×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2014
Drukāt

Trešā pensiju līmeņa naudu var izņemt (3)

Foto - LETAFoto - LETA

Eiro un 100 latu banknotes.

Esmu pensionārs. Mani interesē, vai varu atgūt 3. pensiju līmenī ieguldīto naudu, ja vēlos pārtraukt šo uzkrājumu veidošanu. “Praktiskajā Latvietī” bija rakstīts, ka ieguldījumus 3. pensiju līmeni var mantot, bet vai var izņemt arī pats ieguldītājs? 
Jānis Carnikavā

Ja esat sasniedzis 55 gadu vecumu, varat izņemt naudu, ko esat uzkrājis 3. pensiju līmenī. Jums, līdzi ņemot pasi, jādodas uz attiecīgo banku, kurā noslēdzāt līgumu par iemaksām 3. pensiju līmenī, un jāuzraksta iesniegums. Iespējams, naudu nedabūsiet uzreiz. Dažas bankas naudu izmaksā tikai divus mēnešus pēc iesnieguma saņemšanas.

Ja iemaksas 3. pensiju līmenī veicis jūsu darba devējs, no tām ieturēs iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja esat tās veicis pats, šo nodokli neieturēs un, ja vēlēsieties, varēsiet izņemt visu iemaksāto naudu.

Toties, ja šo līdzekļu pārvaldīšanas rezultātā būs gūta peļņa, no tās izmaksas brīdī tiks ieturēts 10% nodoklis ienākumiem no kapitāla. Piemēram, jūs 3. pensiju līmenī iemaksājāt 300 eiro. Ja privātais pensiju fonds ir guvis peļņu un jūsu 300 eiro nopelnījuši, piemēram, 45 eiro, privātais pensiju fonds izmaksas brīdī ieturēs 10% nodokli (šajā gadījumā – 4,50 eiro) un pārskaitīs to valsts budžetā.

Jāatgādina, ka no veiktajām iemaksām 3. pensiju līmenī darbiniekam valsts atmaksā 24%, taču ir ierobežojums – tikai no iemaksām, kas nepārsniedz 10% no personas bruto darba samaksas šajā gadā. Lai atgūtu 24%, jāaizpilda gada ienākumu deklarācija. Piemēram, darbinieks 2013. gada rudenī vai pat decembrī 3. pensiju līmenī iemaksājis 400 eiro. Šī summa nepārsniedz 10% no viņa darba samaksas šajā gadā, un, 2014. gadā iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju, no valsts iespējams atgūt attaisnotos izdevumus 24% apmērā jeb 96 eiro! Ja darbiniekam ir 55 gadi, viņš pēc tam no 3. pensiju līmeņa var izņemt arī ieguldītos 400 eiro. Šādas iemaksas var veikt katru gadu un atgūt daļu no tām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Neiesaku ieguldīt naudu 3. līmenī citadeles bankā. Man ir pāri 55. gadiem. Vajadzīga steidzīgi nauda ārstēšanās izdevumiem, bet nauda jāgaida no iesnieguma saņemšanas līdz 2. MĒNEŠIEM!

  2. Arī pirmā līmeņa pensijas uzkrājums ir pensionāra īpašums!

  3. Kad varēsim izņemt jebkurā laikā pirmā līmeņa pensiju uzkrāto naudu kā,piemēram,Zviedrijā?

Draugiem Facebook Twitter Google+