adekvāta prelūdija. Turklāt katrai sievietei priekšspēles ilgums un intensitāte, saturs un kvalitāte atšķiras.”

Emocionālā fona radīšana

Seksologs uzsver: nevajadzētu būt tā, ka vīrietis pavirši paberzējas dāmai gar kleitu, pēc tam gar mazajām kaunuma lūpām vai klitoru un pēc minūtes, kad loceklis ir kaujas gatavībā, uzreiz īstenosies dzimumakts. “Vīrietis tikai darīs savu un būs ļoti pārsteigts, ka sievietei maksts ir sausa vai nepietiekami mitra. Tad viņš tieksies vainot sievieti, tomēr derētu padomāt, kāda ir intīmā – vienam otra stimulēšanas – kultūra. Ir svarīgi, lai vīrietis prastu novērtēt, vai sieviete vispār ir gatava mīlēties. Vai nav pārgurusi, vai šajā brīdī emocionāli ir atvērta dzimumaktam. Ja viņa ir piekususi, jo, piemēram, auklējams mazs bērns vai pēc darbdienas noņēmusies ar vakariņām, un pēkšņi tiek piedāvāts sekss, vīrietim nebūtu ko brīnīties, ka maksts nav pietiekami mitra! Svarīgi, lai dzimumaktu neuzspiestu viena puse, šajā gadījumā – vīrietis.”

Ne mazāk svarīgs ir priekšspēles saturs un kvalitāte. “Daža sieviete dzimumaktam var būt gatava no mīļotā vienīga skatiena un kļūt mitra no tā vien, ka vīrietis atver durvis un ienāk istabā. Pēc mirkļa viņa jau pati met nost apģērbu un ir gatava mīlēties. Klēpis ir mitrs, viņa gaidīt gaida! Bet daudzām, it īpaši attiecību sākumā, nepieciešama ilgstošāka pierašana, sagatavošanās dzimumaktam, emocionāla noskaņošanās. Varbūt tas ir koncerts, dejas, teātris, izstādes apmeklējums, kopīgas pastaigas, sarunas. Kaut kāda pozitīva emocionālā fona radīšana, par ko bieži vien vīrieši aizmirst, pat nepadomā. Daudziem trūkst zināšanu par attiecību kultūru, trūkst izpratnes par intīmo gaisotni, noskaņu. Akts ir reducēts līdz dzimumlocekļa ievadīšanai makstī.”

Seksologs ir pārliecināts, ka daudz vairāk iegūst tas, kurš cenšas mīlēšanos padarīt par baudu ne vien sev, bet arī sievietei. Vīrietim ir patīkami just, redzēt un saprast, ka sieviete viņa tuvumā uzbudinās, ka viņa šajā procesā atveras. To var iemācīties, dejojot salsu, rumbu, bačatu, ča-ča-ča, Argentīnas tango, nevis lai kaut ko citiem demonstrētu, bet gan savam priekam. Šīs jutekliskās dejas ir kā detalizēti seksuāli sagatavošanās pieskārieni, saskarsme ar krūtīm, gurniem, vīrieša kājas atrodas starp sievietes kājām, vai otrādi. “Ja nepieprotam, varam doties pie deju skolotāja, kurš iemācīs.”

Noskaņu seksam rada arī pavisam vienkārša kopābūšana: abas pusītes pārī viena otru var labāk izjust, var apjēgt, ko darīt tālāk. Pastaigu laikā var apskauties, samīļoties, noprast, vai ir vēlme pēc turpinājuma.

Erogēno zonu stimulēšana

Tiklīdz vīrietis vēlas seksu, nedrīkst uzreiz lauzties sievietes klēpī. “Viņu jāsāk kairināt no perifērajām ķermeņa daļām – pirkstu galiem, ausīm, galvas, kakla, muguras, pleciem, krūtīm, vēdera, varbūt arī no kāju pirkstgaliem uz augšu,” iesaka Arturs Šulcs. “Nevis kā šautuvē, kur mērķis priekšā – un tikai uz centru desmitniekā. Sieviete tam var nebūt uzreiz gatava!”

Sākot jaunas attiecības vai arī tad, ja tās ir ilgākas, bet nosacīti mierīgā fāzē, otra pusīte noteikti jāsagatavo ķermeniski, pamazām izzinot vai atmodinot erogēnās zonas. “Vīrietim jāapgūst ķermeņa valoda, jāiemācās vispirms padomāt par sievieti. Nezin kāpēc daudzi uzskata – dzimumloceklis piebriedis, viss jādara, kamēr erekcija nav pazudusi! Bet padomā taču par sievieti, tad arī erekcija nekur nepaliks. Varbūt kādu brīdi atslābs, bet tad iestāsies atkal. Tā ir dzimumakta kultūras veidošana, kas veicinās arī dabisku maksts mitrumu.”

Var līdzēt geli un krēmi

Gan ginekoloģe, gan seksologs atgādina: ja maksts tomēr ir sausa, var lietot lubrikantu, mitrinošas ziedes, krēmu vai eļļu. Aptiekās nopērkami speciāli intīmām vietām paredzēti, maksti mitrinoši geli, kuri nesatur medikamentus, bet kuru funkcija ir tieši radīt papildu mitrumu. Gelus izmanto pirms dzimumattiecībām, uzziežot uz dzimumlocekļa galviņas vai sievietei pie ieejas dzimumspraudziņā. Interesantāk, ja kopīgi atrod līdzekli, kas abiem šķiet labāks un piemērotāks. Attiecību izdošanās taču ir daudzu mēģinājumu un eksperimentu rezultāts! IelauzumsDaža sieviete dzimumaktam var būt gatava no mīļotā viena vienīga skatiena.

36,6°C konsultanti SANTA LAUSKA, ginekoloģe klīnikā Medeora

ARTURS ŠULCS, seksologs, pārmaiņu treneris

 

366_C_logo1

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+